1 – 7 серпня 2021 року – Всесвітній та Всеукраїнський тиждень підтримки грудного вигодовування

Всеукраїнський тиждень підтримки грудного вигодовування

З 01 по 07 серпня 2021 року одночасно з Всесвітнім тижнем та на виконання наказу МОЗ України від 28.10.2011 року № 715 «Про подальше впровадження Розширеної Ініціативи «Лікарня, доброзичлива до дитини», буде проведено Всеукраїнський тиждень підтримки грудного вигодовування під девізом:

«Захист грудного вигодовування: спільна відповідальність»

За ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), а також неурядової міжнародної організації «Всесвітній Альянс за грудне вигодовування» (WABA) щороку у перший тиждень серпня відзначається Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування, головною метою якого є стимулювання годування груддю і поліпшення здоров’я дітей на планеті. Така акція проводиться у 170 країнах світу, у тому числі в Україні.

Метою Всесвітнього Тижня-2021 є акцентування уваги громадськості на цінності грудного вигодовування та популяризація здорового способу життя.

Грудне молоко — ідеальне харчування для новонароджених і немовлят. Воно дає немовлятам всі поживні речовини, необхідні для здорового розвитку, містить необхідні антитіла, які допомагають захистити немовлят від поширених дитячих хвороб, таких як діарея і пневмонія (дві основні причини дитячої смертності у всьому світі).

Грудне вигодовування також приносить користь і матерям, так як пов’язано з природним методом контролю над народжуваністю (98% захисту від небажаної вагітності в перші шість місяців після народження). Воно знижує ризик раку молочної залози і яєчників, діабету II типу і післяпологової депресії. Грудне вигодовування сприяє здоров’ю і матері і малюка.

Дата проведення «Тижня підтримки грудного вигодовування» обрана невипадково, цього дня в 1990 році була прийнята Декларація про захист, заохочення та підтримку грудного вигодовування. Цю Декларацію підписали 32 країни і 10 агентств ЮНІСЕФ.

Проходить ця акція під егідою Всесвітнього альянсу на підтримку грудного вигодовування (WABA) – Міжнародного Союзу, що об’єднує організації та приватних осіб, які вірять у право матері на годування дитини грудьми і право дитини харчуватися материнським молоком. Ця організація присвячуює свою роботу захисту, освіті і підтримці цих прав. WABA працює в тісному співробітництві з ЮНІСЕФ.

Всесвітня акція «Тижня підтримки грудного вигодовування» була задумана як один із стратегічних методів популяризації та підтримки природного вигодовування дітей, для пожвавлення і відновлення, в умовах втраченої традиції — годувати дітей грудьми.

Різні організації, що підтримують традиційне природне грудне вигодовування проводять різні заходи для привернення уваги широкої громадськості до даної проблеми. Проводяться роз’яснювальні лекції для вагітних жінок, матерів-годувальниць, для персоналу пологових будинків та ін. За участю засобів масової інформації з’являються репортажі, замітки про користь і необхідність природного вигодовування.

Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування активізує спілкування не тільки  вагітних жінок, породіль і матерів, які годують грудьми з фахівцями, медичними працівниками та іншими зацікавленими особами, але й спілкування всіх людей на різноманітних рівнях і в різних сферах,  спрямоване на мобілізацію роботи, особливо серед молодих поколінь, щодо захисту, підтримки і просування грудного вигодовування.

       Всесвітній альянс на підтримку грудного вигодовування (WABA) пропонує присвятити цьогорічні заходи тижня грудному вигодовуванню, як інтегрованій частині Цілей Сталого Розвитку – міжнародні показники розвитку, які визначені на період 2015-2030 років і нараховують 17 глобальних цілей задля подолання бідності, викорінення нерівності та несправедливості, а також протидії кліматичним змінам.

Залучення України до проведення Всесвітнього тижня грудного вигодовування дає можливість кожному з нас брати участь у захисті та підтримці матерів, які годують грудьми.  Адже годування грудьми є  колосальним чинником підтримки здоров’я нації, а відповідно, її добробуту і успіху.

За оцінками, в усьому світі майже 30% (або 186 млн) дітей віком до 5  років відстають у рості і майже 18% (або 115 млн) мають низьке співвідношення ваги до зросту, в основному як наслідок неналежного годування або повторних інфекцій, в той час як 43 млн мають надлишкову вагу.

Згідно з даними ЮНІСЕФ, зменшення кількості померлих дітей з 13 млн до 8,8 млн протягом декількох попередніх років частково стало можливим завдяки прийняттю таких базових заходів по збереженню здоров’я, як ранній початок грудного вигодовування та виключно грудне вигодовування. В середньому  у світі приблизно 9% дітей віком до 6 місяців перебувають виключно на грудному вигодовуванні.

Рівень розвитку суспільства визначається перш за все ставленням до дітей, адже діти – це не лише радість і щастя кожної родини, але й майбутнє кожної держави. Фахівці ВООЗ,  провівши спеціальні дослідження, встановили: щоб малюк був максимально захищеним від респіраторних і кишкових інфекцій, алергічних захворювань, цукрового діабету, зайвої ваги тіла, період годування грудним молоком має тривати не менше 6 місяців. ВООЗ рекомендує виключно грудне вигодовування, яке повинно початися вже протягом години після народження і бути «на вимогу» дитини. Пляшок з сосками або пустушок слід уникати.

       В той час як рівень виключно грудного вигодовування в багатьох країнах світу підвищується, в частині країн він залишається на досягнутому рівні або навіть знижується. Частково це відбувається тому, що згасає політична підтримка Розширеної ініціативи «Лікарня, доброзичлива до дитини» або тому, що не дотримуються виконання 12-ти принципів грудного вигодовування в раніше сертифікованих медичних закладах.

       В Україні з 2001 року розпочата сертифікація родопомічних закладів відповідно до статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини», а з 2007 року — дитячих лікувально-профілактичних закладів. На сьогодні статус «Лікарня, доброзичлива до дитини» присвоєно понад 450 закладам охорони здоров’я. Відсутні регіони України, де б не було жодного такого закладу.

Принципи підтримки грудного вигодовування затверджені
Наказом N 715 від 28.10.2011 Mіністерства охорони здоров’я України «Про подальше впровадження Розширеної Ініціативи” Лікарня, доброзичлива до дитини” в Україні»
1. Наявність плану дій (політики) щодо підтримки грудного вигодовування (далі – Політика) і регулярне доведення його положень до відома усіх медичних працівників закладу, вагітних, матерів та членів їх родини.

2. Систематичне навчання медичного персоналу щодо впровадження Політики (плану дій) підтримки грудного вигодовування.

3. Впровадження в практику сучасних методів підготовки сім’ї до народження дитини. Інформування та навчання вагітних, матерів та членів їх родин щодо переваг та методів грудного вигодовування.
4. Допомога матерям успішно розпочати раннє грудне вигодовування.
5. Навчання вагітних, матерів та членів їх родини як годувати грудьми та як зберегти лактацію в складних ситуаціях, в тому числі якщо вони тимчасово відокремлені від своїх дітей.
6. Підтримка виключно грудного вигодовування до шестимісячного віку дитини за винятком випадків, зумовлених медичними та соціальними показаннями, і продовження грудного вигодовування до 1 року і більше із своєчасним введенням пригодовування.
7. Забезпечення цілодобового спільного перебування матерів з дітьми та участі матері (членів родини) у здійсненні догляду за дитиною.

8. Заохочення матерів до грудного вигодовування за вимогою дитини за відсутності медичних протипоказань.
9. Відмова від використання у дітей, які знаходяться на грудному вигодовуванні, сосок, пустушок чи інших середників, які імітують материнські груди.

10. Створення груп підтримки грудного вигодовування і направлення до них матерів.
11. Дотримання Міжнародного зведення правил збуту замінників грудного молока (додається).
12. Практика партнерських пологів (підготовка партнерів і допомога жінці під час пологів, вибір вільної позиції в пологах). Вільне відвідування породіллі (матері) і дитини у відділенні спільного перебування.

            В усіх сертифікованих закладах створені пологові зали, орієнтовані на проведення партнерських пологів, забезпечені умови для спільного перебування матері і дитини.

        Розширена Ініціатива «Лікарня, доброзичлива до дитини» потребує подальшого впровадження на засадах розвитку партнерських відносин.

 Виключно грудне вигодовування має на меті виключення із раціону малюка будь-якої  іншої  їжі та напоїв, навіть води, крім молока матері. Однак при цьому немовлятам можна давати краплі та сиропи (вітаміни, мінерали, ліки).

Дослідження світової медичної науки свідчать, що найкращим способом годування новонароджених є початок грудного вигодовування з перших 30 хвилин життя до 6 місяців і при належному прикормі його продовження до 2 та більше років. Воно має вагомі позитивні коротко- та довготривалі наслідки для здоров’я дітей і матерів, зокрема,  сприяє зниженню дитячої смертності та поліпшенню фізичного і психологічного стану матерів.

Грудне молоко, маючи унікальний біологічний та хімічний склад, є ідеальним і найпоживнішим продуктом харчування для дитини. Воно по-особливому впливає на формування імунної системи, зміцнює захисні сили дитячого організму до інфекційних захворювань і вторгнення чужорідних організмів.

Крім безпосередньої користі для немовлят, грудне вигодовування сприяє збереженню гарного стану здоров’я, інтелектуального розвитку людини протягом усього її життя.

Практично всі матері можуть годувати своїх дітей груддю за умови отримання точної інформації та підтримки з боку своєї родини і системи охорони здоров’я. Ось чому сьогодні  дуже

актуальними є популяризація грудного вигодовування малюків як природного засобу забезпечення фізичного та психічного здоров’я дітей, всебічна допомога жінкам, які вигодовують груддю дітей, підтримка їхнього  бажання природного вигодовування, його успішна організація та боротьба із труднощами.

Природним завершенням пологів є початок грудного вигодовування. Всі системи жіночого організму готуються до цього протягом вагітності.

Медичні установи відіграють важливу роль у становленні грудного вигодовування. Дванадцять кроків до успішного грудного вигодовування у повній мірі реалізуються пологовими будинками, сертифікованими як «лікарні, доброзичливі для дитини», ініціативою яких є оптимізація надання медичної допомоги матерям і немовлятам з використанням сучасних перинатальних технологій, що забезпечують:

  • право дитини на грудне вигодовування;
  • право матері на годування немовляти груддю;
  • спільне перебування матері та дитини на всіх етапах надання медичної допомоги;
  • право дитини на фізичний і психоемоційний розвиток, раціональне харчування, материнський догляд.

Для матері грудне вигодовування сприяє поліпшенню репродуктивного здоров’я, зниженню рівня післяпологових ускладнень, фізіологічному становленню лактації, зниженню ризику розвитку онкологічних захворювань.

У малюка є три основі потреби: харчування материнським молоком, відчуття тепла материнських рук, почуття спокою та безпеки, що виникають у дитини у присутності матері. І саме грудне вигодовування задовольняє усі ці потреби. Тому годування груддю є біологічною та емоційною основою для повноцінного розвитку і росту малюка.

У Харківській області протягом останніх 5 років на грудному вигодовуванні перебуває понад 90% від кількості дітей, які досягли однорічного віку. Рівень виключно грудного вигодовування дітей до шестимісячного віку досягає понад 50%, 4 дитини із кожних десяти перебувають на грудному вигодовуванні лише протягом перших трьох місяців життя. У 6% дітей період харчування материнським молоком триває понад 6 місяців.  

На жаль, іноді трапляється, що молоді батьки і матері надають перевагу особистій свободі, свідомо відлучають дитину від грудей і переводять її на штучне вигодовування. Цим вони позбавляють малюка найприємніших для нього хвилин спілкування з матір’ю, коли разом з молоком до дитини переливається позитивна енергія, любов, ніжність і добро.

У сучасному світі перед матір’ю, яка народила немовля, відкриваються дві діаметрально протилежні можливості. З одного боку, сучасні принципи ведення грудного вигодовування дають змогу вигодувати дитину груддю практично кожній матері (за даними ВООЗ, з фізіологічних причин не можуть годувати лише 1-3% жінок), з іншого боку, створено штучні суміші-замінники грудного молока, що дають дитині можливість добре рости і розвиватися.

Проте відомо, що штучне вигодовування наражає дитину на ризик багатьох захворювань не лише в дитинстві, але й у дорослому віці, а переваги годування грудьми для емоційного розвитку дитини та формування її позитивної налаштованості у житті не можна замінити нічим.

Природне вигодовування має життєві економічні переваги для всієї сім’ї, оскільки:

  • економить сімейний бюджет не лише для купівлі молочних сумішей, а також ліків для дитини, ризик захворіти у якої набагато вищий при годуванні молочними сумішами;
  • напевно, найбільшою перевагою грудного вигодовування є формування почуття взаєморозуміння та любові матері і дитини, здоров’я дитини та її життєвий успіх.

Грудне вигодовування – це унікальне природне багатство, цінність якого неможливо перебільшити. З молоком матері маленька людина отримує важливі духовні та моральні засади на усе майбутнє життя.

Немовля повинно вигодовуватись грудьми матері. Так закладено природою, і так повинно бути, якщо нація хоче зберегти репродуктивне і психоемоційне здоров’я та мати перспективи для розвитку, а кожна конкретна сім’я хоче виростити здорову дитину.

                        Діючи разом, підтримаємо батьків та створимо умови для грудного

                                    вигодовування сьогодні і для майбутніх поколінь!