20 жовтня 2018 року – Всесвітній і Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози

Обследуй грудь

20 жовтня  2018 року –  Всесвітній день  боротьби  з  раком  молочної  залози (РМЗ). І тому весь жовтень присвячено висвітленню проблем цього загрозливого захворювання. У багатьох країнах з жінками проводиться активна просвітницька робота: лікарі-онкологи, громадські організації та органи влади акцентують особливу увагу на профілактиці, ранньому виявленні та своєчасному лікуванні РМЗ.

Рожева стрічка — міжнародний символ, який використовують особи і організації, залучені до руху з інформування суспільства про РМЗ. Головна мета ініціативи «Рожева Стрічка» — поширення інформації про рак молочної залози шляхом: зменшення ризику виникнення РМЗ завдяки самодіагностиці та своєчасному лікуванні передпухлинних захворювань молочної залози; інформування про різноманітні методи спеціалізованого лікування; наданням підтримки і допомоги під час реабілітації. Статистика ВООЗ свідчить, що рак грудей є найбільш розповсюдженим видом раку у всьому світі серед жінок. В Україні рак РМЗ теж лідирує серед жіночих онкологічних хвороб. За даними Інституту раку, кожна 7-8 жінка має проблеми з грудними залозами, але до лікарів звертається занадто пізно: при першому огляді у четверті жінок виявляють метастатичні стадії хвороби, які лікувати надзвичайно важко. Змінити ситуацію допоможе раннє виявлення хвороби, адже на 1 стадії рак грудей виліковується у 95% жінок.

Чому виникає рак грудей, як його виявити і що допоможе уникнути хвороби. Медики поки не можуть однозначно відповісти, чому виникає рак грудей. Навіть більше – ВООЗ повідомляє, що у більшості випадків не вдається виявити причини хвороби. Та все ж існує перелік факторів ризику, які збільшують ймовірність виникнення раку грудей, це: вік понад 40 років, спадкова схильність, пізня менопауза, ранній початок місячних (до 12 років), пізні перші пологи (у віці понад 30 років) або їх відсутність, переривання вагітності, фіброзно-кістозна мастопатія, ожиріння, куріння. До цього переліку можна додати також погану екологію, гормональні порушення, неправильне харчування, алкоголізм.

Рак молочної залози — найчастіша форма злоякісних пухлин у жінок, що складає близько 20% від усіх злоякісних пухлин. Ймовірність виникнення раку збільшується з віком прямо пропорційно, приблизно 4% хворих складають жінки молодші 30 років. Найбільша смертність від раку грудей зазвичай у віці 40-50 років.

У розвитку раку молочної залози істотну роль відіграють попередні патологічні процеси в її тканинах, в основному повторні дисгормональні гіперплазії з утворенням вогнищ фіброзно-кістозної мастопатії (фиброаденоматоза). Причинами цих змін у тканині молочної залози служать ряд ендокринних порушень, нерідко обумовлених супутніми захворюваннями яєчників, повторними абортами, неправильним годуванням дитини і т. п. Ризик розвитку раку збільшується з збільшенням розміру залози.

Локалізація ракових пухлин у молочних залозах досить різна. Однаково часто уражається як права, так і ліва залоза; приблизно у 2,5% спостерігають двосторонні раки молочних залоз. У самій молочній залозі найчастіше (приблизно у 1/2 хворих) пухлини виникають у верхньо-зовнішньому квадранті, іноді біля самого краю  на межі з пахвовою западиною.

За зовнішнім виглядом рак молочної залози може бути невеликою, дуже щільною хрящеподібною пухлиною без чітких меж, або як вузол м’якої тістуватої консистенції, округлої форми з досить чіткими межами, з гладкою або горбистою поверхнею, іноді досягає значних розмірів (5-10 см), або, нарешті, у вигляді неясного ущільнення без чітких меж.

Місцеве поширення раку молочної залози на шкіру залежить від близькості його розташування до шкіряного покриву і від інфільтруючого характеру росту пухлини. Один з типових симптомів раку — фіксація, зморшкуватість і втягнення шкіри над пухлиною з переходом в більш пізніх стадіях в обмежений лімфостаз (симптом » кірки апельсину «) і виразка.

Загалом рівень захворюваності на рак молочної залози за останні два десятиліття зріс на 30%. Однак смертність не збільшується завдяки поліпшенню діагностики і методів лікування, оскільки на початковій стадії РМЗ виліковується майже повністю.

Найнижча захворюваність реєструється в середньоазіатських і африканських країнах. Це пояснюється тим, що жінки там народжують частіше і годують дітей груддю протягом двох років.

За даними Національного інституту раку, РМЗ – найбільш поширене злоякісне онкозахворювання в Україні. За рік РМЗ виявляють більше ніж у 16,5 тис. українок. Причому дуже часто на пізніх стадіях, коли врятувати жінку важко, а то й взагалі неможливо. Рівень захворюваності цією недугою у нашій країні за останні 50 років виріс у 4 рази.

В Харківській області в 2017 році було зареєстровано 1081 нових випадків, що більше, ніж в 2016р. – 1026. Відповідно показник захворюваності на 100 тис. жіночого населення склав 75,0 (2016 – 70,7). Кількість жінок, які перебувають на диспансерному обліку з приводу РМЗ збільшилось до 13100, проти 12799 в 2016 році. Відповідно показник поширеності зріс до 903,8 на 100 тис. жіночого населення, проти 876,5 в 2016 році.

Можна впевнено говорити про те, що своєчасна і рання діагностика передпухлинних та пухлинних захворювань, яка певною мірою гарантує успішність лікування, в першу чергу залежить від самої жінки, від її обережності, її уваги до свого здоров’я.

На жаль, пізнє виявлення цього захворювання є однією з головних причин того, що в Україні зростання захворюваності супроводжується високим рівнем смертності, хоча в світі помітна тенденція до її зниження (в середньому на 1% за рік). Рак молочної залози діагностується в запущених стадіях у 22% українських пацієнток, і половина з них помирає протягом першого року після виявлення.

Слід зазначити, що тривалість нормального життя хворих на РМЗ після встановлення діагнозу на початкових стадіях хвороби (так звана нульова, перша і максимум друга, а всіх стадій існує п’ять) і правильно проведеного лікування становить понад 25 років. Тобто прогноз захворювання залежить від того, наскільки вчасно вдалося діагностувати хворобу, 95% захворювань на першій стадії виліковні!

 

Основними методами, які дозволяють своєчасно виявити це захворювання, є:

 • регулярне самообстеження молочних залоз;
 • обстеження у мамолога-онколога один раз на рік;
 • УЗД та мамографія молочних залоз жінкам віком з 40 років – 1 раз на 2 роки

Рак молочної залози належить до «візуальних» форм раку, виявлення яких не потребує складних методів діагностики. Фахівці стверджують, що кожна жінка витративши 10-15 хвилин щомісячно, може запобігти трагедії. А для цього кожна жінка повинна самостійно обстежувати молочні залози за наступною методикою.

 

Техніка самостійного проведення самообстеження

молочних залоз.

Огляд молочних залоз рекомендовано проводити щомісяця на 8-12-й день

менструального циклу.

 1. Стати перед  дзеркалом. Оглянути молочні залози. Зверніть увагу на наявність  будь — яких змін форми грудей, зовнішній вигляд шкіри та сосків.
 2. Підняти руки за голову і оглянути  обидві грудні залози.
 3. Правою долонею пропальпувати  ліву молочну залозу кінчиками  великого і вказівного пальців, стиснути сосок, звернути увагу на наявність виділень та їх характер. Пропальпувати ліву підпахвинну та ліву надключичну ділянки. Таким же чином обстежити праву молочну залозу.
 4. Якщо залоза великого розміру, її необхідно підтримувати знизу лівою рукою – ліву, правою – праву, а долонею протилежної руки по черзі пропальпувати молочні залози.
 5. Лежачи на спині, ліву руку треба покласти за голову, а долонею правої руки обстежити  ліву молочну залозу. Таким чином треба обстежити і праву молочну залозу.

У разі виявлення будь-яких підозрілих змін у молочних залозах необхідно звернутися до лікаря.

 

Кожну жінку мають насторожити:
*припухлість, твердий вузол, ущільнення;
*набряк, локальне підвищення температури, почервоніння або потемніння шкіри;
*зміна розміру або форми молочних залоз;
*заглиблення або зморщення шкіри;
*свербіж, виразки або висипи на сосках;
*западання соска або іншої частини грудей;
*раптові незвичні виділення із сосків;
*поява постійного болю в одній ділянці.

Своєчасне звернення до лікарів (ультразвукове та мамографічне обстеження молочних залоз) дозволяє виявляти новоутворення на ранніх стадіях розвитку.

У м. Харкові і районах області в  поліклініках, жіночих консультаціях та поліклінічних відділеннях лікарень проводяться профілактичні огляди жінок з обов’язковим мамографічним та ультразвуковим обстеженням молочних залоз. Їх метою є рання діагностика злоякісних новоутворень.Адже виявити злоякісну пухлину молочної залози на доклінічному етапі допомагає певний алгоритм діагностики, першим етапом якої є мамографічний скринінг.

На базі міської клінічної багатопрофільної лікарні №17 працює Харківський міський кабінет патології молочної залози.

 

Вся спеціалізована медична допомога з приводу лікування РМЗ в місті Харкові та області координується  КОМУНАЛЬНИМ  НЕКОМЕРЦІЙНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ «ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ОНКОЛОГІЇ», в якому існують всі можливості для якісної діагностики та лікування.

Методи лікування раку молочної залози.

Всі методи терапії, які використовуються при онкології грудної залози, поділяють на місцеві (до таких відносяться оперативне втручання і опромінення) і системні заходи (лікування гормонами, хіміопрепаратами, імунотерапія). Наскільки радикальною буде операція, може вирішити тільки лікар, виходячи з особливостей розвитку і поширення злоякісного процесу.

У сучасній медицині застосовується комплексна терапія, яку визначають три спеціаліста: онкохірург, хіміотерапевт та лікар з променевої терапії. Залежно від стадії розвитку хвороби вибирається тактика лікування: який вид, об’єм та черговість їх виконання.

Існують різні види операції:

 • Секторальна мастектомія. Якщо жінка звернулася до лікаря на ранньому етапі розвитку хвороби, можна обійтися операцією, при якій видаляється сама пухлина і невелика ділянка шкіри навколо неї.
 • Мастектомія. Ця операція неминуча, якщо жінка звернулася за допомогою пізно, коли пухлина має великий розмір. Операція передбачає повне видалення молочної залози і лімфовузлів, які знаходяться в безпосередній близькості від неї.
 • Видалення обох молочних залоз. У деяких випадках онкологія діагностується на одній молочній залозі, але лікар може рекомендувати видалити обидві. Це пояснюється високим ризиком подальшого розвитку раку на молочній залозі.

 

До інших методів лікування відносять:

 • Променева терапія. Вона полягає в тому, що на новоутворення впливає іонізуюче випромінювання. Призначають терапію до і після операції. Вона дозволяє зменшити пухлину до операбельного розміру, або знищити в організмі ракові клітини які залишились після операційного втручання.
 • Хіміотерапія. Вона може проводитися як до, так і після операції, в залежності від конкретного випадку. Полягає у використанні препаратів, які вбивають ракові клітини. До операції хіміотерапію проводять з метою зменшення пухлини, якщо її розмір не дозволяє проводити хірургічне втручання.
 • Таргетна терапія. Вона полягає в підведенні до тканин новоутворення препаратів, які теж спрямовані на ліквідацію злоякісних клітин. При цьому препарати мінімально впливають на здорові клітини, що є великою перевагою даного методу.
 • Гормонотерапія – не нове в лікуванні раку молочної залози віяння, але якщо раніше її використовували як самостійний метод, то зараз доведена більша ефективність її в поєднанні з іншими методами. Гормональне лікування сприяє зниженню ризику рецидивів у майбутньому і незамінне при неоперабельній пухлині: в такому випадку гормони контролюють її зростання.

 

З метою профілактики РМЗ кожна жінка може звести до мінімуму всі чинники ризику виникнення захворювання.

 

Профілактикою РМЗ є:

 • регулювання маси тіла;
 • відмова від паління, зведення до мінімуму вживання алкоголю;
 • регулярне статеве життя, перші пологи не пізніше 28-30 років, годування дитини груддю не менше року, уникнення абортів;
 • своєчасне лікування гінекологічних патологій, контроль за прийомом гормональних контрацептивів;
 • лікування цукрового діабету,захворювань печінки та щитоподібної залози;
 • запобігання впливу несприятливих чинників зовнішнього середовища, уникнення стресів.

 

КОЖНА ЖІНКА ПОВИННА ЗНАТИ:

Раннє виявлення раку – запорука його повного вилікування!

Рак  молочної  залози – не вирок, це хвороба, яку лікують

і перемагають!