12 листопада 2018 року — Всесвітній день боротьби з пневмонією

Всесвітній день боротьби з пневмонією

Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) і Всесвітня організація охорони здоров’я оголосили 12 листопада 2009 року  днем початку масштабної кампанії по боротьбі з дитячою пневмонією. З того часу кожного року 12 листопада відзначається  Всесвітній день боротьби з пневмонією. ВООЗ і ЮНІСЕФ ще з 2000 р. почали кампанію зі збору коштів, які йдуть на лікування від цього захворювання дітей у десятках країн, що розвиваються, переважно в Азії та Африці.

Багато експертів в галузі медицини називають пневмонію «головним убивцею» дітей у віці до 5 років. Трагічна статистика говорить про те, що кожен рік від запалення легенів помирає понад двох мільйонів чоловік.

Пневмонія є причиною смертності 15 % дітей до 5 років у всьому світі.

Пневмонія, або запалення легенів – це гостре захворювання інфекційної природи, яке уражає легені (легеневу тканину). Легені складаються з легеневої тканини (альвеол) і бронхів. Так от, пневмонія – це запалення альвеол, а бронхіт – це запалення бронхів. Якщо запальний процес в легенях не обумовлений інфекцією, то такий стан називається пульмонітом. При хімічному ураженні легенів – хімічний, при променевому – променевий, при травмі – травматичний пульмоніт і т.д.

Пневмонія і в XXI столітті залишається важливою медико-соціальною проблемою. Це зумовлено, в першу чергу, її значною поширеністю, досить високими показниками інвалідизації та смертності, а також значними економічними витратами внаслідок цього захворювання.  В Україні захворюваність дорослих на пневмонію складає 4-6 на 1 000 осіб молодого та середнього віку і 12-18 випадків на 1 000 населення старших вікових груп. Це приводить до значного економічного і соціального збитку: тимчасової втрати працездатності, інвалідизації пацієнтів, великих матеріальних витрат на лікування, психологічного дискомфорту пацієнтів. У структурі смертності населення  від хвороб органів дихання пневмонія посідає друге місце після ХОЗЛ. Смертність становить 13-15 на 100 000 населення, що складає 3% з тих, що захворіли на пневмонію.

ЮНІСЕФ та ВООЗ визначають пневмонію першочерговою причиною смертності дітей віком до 5 років.. Пневмонія є головною причиною дитячої смертності у всьому світі: щороку ця хвороба забирає життя близько 1,4 мільйони дітей віком до 5 років – це більше, ніж СНІД, малярія та кір разом узяті. Щороку у нашій країні реєструють близько 90 тисяч випадків пневмоній серед дітей віком 0-17 років, а кожні три дні в Україні від пневмонії помирає одна дитина віком до 4 років

У Харківській області зареєстровано пневмоній серед усього населення протягом 2017 року 12253  випадки ,з них 3841 випадок серед дітей(0-17 років). У 2016 році на пневмонію перехворіли 15703 особи різних вікових груп,в тому числі 4588 дітей. Захворюваність(кількість випадків на кожні 100тис. населення) серед дорослого населення становила 372,33 випадки(2017р.) і 488,1 випадків (2016р.) Показники захворюваності дитячого населення більш ніж у двічі вищі і відповідно дорівнюють 901,12 випадкам(2017 р.) і 1077,59(2016р.)

В 2009 році Всесвітня організація охорони здоров’я спільно з ЮНІСЕФ оголосили «Глобальний план дій з профілактики пневмонії і боротьби з нею». Мета цього плану – активізація боротьби з пневмонією за допомогою комбінованих заходів щодо захисту дітей, профілактики та лікування хвороби.

Пневмонію викликають такі групи збудників:

І. Бактеріальна інфекція: 1. Грампозитивна флора – пневмокок (40-60%), стрептокок (2,5%), стафілокок (2-5%). 2. Грамнегативна флора – гемофільна паличка (7%), паличка Фрідлендера (3-8%), ентеробактерії (6%), кишкова паличка, протей, псевдомонас, легіонелла (1,5-4,5%), хламідії (10%).

ІІ. Мікоплазма (6%)

ІІІ. Вірусна інфекція (віруси грипу, парагрипу, герпесу)

ІV. Грибкова інфекція

Проникнення  інфекції  у  легеневу  тканину відбувається частіше  бронхогенним, рідше  гематогенним  або  лімфогенним  шляхом.

  • За якими симптомами можна запідозрити пневмонію?
  • Кашель. Він може бути сухий або з виділенням мокротиння (слизово-гнійної або гнійної). Дуже тривожним симптомом є виявлення в мокротинні навіть прожилок крові. Таких симптомів ні в якому разі не можна приховувати від лікаря, навіть якщо це було один раз. При наявності крові в мокроті необхідно обов’язково зробити знімок легенів. Як показує досвід, цей симптом пацієнти дуже часто списують на кровотечу з ясен чи носа, а в результаті упускається час;
  • Підвищення температури тіла;
  • Біль в грудях зліва чи справа, під лопаткою при диханні і / або кашлі– дуже характерний, хоча і необов’язковий, симптом пневмонії. Біль за грудиною при диханні більш характерний для бронхіту, хоча і не є його 100%-вою ознакою;
  • Почуття нестачі повітря, що характерно для обох захворювань: бронхіту і пневмонії.
  • Які бувають пневмонії?– Сучасна класифікація ділить пневмонії в залежності від обставин і місця зараження хворого:
  • Позалікарняна пневмонія– якщо пацієнт заразився вдома, на роботі, в транспорті і т.д
  • Нозокоміальна пневмонія– якщо хворий заразився і захворів на пневмонію через кілька днів перебування в лікарні. Раніше такі пневмонії називалися госпітальними, але такий термін не завжди спокійно сприймався, тому був замінений на абсолютно ідентичний по суті;
  • Аспіраційна пневмонія– коли у хворого спостерігаються явні ознаки макроаспіраціі при втраті свідомості, травмі і т.д.;
  • Пневмонія в осіб з тяжкими імунодефіцитами.У ВІЛ –інфікованих дітей досить часто виникають пневмоцистні пневмонії .Збудники хвороби призводять до 25% усіх летальних випадків ВІЛ –інфікованих дітей від пневмонії.
  • Хто частіше хворіє на запалення легенів?– На жаль, захворіти на пневмонію може кожний ,незалежно від  віку і соціальног статусу. Але все ж чинники ризику є: вік – запаленням легень частіше хворіють маленькі діти і літні люди. Чим старше вік, тим більша вірогідність захворіти на пневмонію і гірший прогноз. Тому в усьому світі літнім людям рекомендують щепитися як від грипу, так і від пневмококової і гемофільної інфекцій.

Основні ознаки пневмонії у дітей

Симптоми пневмонії у дітей мають декілька особливостей. Уважні батьки можуть запідозрити розвиток запалення легенів при наступних симптомах у дитини:

Температура тіла вище 38 С, тривалістю понад три дні, яку неможливо знизити жарознижувальними засобами. Також може бути і невисока температура до 37,5, особливо у маленьких дітей. При цьому виявляються всі ознаки інтоксикації – відсутність апетиту, підвищена пітливість, слабкість.

Спостерігається прискорене поверхневе дихання: у малюків до 2-місячного віку – 60 вдихів в хвилину, до 1 року – 50 вдихів, після року – 40 вдихів в хв. Найчастіше дитина мимоволі намагається лягати на один бік.

Поведінка дитини. Діти з пневмонією стають примхливими, плаксивими, млявими, у них порушується сон, іноді можуть зовсім відмовлятися від їжі, а також з’явитися діарея і блювота, у немовлят – зригування і відмова від грудей.

При своєчасному зверненні до лікаря, адекватній терапії і належному догляді за хворою дитиною або дорослим, пневмонія не призводить до серйозних ускладнень. Тому при найменшій підозрі на запалення легенів слід якомога раніше надати медичну допомогу хворому.

 

Лікування.

При легких формах пневмонії можливе лікування в домашніх умовах; необхідно, щоб хворий отримував належний  догляд і кваліфіковану медичну допомогу. У разі середнього і важкого перебігу хвороби та віку хворого понад 60 років необхідна госпіталізація.

За якими симптомами можна запідозрити пневмонію після перенесеного ГРВІ.

Якщо у вас застуда,так зване ГРВІ , то вже через 3 дні всі прояви хвороби йдуть на спад і наступає поліпшення. Якщо цього не відбувається, а з’являються нові симптоми – це дуже підозріло на приєднання бактеріальних ускладнень (пневмонії, запалення носових пазух і т.д).

Необхідно звернути увагу на:

  • Посилення гнійності мокротиння;
  • Появу болю при диханні та кашлі. Сама легенева тканина не має больових рецепторів. Біль виникає тільки в тому випадку, коли до запалення залучена плевра, насичена больовими рецепторами, що буває при пневмонії;
  • Відчуття нестачі повітря;
  • Помітне з боку часте і поверхневе дихання.

Як профілактувати пневмонію?

У світовій практиці вже вироблений комплекс заходів з профілактики захворювання — це гігієна і вакцинація, бо пневмонія може протікати не тільки як самостійне захворювання, але і як ускладнення пневмококової інфекції. Вакцина проти пневмококової інфекції широко використовується в розвинених країнах і вже рятує життя мільйонів дітей щороку. Запобігти захворюванню на пневмонію можна також шляхом щеплень і проти грипу та гемофільної інфекції. Іншим потенційно ефективним засобом профілактики пневмонії серед дітей молодшого віку є стимулювання виключно грудного вигодовування протягом декількох перших місяців життя.

Профілактика пневмонії – це, перш за все, загартовування. Щоб в легенях відбулося запалення потрібно 3 моменти:

  1. Щоб інфекція (бактерії, віруси і т.д.) потрапила в легені;
  2. Щоб кількість цих мікроорганізмів була достатньо великою;
  3. Щоб знизилися захисні сили організму.
  4. Інфекція потрапляє в легені дуже багатьом людям, але у більшості з них це не призводить до запалення легенів, тому що захисні сили їх організму на достатньому рівні. Якщо людина добре переносить перепади температури, переохолодження, ймовірність пневмонії стає набагато меншою, хоча і не виключається повністю.
  5. Достатній рівень імунітету забезпечує також повноцінне харчування.

. При захворюванні на ГРВІ треба дотримуватись  обов’язкового профілактичного ліжкового режиму, тому що інфекція дихальних шляхів різко знижує захисні властивості легенів.

Однак,профілактичні заходи не можуть на 100% захистити дітей від пневмонії,тому дуже важлива і необхідна правильна стратегія ведення пацієнта. Швидкий доступ до лікування ефективними антибіотиками знижує смертність і захворюваність на пневмонію.