06 березня 2021 року – Всесвітній день боротьби з глаукомою

6 березня – Всесвітній день боротьби з глаукомою

06 березняВсесвітній день боротьби з глаукомою. Світова громадськість почала відзначати цей день з 2008 року за ініціативою Всесвітньої асоціації товариств глаукоми  (WGA) і Всесвітньої асоціації пацієнтів з глаукомою  (WGPA).

Глаукома – захворювання очей, що характеризується підвищенням внутрішньоочного тиску. Термін „глаукома” об’єднує велику групу захворювань очей, яка характеризується постійним або періодичним підвищенням внутрішньоочного тиску з подальшим розвитком дефектів поля зору, зниженням центрального зору та атрофією зорового нерву. Найчастіше хвороба розвивається непомітно. Порушення відтоку внутрішньоочної рідини – одна із найчастіших причин безповоротної сліпоти. При глаукомі відтік внутрішньоочної рідини утруднений, і тиск усередині ока підвищується. Це призводить до погіршення живлення нервових клітин сітківки та зорового нерва. На початковій стадії хвороби зміни можуть бути зворотніми, а в розвиненій уже стають постійними. Подальше руйнування волокон зорового нерва призводить до того, що відбувається поступове звуження поля зору. На пізній стадії хвороби залишається «трубковий» зір: поле зору звужується настільки, що хворий дивиться, ніби через вузьку підзорну трубу, тобто зовсім перестає помічати розташовані збоку об’єкти, його зір значно погіршується аж до сліпоти. На жаль, зір, втрачений внаслідок глаукоми, не підлягає відновленню, оскільки відбувається атрофія зорового нерва.    Кількість  хворих на глаукому у світі сягає 100 млн осіб. При цьому  з 28 млн сліпих у світі майже кожен п’ятий втратив зір у зв’язку з цим захворюванням.  Глаукома є одним  із самих інвалідизуючих захворювань у світі. За результатами досліджень, імовірність настання сліпоти на одне око через 20 років після виникнення захворювання і початку лікування становить 27%, а на обидва ока –  9%.  Половину випадків сліпоти в світі викликає катаракта, 12% і 5%, відповідно, — такі хронічні неінфекційні хвороби як глаукома і діабетична ретинопатія. Головні інфекційні причини сліпоти — трахома та онхоцеркоз. 

Щоб призупинити темпи інвалідизації внаслідок цієї хвороби, необхідно розв’язати проблему її вчасного виявлення. Для цього кожна людина після 40 років повинна регулярно вимірювати свій внутрішньоочний тиск.Для більшості людей нормальним тиском вважається рівень 16-26 мм рт.ст .

Темпи поширення глаукоми насторожують. Кількість людей, у яких виявляють глаукому, в Україні щорічно збільшується на 25 тисяч. З 1000  людей, які звертаються до офтальмолога, у 8-10 виявляють глаукому. 170 тис. українців вже уражені цією хворобою..

У Харківській області зареєстровано хворих на глаукому серед усього населення , у 2018 – 15976, у 2019 -15687 ,у 2020-13567.  Причому вперше виявлено  захворювань на глаукому серед усього населення,  у 2018 – 1605.. у 2019 -1732 , у 2020- 1298.   Серед дітей до 14 років  зареєстровано всього 6 випадків захворювань, в 2020- 0. Серед підлітків (15-17р)  всього-2 випадки,в 2020 році -0.

Глаукома – це хвороба очей у хворому організмі. Чинниками, які спричиняють її, є: розлад нервової, серцево — судинної систем ,тяжкі ступені короткозорості або далекозорості, травми та операції очей, ендокринні та спадкові захворювання. Наприклад, 40 % пацієнтів із патологією дна ока складають люди, хворі на діабет.

Глаукома у дітей

Глаукома в дітей виникає на фоні недорозвиненого або неправильного розвитку дренажної системи ока, що нерідко поєднується з аномаліями очного яблука. Вроджена глаукома діагностується рідко, переважно в хлопчиків. У таких дітей виразно більші розміри рогівки та очей загалом (бичаче око) у порівнянні з віковою нормою, поглиблена передня камера ока, розширені зіниці, сповільнена реакція зіниць на світло, спостерігається зниження зорових функцій, відбувається руйнування диска зорового нерва.

Розрізняють відкритокутову чи закритокутову форми глаукоми. Відкритокутова форма найчастіше довго протікає безсимптомно і виявляється на пізній стадії.  Закритокутова  більш виражена при значному підвищенні тиску і проявляється гострим нападом: виникає біль в оці, надбровній дузі, скронях, уражене око заслане туманом, при погляді на лампу з’являються райдужні кола. Частіше за все хворі скаржаться на  відчуття чужорідного тіла в оці (створюється враження, що дивишся «через сітку»,), затуманення зору вранці, почервоніння та біль в очах, головний біль. 20 відсотків від усіх пацієнтів з діагнозом  глаукома  страждають від закритої глаукоми. У більшості випадків, вона розвивається у далекозорих людей, які спочатку схильні до утворення закритого кута камери ока. Хвороба починає проявляти себе найчастіше у людей після сорока років.

До відкритокутової форми глаукоми також схильні люди, що переступили сорокалітній рубіж. На її ранній стадії будь-які симптоми відсутні, але  підвищений внутрішньоочний тиск дає знати про себе,  пацієнти починають скаржитись на сильні головні болі,  «туман» перед очима, а також спостерігання райдужних оболонок навколо джерел світла. Клінічна картина іноді посилюється, і тоді спостерігається падіння гостроти зору, а також звуження його полів.

Також іноді реєструються випадки з нормальним внутрішньоочним тиском. У таких випадках тиск тримається в зоні верхньої граничної норми, але кровообіг у зоровому нерві різко погіршується, а значить його функції порушуються. Якщо порушується зір та з’являються інші скарги, притаманні глаукомі,не потрібно зволікати з візитом  до лікаря..

Діагностика відбувається в кілька етапів, спершу лікар вимірює тиск всередині ока, це здійснюється за допомогою пневмотонографа  –  спеціальної апаратури, яка фіксує тиск за допомогою стиснутого повітря. Тиск не повинен  перевищувати 24-25 міліметрів  ртутного стовпчика.

В офтальмологічне обстеження входить також вивчення очного дна і зорового нерва за допомогою щілинної лампи, а також проведення томографії зорового нерва спеціальним очним томографом. Крім цього, вважається важливим визначення чутливості нерва, обстеження полів зору пацієнта, проведення ультразвукового дослідження ока, проведення гоніоскопії (вивчення кута камери ока) для того, щоб визначити ступінь руйнування дренажної системи..

Раннє виявлення і своєчасне лікування глаукоми дозволяє зберегти зір протягом тривалого часу.

Діагноз глаукома – не привід для відчаю та паніки. Важливо щоб хворі пам’ятали, що зниження підвищеного тиску в оці  –  це лише перший крок до збереження зору.

Основне завдання лікування — зупинити розвиток хвороби і запобігти подальшій втраті зору. Своєчасне виявлення і правильне лікування допомагає зберегти його на довгі роки.

Залежно від виду глаукоми, стадії її розвитку, наявності інших супутніх захворювань проводять медикаментозне, лазерне або хірургічне лікування.

Хірургічне лікування є альтернативою медикаментозної терапії в початковій стадії і єдино можливим способом збереження зору і стабілізації хвороби в розвиненій і задавненій стадіях.

Двічі на рік необхідно проходити курси лікування, спрямованого на поліпшення кровопостачання зорового  нерву, його захист. Дуже небезпечним є те, що при нормалізації внутрішньоочного тиску пацієнти призупиняють застосування рекомендованих препаратів, змінюють режим лікування без узгодження з лікарем. А це призводить до ще більшого прогресування глаукоми та прискорення зниження зору.

Сучасні технології допомагають не лише своєчасно виявити перші ознаки хвороби на клітинному рівні, але й запобігти її розвитку. До того ж лікування на початкових стадіях захворювання, особливо хірургічне, може припинити прогресування глаукоми і зберегти зір.

Профілактика глаукоми

Є можливість уникнути появи глаукоми, проходячи регулярні обстеження у офтальмолога. Треба постійно проводити моніторинг очного тиску, не допускаючи його перевищення вище допустимого рівня. У разі, якщо найближчі родичі страждали від глаукоми, потрібно бути більш уважним: тримати під контролем очний тиск, проходити регулярне обстеження очного нерва, а також проводити його томографію. Існують краплі проти глаукоми, які, найчастіше, призначаються лікарем. Треба обов’язково дотримуватися графіка  їх прийому і не пропускати жодного дня. Тільки при такому ретельному підході можна уникнути виникнення і розвитку захворювання, тим самим  зберігши зір і високий рівень зорових функцій.

Окрім  того хворим треба дотримуватись особливого режиму праці, відпочинку  та дієти:

— Корисна рухливість, гімнастика, прогулянки на свіжому повітрі. Сон має тривати не менше восьми годин, спати рекомендується на високих подушках, оскільки низьке положення голови сприяє застою крові та рідини в оці. Не можна спати обличчям униз. Робота на близькій відстані (читання, рукоділля, приготування їжі) повинна виконуватися при достатньому освітленні. Не рекомендується тривале перебування на сонці з непокритою головою, а також миття в гарячій ванні, жаркій лазні та сауні. Треба пам’ятати, що прилив крові до голови сприяє підняттю очного тиску. Робота біля монітора по чотири-шість годин на день без дотримання відповідного режиму може призвести до головного болю, відчуття печіння та «піску» в очах, зорової втоми. Обов’язково треба робити регулярні перерви не менше 15-20 хвилин приблизно через кожні півгодини. У вечірній час, при штучному освітленні, за комп’ютер краще не сідати.

Працюйте стільки, скільки дозволяє Ваш вік і загальний стан здоров’я, не напружуйтеся. Уникайте фізичних і нервових перевантажень. Гранична  вага, яку допустимо піднімати — 10 кг.

Що б ви не робили — читаєте, креслите, в’яжете, не сидіть з нахиленою  головою і при поганому освітленні.

Дивитися телевізор можна, але теж при хорошому освітленні (не в темряві!) і  в правильній позі, щоб голова не була ні нахилена, ні закинута.

 Правильне харчування має суттєве значення при глаукомі. Їсти треба не рідше чотирьох разів на добу. М’ясо та рибу варто вживати у вареному вигляді, вибирати нежирні сорти. Дуже корисні молочні продукти, а також овочі й фрукти в будь-якому вигляді. Обмежити споживання міцного чаю, кави, спиртних напоїв. Із раціону виключити гострі, пряні, копчені, солоні продукти, які можуть викликати спрагу та призводити до порушення водного режиму. Протипоказано куріння..

Точно дотримуйтесь призначеного  режиму  закапування крапель. Якщо ви повинні  піти з дому надовго, не забудьте взяти їх із собою.

Регулярно відвідуйте лікаря. Навіть при стабілізації внутрішньоочного тиску, контрольне обстеження рекомендується кожні 3 місяці.

Не носіть тугих комірців, краваток — все, що ускладнює кровообіг в області голови та шиї.

Для вас дуже важливий хороший сон. Введіть в розпорядок дня вечірні прогулянки; якщо не спиться — приймайте на ніч 2-3 чайні ложки меду, запиваючи теплою водою, робіть теплі ножні ванни.

Не будьте байдужими до свого здоров’я!