26 квітня-2 травня 2021 року – Європейський тиждень імунізації

Вакцинация 1

В Україні, за ініціативи ВООЗ, щорічно, починаючи з 2005 року, проводиться Європейський тиждень імунізації.

Всесвітній тиждень імунізації проводиться в останній тиждень квітня, щоб привернути увагу до колективних дій, необхідних для захисту кожної людини від вакцино-керованих хвороб. Тема цього року: «Попередити. Захистити. Прищепити».  

Європейський тиждень імунізації — це глобальна кампанія, яка спрямована на підвищення поінформованості населення про вакцинацію, як найбільш ефективний спосіб боротьби з інфекційними  хворобами на кожному етапі життя.

Метою проведення Європейського тижня імунізації є підвищення рівня охоплення вакцинацією через досягнення більш глибокого розуміння того, що кожна людина: потребує захисту від хвороб, керованих за допомогою вакцин та має право на підвищення рівня інформованості щодо вакцинації; а кожна громада регіону повинна відчувати покращення комунікації в напрямку імунізації. Це одна з найефективніших, з точки зору вартості ,видів інвестицій в охорону здоров’я з перевіреними стратегіями, які забезпечують доступність імунізації навіть для самих важкодоступних і уразливих груп населення.

У 2021 р. заходи у рамках Європейського тижня імунізації будуть присвячені не лише популяризації планової вакцинації, але і інформуванню населення про нові вакцини проти COVID — 19.

Цього року кампанія сприятиме зміцненню солідарності у сфері вакцинації і підвищенню довіри до вакцинації як до громадського блага, яке служить опорою для наших суспільств, рятує життя людям і захищає їх здоров’я. Як і в попередні роки, Європейський тиждень імунізації проходитиме одночасно зі Всесвітнім тижнем імунізації. Обидві кампанії, що проводяться під гаслом «Вакцини зближують нас», підкріплюватимуть основні тези один одного.

Імунізація (за визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я) — це процес, завдяки якому людина набуває імунітет, або стає несприйнятливою до інфекційної хвороби, що зазвичай здійснюється шляхом введення вакцини.

Вакцинація вважається одним із найбільш ефективних та економічно доцільних заходів медичного втручання в епідемічний процес, які існують на теперішній час, у зв’язку з відчутним зниженням розповсюдженості та спалахів захворювань, які попереджаються за допомогою цих препаратів.

Вакцинація є невід’ємним правом людини на здорове і повноцінне життя та найефективнішою зброєю у подоланні інфекційних хвороб. Інфекційні хвороби залишаються однією з основних причин інвалідності та смертності населення в усьому світі. За даними ВООЗ, близько 30% летальних випадків у дорослих зумовлені інфекційними хворобами та їхніми наслідками, у дітей цей показник становить понад 6о%. Досвід розвинених країн вказує, що лише підвищення рівня охоплення вакцинацією серед населення призводить до зменшення захворюваності, інвалідизації та смертності у цілому. Щорічно у світі вакцинація рятує життя майже трьох мільйонів людей.

Імунізація є одним з ключових компонентів Європейської програми роботи ВООЗ на 2020-2025 рр.  «Спільні дії для поліпшення здоров’я жителів Європи».

Також ВООЗ прийнята Програма дій в області імунізації на період до 2030 р

У Програмі дій в області імунізації на період до 2030 р сформульовані масштабні і комплексні цілі і стратегічні завдання в області застосування вакцин та імунізації на десятиліття 2021-2030 рр.  Вона була розроблена на основі декількох тисяч відгуків країн і організацій по всьому світу.  У ній враховується набутий досвід , відзначаються і зберігаються  нові проблеми, зумовлені інфекційними захворюваннями (наприклад, Ебола, COVID-19).

Країни і партнери планують колективними зусиллями здійснити бачення майбутнього десятиліття: світ, в якому кожна людина, незалежно від віку і місця проживання, в повній мірі користується перевагами вакцинації для підвищення рівня здоров’я і благополуччя.

Дана стратегія покликана спрямовувати та узгоджувати діяльність громадських, національних, регіональних і глобальних зацікавлених сторін.  Реалізацію Програми дій-2030 розпочато в 2020-2021 рр.  в рамках регіональних та національних стратегій на базі розробленого механізму щодо забезпечення відповідальності та підзвітності, а також системи моніторингу та оцінки, призначеної направляти її практичне здійснення в країнах.

При проведенні кампанії кожного року особливо підкреслюється необхідність імунізації підлітків і дорослих людей протягом усього життя. Вона покликана привернути увагу всього світу до життєвої важливості забезпечення охоплення  щепленнями уразливих груп населення, які проживають в умовах конфліктів або надзвичайних ситуацій. 

Дві головні причини пройти вакцинацію — захистити себе і захистити оточуючих.  Успіх програм вакцинації залежить від готовності кожної людини сприяти забезпеченню загального благополуччя.  Не варто чекати від оточуючих людей, що вони зупинять поширення хвороб;  кожен з нас також повинен робити все, що в його силах.

Альтернативи вакцинації немає. Саме імунізація дозволяє зменшити ризик появи таких небезпечних захворювань як поліомієліт, кашлюк, гепатит, правець тощо.

Міністерством охорони здоров’я розроблений Календар профілактичних щеплень. Завдяки наявності практично всіх вакцин на території Харківщини забезпечується планова імунізація. До речі, останніми роками в Україні і Харківській області спостерігається хороша тенденція – батьки дітей все менше і менше відмовляються від планових щеплень, розуміючи їх переваги.

Згідно з Календарем щеплень в Україні проводиться 10 обов’язкових щеплень проти дифтерії, коклюшу, правця, туберкульозу, вірусного гепатиту В, гемофільної інфекції, кору, краснухи, паротиту, поліомієліту.

            Координація процесу впровадження вакцини від коронавірусної хвороби COVID-19 та проведення кампанії з вакцинації здійснюється оперативним штабом Міністерства охорони здоров’я України з реагування на ситуації з поширення інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом вакцинації, склад та положення якого затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 07 червня 2019 року № 1319 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 02 грудня 2020 року № 2784).

            Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 24 грудня 2020  року № 3018 затверджено Дорожню карту з впровадження вакцини від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, і проведення масової вакцинації у відповідь на пандемію COVID-19 в Україні у  2021-2022 роках (у новій редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 9 лютого 2021 року № 213).

            Дорожню карту підготовлено за участі національних і міжнародних партнерів у сфері громадського здоров’я та імунізації, Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики, державних органів виконавчої влади та розглянуто на засіданні оперативного штабу Міністерства охорони здоров’я України з реагування на ситуації з поширення інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом вакцинації.

             Відповідно до інформації Міністерства охорони здоров’я України вакцини закуповуються коштом міжнародних організацій в межах програми COVAX та коштом державного бюджету.

Наразі для вакцинації в Україні планують використовувати чотири вакцини знаних у світі розробників і виробників

AstraZeneca (Covishield)

Вакцина розроблена Оксфордським університетом та британсько-шведською компанією AstraZeneca. Дозволена для екстреного використання в Європейському Союзі та інших країнах. Протягом першого півріччя Україна може отримати від 2,2 до 3,7 млн доз вакцини AstraZeneca/Oxford у межах глобальної ініціативи COVAX. Україна також уклала контракт на купівлю вакцини за кошти державного бюджету. В Індії ця вакцина випускається під назвою Covishield.
22 лютого вакцина зареєстрована для екстреного застосування в Україні

Sinovac Biotech

Вакцина китайського фармацевтичного підприємства Sinovac Biotech, що спеціалізується на виробництві вакцин проти гепатиту та грипу. Дозволена для екстреного використання в Азербайджані, Бразилії, Китаї, Чилі, Індонезії та Туреччині. Перша партія вакцини Sinovac Biotech, придбана за державні кошти, надійшла в Україну 25 березня.
9 березня вакцина зареєстрована для екстреного застосування в Україні

PfizerBioNTech

Вакцину розробила німецька біотехнологічна компанія BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer. Дозволена для повного використання у: Швейцарії, Королівстві Бахрейн, Саудівській Аравії. Екстрене використання, дозволене ВООЗ, діє в США, Великій Британії, Європейському Союзі, Швейцарії, Аргентині, Австралії, Канаді, Чилі, Мексиці, Об’єднаних Арабських Еміратах та в багатьох інших країнах. Україна вже отримала 117 тис. доз вакцини Pfizer-BioNTech у межах глобальної ініціативи COVAX

Novavax

Вакцину розробила американська фармацевтична компанія Novavax. Вона перебуває на фінальній стадії III фази клінічних випробувань, і компанія планує подавати документи до Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США (FDA) для затвердження екстреного використання в I кварталі 2021 року. Попередньо заявлена ефективність становить 89%. Україна закупить цю вакцину за кошти державного бюджету.

З 1 березня 2021 року в Україні є можливість записатись до списку очікування на вакцинацію проти COVID-19. Електронний список очікування формується, щоб краще спланувати та організувати процес вакцинації. 

Вакцинація проти COVID-19 в Україні відбувається в 5 етапів:

1-й етап – медики, які працюють із пацієнтами з COVID-19, персонал та мешканці закладів для літніх людей, військовослужбовці на фронті (≈ 367 тис. людей).

2-й етап – решта медичних працівників, люди віком 80+ та соціальні працівники (≈ 3 млн людей).

3-й етап – люди віком 65-79 років, працівники критично важливих структур державної безпеки, працівники сфери освіти (≈ 7 млн людей).

4-й етап – люди віком 60-64 роки, люди з хронічними захворюваннями, люди, що працюють та відбувають покарання в місцях обмеження волі  (≈ 11 млн людей).

5-й етап – решта дорослого населення України (≈ 13 млн людей).

Якщо ви є:

Вам не потрібно записуватись. Роботодавець або керівник установи інформує вас про можливість та дати щеплення.

Усі інші можуть записатись до списку очікування в зручний спосіб:

ЯК ЗАПИСАТИСЯ ЧЕРЕЗ ПОРТАЛ ДІЯ?

  1. Зайдіть на портал Дія https://diia.gov.ua за допомогою КЕП (електронного ключа, наприклад податкової) чи BankID. 
  2. Перейдіть у розділ “Запис до листа очікування вакцинації від COVID-19”.
  3. Зазначте сферу діяльності.
  4. Оберіть місце, в якому ви хочете вакцинуватися.
  5. Очікуйте повідомлення про запрошення на вакцинацію.

ЯК ЗАПИСАТИСЯ ЧЕРЕЗ ЗАСТОСУНОК ДІЯ?

  1. Щоб зареєструватися через смартфон, завантажте мобільний застосунок Дія 2.0 за посиланням https://go.diia.app та авторизуйтеся в ньому. У застосунку можна авторизуватись через Приват24, Monobank, або BankID НБУ.
  2. Зайдіть у розділ “Послуги” та оберіть “Запис до листа очікування вакцинації від COVID-19”.
  3. Зазначте сферу діяльності.
  4. Оберіть місце, в якому ви хочете вакцинуватися.
  5. Перевірте свій номер телефону.
  6. Очікуйте повідомлення про запрошення на вакцинацію.

ЯК ЗАПИСАТИСЯ ЧЕРЕЗ НАЦІОНАЛЬНИЙ КОНТАКТ-ЦЕНТР МОЗ?

  1. Зателефонуйте на номер 0 800 60 20 19.
  2. Надайте оператору свої дані. Необхідно буде вказати pеєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний код) або серію та номер паспорта.
  3. Оберіть місце, в якому ви хочете вакцинуватися.
  4. Очікуйте повідомлення про запрошення на вакцинацію.

Важливо! Зараз формується саме список очікування на вакцинацію. Коли настане етап вакцинації групи, до якої ви належите, з вами зв’яжуться та запропонують обрати конкретну дату та час щеплення. 

Усі щеплення є добровільними й безоплатними. 

Дізнайтеся більше про вакцинацію від COVID-19 на сайті vaccination.covid19.gov.ua

Загалом щеплення в області проводять 18 мобільних бригад та 61 пункт вакцинації.

Щеплення вакциною Pfizer в області проводитимуть дві бригади, які пройшли відповідні навчання.

Станом на 18 квітня 2021 року в Харківській області із загальної кількості вакцинованих 10,5 тисячі щеплень зроблено в районах області і 4589 — у місті Харкові.

Держава Україна поставила перед собою чітке завдання — охопити щепленнями від COVID-19 більшість дорослого населення вже в цьому календарному році.

Як правило, людина замислюється про роль імунної системи і можливості її підтримки лише під час хвороби. Тому надзвичайно важливою є профілактика недуг шляхом ведення здорового способу життя та фахово проведеної вакцинації. Необхідно пам’ятати, що серед усіх систем, що забезпечують безпосередню роботу організму, лише імунітет виконує захисну функцію. Так, завдяки правильній вакцинальній тактиці, людству вдалося подолати натуральну віспу та поліомієліт.   

Інфекційні хвороби залишаються однією з основних причин інвалідності та смертності населення в усьому світі. За даними ВООЗ, 24,7% летальних випадків у дорослих зумовлені інфекційними хворобами та їх наслідками, а у дітей – 63%. Якщо 90-95% людей мають імунітет проти інфекційного захворювання, воно не поширюється серед населення, адже створюється колективний імунітет.

Важливим елементом реалізації Загальнодержавної програми є каскадне навчання лікарів, яке успішно реалізується в Україні не перший рік, та правильна організація процесу вакцинації.

Вакцини, як й інші медичні засоби, можуть викликати реакції, але зазвичай вони є помірними: наприклад, підвищення температури тіла, больові відчуття або набряки у місці ін’єкції. Як правило, такі помірні реакції проходять за декілька днів.

Серйозні реакції на вакцини зустрічаються вкрай рідко. Ризик серйозних ускладнень від захворювання, яке можна попередити вакцинацією, є набагато вищим, ніж ризик виникнення серйозної реакції від щеплення.

Слід зазначити — одним із важливих факторів є те, що Україна єдина країна на пострадянському просторі, де розслідування випадків можливих несприятливих подій після імунізації є обов’язковою умовою реалізації програми з імунопрофілактики. Безпечність вакцинації є наріжним каменем програми поруч із її ефективністю.

Не менш вагомою умовою безпечності щеплень є питання якості вакцин. Усі вакцини, які використовуються в Україні для імунізації дітей проходять ретельний лабораторний контроль якості ще до того, як потрапити на фармацевтичний ринок. У нашій державі контроль якості медичних імунобіологічних препаратів здійснюється сертифікованою ЄС лабораторією ДП «Державний експертний центр МОЗ України». При цьому перевірці підлягає кожна серія вакцини.

Забезпечення вакцинами закладів охорони здоров’я області на перше півріччя поточного року є достатнім для проведення планових щеплень дітям проти кору, кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту і туберкульозу. Є також запас вакцин для профілактики дифтерії і правця у дорослих. 

Вакцини, придбані Міністерством охорони здоров’я через ЮНІСЕФ та ПРООН, є пре-кваліфікованими Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ). Це означає, що незалежно від країни походження вони повністю відповідають найвищим міжнародним стандартам якості. Вони є безпечними та ефективними.

За результатами соціологічного дослідження «Індекс здоров’я, Україна», проведеного Міжнародним фондом «Відродження», в Харківській області 96% батьків висловили цілком позитивне ставлення до вакцинації своїх дітей. Однак, зважаючи на прогалини в вакцинації, медичним працівникам необхідно активізувати інформаційно-роз’яснювальну роботу, закликаючи батьків зробити щеплення своїм дітям, щоб захистити їх від небезпечних захворювань.  

Пам`ятаємо, лише вчасне проведення імунізації,

звернення до фахового лікаря, дбайливе ставлення до самопочуття дитини гарантує її право на здорове життя