24 березня 2023 року – Всесвітній і Всеукраїнський день боротьби проти туберкульозу

24 березня – Всесвітній і Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом

Щорічно 24 березня в усьому світі проводиться Всесвітній День боротьби з туберкульозом. В Україні цей день визначено також як Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом.

Цього дня в 1882-му році у Берліні доктор Роберт Кох оголосив про відкриття збудника цієї страшної хвороби, яка до цих пір загрожує кожному з нас.

Військові дії та міграція створюють міцне підґрунтя для розвитку туберкульозу, однак через російську військову агресію переважна більшість населення області не мала змоги звертатися за медичною допомогою. Випадки туберкульозу своєчасно не були виявлені. Через це показник захворюваності на туберкульоз за 12 місяців 2022 року в Харківській області зменшився у 1,5 рази. Реагувати на загрозу розповсюдження туберкульозу треба сьогодні. Натепер треба зробити все можливе та докласти спільних зусиль, щоб знайти людей з туберкульозом, які були втрачені або не діагностовані. Саме тому залучення медичного загалу первинної ланки стало надзвичайно актуальним як для виявлення туберкульозу, так і організації спостереження, профілактики та лікування.

На виконання рішення Комітету  з  регіональної  політики  Національної  ради  з  питань  протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу від 11 листопада 2022 року, в рамках проведення протягом березня Всеукраїнського місячника боротьби з туберкульозом, соціально-інформаційна  кампанія  покликана  підвищити  обізнаність людей щодо туберкульозу, наголосити на необхідності вчасно звернутись за лікарською допомогою при наявності симптомів, не займатись самолікуванням, проходити  профілактичні  скринінги  за  потреби, сприятиме  покращенню ефективності  лікування,  в  решті  решт  змінити  суспільну  думку  стосовно формування адекватного ставлення до діагнозу туберкульоз і людей, яких він торкнувся.

Кожна людина, яка хворіє на туберкульоз, заражає 20-30 осіб із свого оточення за рік. На туберкульоз хворіють люди різного віку і статі. Збудник хвороби не розрізняє соціального статусу, і з однаковою силою уражає бідних і заможних. Туберкульозом можна заразитися де завгодно і необов’язково в результаті прямого контакту з хворим. Збуднику туберкульозу притаманна висока стійкість до впливу факторів зовнішнього середовища, у висохлому мокротинні та на різних предметах він може зберігати життєздатність до восьми місяців. Це обумовлює можливість контактно-побутового шляху передачі через посуд, білизну, предмети спільного користування. Оскільки на туберкульоз хворіють і тварини, можливе зараження при вживанні некип’яченого молока, непроварених м’яса, яєць, при догляді за хворими тваринами.

Основні симптоми захворювання:

  • кашель понад 2 тижні;
  • підвищена температура тіла понад 7 днів;
  • утруднене дихання;
  • біль у грудях;
  • поганий апетит, постійна слабкість;
  • безпричинна втрата ваги;
  • підвищена пітливість, особливо вночі;
  • кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі).

Вчасно виявлений туберкульоз краще піддається лікуванню. Використання сучасного обладнання та новітніх технологій дозволяє ідентифікувати збудника протягом доби, а для маленьких дітей, які проковтують мокротиння,  можна використовувати для діагностики кал.

Лікувати туберкульоз складно, тому що він «мутував» і пристосувався до тих препаратів, які на нього раніше впливали. Сьогодні для лікування стійкого туберкульозу використовуються нові препарати та прогресивні схеми, які дозволяють скоротити тривалість лікування та підвищити його ефективність.

В Харківській області координацію протитуберкульозних заходів здійснює Комунальне некомерційне підприємство Харківської обласної ради (далі -КНП ХОР «ОПТД №1») – м. Харків, вул. Ньютона, 145.

Лікування туберкульозу в рамках Програми медичних гарантій безоплатне для пацієнтів. Закуплені за кошти державного бюджету препарати для лікування хворих на туберкульоз, здійснення хіміопрофілактики, тощо, можуть отримати усі надавачі медичних послуг та пацієнти в диспансері.

У КНП ХОР «ОПТД №1» є можливість безоплатного проведення діагностичних досліджень у рамках програми медичних гарантій: рентгенологічних; бактеріологічних, у тому числі молекулярно – генетичним методом; ЕКГ, ФЗД; ультразвукове дослідження, проведення діагностичних хірургічних втручань, бронхоскопія.

З усіх питань щодо виявлення та діагностики туберкульозу, проведення профілактичних заходів звертатись до медичного директора ‑ Наталія Вороніна (0977706301), заступника медичного директора з амбулаторно – поліклінічної допомоги – Тетяна Синенко (0979619188).

Консультацію лікаря фтизіатра можна отримати також у інших протитуберкульозних закладах:

КНП Харківської обласної ради «Обласний клінічний протитуберкульозний диспансер №7» (Салтівський район)

КНП Харківської обласної ради «Обласний протитуберкульозний диспансер №3» (Чугуївський район)

КНП  Богодухівська центральна районна лікарня Богодухівської міської ради

КНП «Валкiвська  центральна районна лікарня»

КНП «Краснокутська центральна районна лікарня»  Краснокутської селищноїї ради

КНП Балаклійської міської ради Харківської області «Балаклійська клінічна багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування»

КНП «Зачепилівська центральна лікарня» Зачепилівської сел ради Харківської області

КНП Кегичівської селищної ради «Кегичівська центральна районна лікарня»

КНП «Красноградська центральна районна лікарня»

КП «Близнюкiвська  центральна районна лікарня»

КНП «Великобурлуцька центральна лікарня»  Великобурлуцької селищної ради

КНП «Первомайська центральна районна лікарня»

КНП Мереф’янської міської ради «Мереф’янська центральна районна лікарня»

КНП «Чугуївська центральна лікарня ім. М.І.Кононенка» Чугуївської міської ради Харківської області

КНП «Сахновщинська центральна лікарня» Сахновщинської селищної ради Красноградського району Харківської області

Застосування пацієнт-орієнтованого підходу підтримує пацієнта на шляху, який він проходить від встановлення діагнозу, проведення лікування, і, в кінцевому рахунку, до одужання. Сімейно-орієнтована модель медичної допомоги відповідає положенням наказу Міністерства охорони здоров’я України від 19.01.2023 року №102 «Про затвердження Стандартів медичної допомоги «Туберкульоз». Виконання поставлених задачі можливо  лише за умови залучення медичного загалу первинної ланки.

Враховуючи надання допомоги у рамках програми медичних гарантій за пакетом 41 «Супровід і лікування дорослих і дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги» адміністрацією КНП ХОР «ОПТД №1» пропонується співпраця для ефективної реалізації заходів протидії туберкульозу.