31 травня 2021 року – Всесвітній день без тютюну

Курение

Вживання тютюну — найпоширеніша звичка, яка руйнує здоров’я людини. Немає сумніву у тому, що з вживанням тютюну  пов’язана велика кількість всіляких хвороб, а при зловживанні  — можуть виникати надто небезпечні недуги. Пристрасть до тютюну можна вважати також   хворобою, що відноситься до розряду наркоманій. Численними науковими дослідженнями доведено підвищений рівень смертності серед курців.

Вживання тютюну є однією з найбільш серйозних небезпек для здоров’я, що виникали в світі.  Воно щорічно призводить майже до 7 мільйонам випадків смерті, з яких понад 6 мільйонів випадків відбувається серед споживачів і колишніх споживачів тютюну, і більш 890 000 — серед некурящих людей, що піддаються впливу вторинного тютюнового диму.

 Майже 80% з 1,1 мільярда курців в світі живе в країнах з низьким і середнім рівнем доходу, на які припадає найважчий тягар пов’язаних з тютюном хвороб і смертності.

            Більшість курців познайомилася з тютюном у підлітковому та юнацькому віці. Починається куріння під впливом товаришів-курців: з пустощів, наслідування прикладу, прагнення показати себе перед іншими дорослим. Однією з причин цієї хиби є незадовільне виховання та низький культурний рівень людей.

            Також останнім часом серед курців завдяки недобросовісній рекламі  стрімку популярність, особливо серед молоді, набувають нові продукти альтернативного споживання нікотину, такі як кальяни, айкоси, гло, вейпи, хіти, смоки, стіки та електронні сигарети, яку не може зупинити ані відсутність точних наукових даних про безпечність їх застосування, ані спростування міфів про те, що завдяки електронним сигаретам легко кинути курити.

Багатьох людей, що час від часу викурюють кальян, можна вважати випадковими курцями, це шукачі нових відчуттів, вони пробують нові аромати і смаки, їм потрібен сам ритуал, такий таємничий, модний, доступний «обраним» — такий собі пошук психологічного комфорту, який вони не  можуть знайти іншим способом, тільки як викурюючи кальян. Тим більше, що всі ці вище перераховані способи, були вдало нав’язані суспільству, яке майже не замислюється та не аналізує рекламну інформацію, але вважає себе самостійним.

Вторинний тютюновий дим — це дим, що заповнює ресторани, офіси або інші закриті приміщення, де люди спалюють такі тютюнові вироби, як сигарети, біді і кальяни.  У тютюновому димі присутні більше 4000 хімічних речовин, з яких, щонайменше, 250 відомі як шкідливі, а більше 50 як канцерогени.  Безпечного рівня впливу вторинного тютюнового диму не існує.

Табак для кальяну.

            Якщо сигаретний тютюн проходить ретельний псевдо «контроль» і сертифікацію, то тютюнові суміші для кальяну не описані жодними регламентами і гостами, і виробник може використовувати тютюн будь-якої якості і складу.

            Так само неможливо встановити вміст нікотину і смол в тютюновій суміші, — цифри будуть залежати від того, як саме ви приготували кальян, яке вугілля використовували, як багато тютюну викурили, і як глибоко затягувалися.

 Кальян і важкі метали.

            Майже всі сучасні сигарети мають фільтр, який «затримує» (начебто затримує) деяку кількість шкідливих речовин.  Вода в колбі кальяну не може виконувати подібну функцію, і єдине, що вона робить — охолоджує дим.

 Вміст важких металів в кальянному димі в десятки разів вищий, ніж в сигаретному, а нижча температура лише посилює негативний вплив на легені і дихальні шляхи, дозволяючи диму спускатися глибше.

                                                Небезпека куріння кальяну для легенів.

 При курінні кальяну ви глибше і частіше затягуєтеся — за сорок хвилин в організм потрапляє майже в двісті разів більше чадного газу, ніж при викурюванні однієї сигарети, а дим, як уже згадувалося, проникає набагато глибше в легені.

            Крім того, найчастіше кальян куриться в закритому приміщенні, що підсилює шкоду від чадного газу за рахунок пасивного куріння.  Не кажучи вже про те, що багато хто любить поєднувати кальян з алкоголем, що підсилює шкоду для організму.

У димі, який пройшов крізь воду, підвищується кількість чадного газу, який сприяє розширенню судин (після відбувається зворотний процес) і призводить до бажаного почуття ейфорії.  Саме чадний газ провокує не природне ЗБІЛЬШЕННЯ частоти серцевих скорочень (саме це впливає на багатьох спортсменів і завдає незворотної шкоди серцевому м’язу), а при перевищенні граничної дози може призвести до ураження головного мозку.  До того ж, розпалюючи кальян, молода людина вдихає сильніше, ніж коли затягується сигаретою, так що дим проникає глибше в легені і уражує всю їхню внутрішню поверхню, а не тільки верхню частину.  Це з більшою ймовірністю призводить до переродження клітин і виникнення раку легенів.

            Наслідки непередбачувані — від депресії і психозу до незворотних змін головного мозку і навіть виникнення недоумства.  Від отруєння чадним газом — виникають запаморочення, нудота, слабкість, задишка через різке підвищення артеріального тиску, і навіть гіпертонічний криз.

 Гепатит «А», герпес і туберкульоз.

            Кальяни відповідальні за збільшене число хворих на туберкульоз, герпес і гепатит «А».  Загальні колба і мундштук — ідеальне місце для розмноження бактерій і передачі їх від людини до людини.

 • Серед дорослих людей вторинний тютюновий дим викликає серйозні серцево-судинні та респіраторні захворювання, включаючи ішемічну хворобу серця і рак легенів.  Серед дітей грудного віку він викликає раптову смерть.  У вагітних жінок він призводить до народження дітей з низькою масою тіла.

 • Майже половина дітей регулярно дихають повітрям, забрудненим тютюновим димом в місцях громадського користування.

 • Вторинний тютюновий дим є причиною більш 890 000 випадків передчасної смерті в рік.

 На частку дітей доводиться 28% всіх випадків смерті, які пов’язують з вторинним тютюновим димом.

            Необхідно, щоб кожна людина могла дихати повітрям, вільним від тютюнового диму.  Закони щодо забезпечення середовища, вільного від тютюнового диму, захищають здоров’я некурящих людей, користуються популярністю, не шкодять бізнесу і сприяють тому, щоб курці кидали курити.

            Більше 1,4 мільярда людей, або 20% населення світу, захищене всебічними національними законами щодо забезпечення середовища, вільного від тютюнового диму.

У травні 2003 р. на 56-ій сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я було прийнято Рамкову Конвенцію ВООЗ з боротьби проти тютюну (далі РКБТ ВООЗ). Вона стала першим юридичним документом, першою міжнародною угодою, метою якої є зниження смертності через вживання тютюну та скорочення використання тютюну в усьому світі. Положення Конвенції встановлюють міжнародні стандарти та керівні принципи боротьби з тютюном  наступними заходами: підвищення цін і податків на тютюн, заборона продажу тютюну неповнолітнім і неповнолітніми, реклама і спонсорство тютюну, маркування, незаконна торгівля і пасивне куріння.

       Сторонами Рамкової конвенції тоді стали 40 країн, і 27 лютого 2005 Конвенція набула чинності. З того дня вона стала міжнародним законом для її сторін, які зобов’язані вживати заходи щодо боротьби з тютюном.

       15 березня 2006 року Україна ратифікувала РКБТ ВООЗ – перший зобов’язучий міжнародний договір у сфері охорони здоров’я. З нагоди 10-річчя ратифікації Україною РКБТ ВООЗ Постановою Верховної Ради України від 13 квітня 2016 р. затверджена відповідна Заява № 1087- VIII і направлена до Секретаріату РКБТ ВООЗ та Генерального директора ВООЗ.

       Сьогодні Рамкову Конвенцію підтримують близько 180 країн, де проживає понад 90% населення земної кулі.

            Щорічно 31 травня ВООЗ і партнери відзначають Всесвітній день без тютюну, привертаючи увагу до пов’язаних з вживанням тютюну ризиків, у тому числі і для здоров’я оточуючих, а також  і до ефективних заходів політики щодо зниження рівнів споживання тютюну. 

      Проте вже багато десятиліть тютюнові компанії застосовують витончені і цинічні методи залучення молоді до вживання тютюнової та нікотинової продукції і витрачають на це значні ресурси. З внутрішньої документації таких компаній можна дізнатися про те, що вони вербують нове покоління любителів тютюну за допомогою цілого ряду всебічне вивчених і ретельно вивірених прийомів, від дизайну продукції до маркетингових кампаній, покликаних забезпечити приплив нових, молодих споживачів на зміну мільйонам людей, щорічно вмираючих від пов’язаних з тютюном хвороб.

Як виробники тютюнових і нікотинових виробів маніпулюють молоддю?

 • Використання в складі тютюнових і нікотинових виробів привабливих для молоді ароматичних добавок, наприклад, з запахом вишні, жувальної гумки і цукрової вати, що відволікають увагу від ризиків для здоров’я і служать приводом спробувати такі вироби.
 • Стильний дизайн і приваблива форма виробів, які легко носити з собою і можна прийняти за щось інше (наприклад, якщо виріб має форму флеш-карти або цукерки);
 • Просування нібито «менш шкідливих» або «чистіших» альтернатив традиційним сигаретам при відсутності об’єктивних наукових даних в обґрунтування таких тверджень
 • Стимулювання збуту тютюнових і нікотинових виробів в рамках угод зі знаменитостями/лідерами думок (наприклад, в Инстаграмі) і конкурсів, спонсорованих брендами
 • Маркетинг в часто відвідуваних дітьми магазинах роздрібної торгівлі, у тому числі шляхом розміщення продукції поблизу кондитерських виробів, снеків або прохолодних напоїв для забезпечення їх помітності в зонах, де часто знаходяться молоді люди (сюди також відноситься надання магазинам рекламних матеріалів і торгових вітрин)
 • Поштучний продаж сигарет та інших тютюнових і нікотинових виробів поблизу шкіл, удешевляючи і спрощуючи доступ учнів до тютюнової та нікотинової продукції
 • Прихована реклама тютюнової продукції в кінофільмах, телепередачах і онлайнових потокових трансляціях
 • Розміщення в місцях, часто відвідуваних молодими людьми, автоматів з продажу сигарет з яскравим рекламним оформленням і демонстрацією пачок і створення мотивів для порушення правил щодо збуту такої продукції неповнолітнім
 • Подача судових позовів, покликаних послабити різні антитютюнові норми і правила, в тому числі що стосуються розміщення попереджень, демонстрації продукції в точках продажу, а також обмеження її доступності для дітей і збуту дітям.

У Всесвітній день без тютюну 2021 р. у відповідь на систематичні, агресивні і наполегливі зусилля виробників тютюну та нікотину по вихованню нового покоління споживачів тютюну буде проведена антимаркетинговая кампанія, покликана спонукати молодь приєднатися до боротьби проти великого тютюнового бізнесу.

Глобальна кампанія з нагоди Всесвітнього дня без тютюну 2021 р. покликана:

 • продемонструвати неспроможність існуючих помилок і розповісти про маніпулятивні прийоми, що застосовувуються виробниками тютюнової та нікотинової продукції, особливо в цілях збуту продукції молоді, в тому числі за рахунок виведення на ринок нових і оригінальних виробів, використання ароматичних добавок та інших привабливих споживчих характеристик;
 • дати молодим людям знання про наміри і тактику тютюнової та нікотинової індустрії по залученню нинішнього і майбутніх поколінь до вживання продукції;
 • розширити можливості лідерів думок (в поп-культурі, соціальних мережах, в навчальних закладах) по захисту і відстоювання прав молодих людей і дати поштовх реальним змінам, залучаючи їх до боротьби проти великого тютюнового бізнесу.

Заклик до дій.

Світова спільнота не може допустити, щоб під приводом боротьби за свободу особистого вибору тютюнова і нікотинова промисловість вводила в оману молоде покоління, нескінченно переслідуючи наживу за рахунок мільйонів людей, які щороку платять за це своїм життям.

ВООЗ настійно закликає лідерів думок (в поп-культурі, соціальних мережах, навчальних закладах), яких знає і шанує молодь, розповідати правду про маніпуляції, на які йдуть компанії для вербування нового покоління користувачів тютюну. Ми повинні дати молоді сили та вміння чинити опір великому тютюновому бізнесу, викриваючи брехню і відмовляючись від його продукції.

Особливу увагу у Всесвітній день без тютюну 2021 р буде приділено різноманіттю негативних наслідків впливу тютюну для здоров’я людини в усьому світі.

            Найбільш дієвим заходом щодо поліпшення стану легень є скорочення споживання тютюну і вдихання вторинного тютюнового диму.

Ці заходи включають:

 • Моніторинг (Monitor) вживання тютюну і заходів профілактики; 

• Захист (Protect) людей від впливу тютюнового диму шляхом створення повністю вільних від тютюнового диму громадських приміщень, робочих місць і громадського транспорту; 

• Пропозиція (Offer) допомоги з метою припинення вживання тютюну (безоплатна загальнопопуляційна підтримка, включаючи коротке консультування провайдерами медичної допомоги та національні безкоштовні телефонні служби для тих, що кидають палити);

 • Попередження (Warn) про небезпеки, пов’язані з тютюном, шляхом використання простої / стандартизованої упаковки і / або нанесення великих графічних попереджень про небезпеку для здоров’я на всі тютюнові упаковки, а також проведення ефективних антитютюнових кампаній у ЗМІ щодо інформування громадськості про шкідливість вживання тютюну і  впливу вторинного тютюнового диму.

• Забезпечення дотримання (Enforce) заборон на рекламу, стимулювання продажу й спонсорство тютюну;  

• Підвищення (Raise) податків на тютюнові вироби та зменшення їх доступності за ціною. 

            У цій боротьбі за право людини на здоров’я Україна продемонструвала значний поступ, який дав можливість зупинити тютюнову епідемію в країні.

           Україна прийняла ряд законів, спрямованих на протидію поширенню вживання тютюну, серед яких: підвищення акцизів на тютюнові вироби, повна заборона куріння в кафе, барах, ресторанах, закладах охорони здоров’я та освіти, а також заборона реклами тютюну (окрім Інтернету), спонсорства та стимулювання продажу тютюну. Поширеність куріння серед дорослого населення у цей період скоротилася майже на 20%. Середня (медіанна) ціна пачки з 20-ти сигарет зросла майже на 70%. Серед дорослого населення також значно скоротилася частка тих, хто зазнає впливу маркетингу тютюнових виробів, а також впливу вторинного тютюнового диму на робочому місці, вдома та у громадських місцях.     

   Але попереду ще великий обсяг робіт для повного подолання цієї згубної звички.    

        Перед державою стоїть завдання формування інформаційної політики та вдосконалення відповідно до європейських норм законодавства, що регулює площу попереджувальних написів, малюнків та їх ротацій на тютюнових упаковках щодо шкідливого впливу паління. Окрім того, необхідно посилити контроль над виконанням діючого законодавства: заборона куріння у громадських місцях і продаж тютюнових виробів дітям та неповнолітнім.

          Якщо громадяни, що палять, не будуть змінювати свій спосіб життя, то безрезультатними будуть будь-які державні програми боротьби з серцево-судинними захворюваннями та хворобами легенів. Тютюнопаління призводить до збільшення ризику виникнення інфаркту міокарда у два рази. В п’ять разів більше спостерігається випадків раптової смерті в групі пацієнтів, які палять. Також курців супроводжує негативна тенденція по ризику виникнення інсультів, захворювання ниркових артерій, атеросклерозу нижніх кінцівок і периферичних артерій.

            У наш час боротьба з курінням є не тільки медичною, а й соціальною проблемою. Не зважаючи на існуючі заходи проти вживання тютюну, значних успіхів у його подоланні поки що не досягнуто. Ця шкідлива звичка міцно утримується в побуті людей. Викликає занепокоєння переміщення куріння у більш ранні вікові групи населення та поширення його серед осіб жіночої статі.  

         Багато хто вважає, що вживання тютюну не приносить шкоди здоров’ю. Це одна з причин поширення поганої звички. Почавши палити, людина швидко звикає до нікотину, організм пристосовується до отрути, настає фізична залежність від неї і курець надовго залишається у полоні своєї пристрасті.

Людина, яка звикла до тютюну, після кожного куріння відчуває наркотичний «комфорт»: поліпшується настрій, знімається нервове напруження, дещо підвищується працездатність. Такий період триває недовго. Після короткочасного збудження настає тривала втома і самопочуття стає гіршим, ніж було до куріння. Для того, щоб підняти бажаний рівень бадьорості і відновити самопочуття, курець знову хапається за цигарку. Це і є тютюнова наркоманія — той «комфорт», за який доводиться розраховуватися власним здоров’ям.

           Отруєння тютюном погіршує перебіг будь-якого захворювання, частіше трапляються ускладнення, хвороби потребують тривалого лікування. Складові тютюнового диму знижують лікувальний ефект медикаментів. В окремих випадках жодні лікувальні заходи не можуть дати бажаних наслідків, поки людина не кине палити. Багато хто не усвідомлює всієї небезпеки для власного здоров’я від куріння. Важко зрозуміти тих, хто знає, як це загрожує здоров’ю і разом з тим не бажає кинути палити. Дуже шкідливе куріння для людей творчої праці, де потрібні кмітливість та підвищена працездатність, а також для осіб похилого віку.

За інформацією ВООЗ, люди із серцево-судинними та респіраторними захворюваннями (спричиненими зокрема курінням) мають високий ризик розвитку важких симптомів COVID-19.

Центр громадського здоров’я МОЗ України наголошує на тому, що відмова від куріння – один із способів захисту від COVID-19. Тому усіх курців закликають кинути курити якомога швидше. 

Доведено, що куріння пошкоджує легені та ослаблює імунітет, тобто знижує здатність організму протистояти вірусу. Окрім того, курці частіше торкаються обличчя, беруть до рота сигарети і т.п., що також підвищує ризики зараження.

Куріння, у тому числі і пасивне, – один із основних факторів ризику неінфекційних захворювань (хвороб серцево-судинної системи, органів дихання, онкологічних захворювань та діабету). Саме у людей із цими захворюваннями, які все ж підхопили коронавірус, підвищені ризики ускладнень та смертності.

Так, за даними Центру громадського здоров’я МОЗ України серед осіб, що померли від COVID-19 в Україні, понад 70% мали супутні серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, новоутворення, захворювання нирок та легень.

За даними наявних на сьогодні досліджень можна сказати, що загалом у курців перебіг COVID-19 важчий, порівняно з некурцями; вони у 2,4 рази мають більшу вірогідність у потребі інтенсивної терапії та вищий рівень смертності. Наприклад, серед китайських пацієнтів з діагнозом «пневмонія, пов’язана з COVID-19» 27% були курцями, а серед тих, хто перехворів без ускладнень, курцями були лише 3%. Таким чином, куріння було найбільш вагомим фактором ризику серед обстежених.

Окрім того, куріння може знижувати ефективність, затягувати процес лікування та реабілітації. Куріння є фактором ризику для будь-якої інфекції нижніх дихальних шляхів, а вірус, який спричинює COVID-19, вражає насамперед дихальну систему і часто спричиняє важке ураження дихальних шляхів. 

Куріння електронних сигарет та систем для нагрівання тютюну (iQOS, Glo) також уражає легені та ослаблює імунітет, а відтак, збільшує шанси заразитися вірусом та зменшує шанси на легкий перебіг хвороби та швидке одужання. Тому курити ці пристрої теж небезпечно і не варто.

Куріння, окрім шкоди для здоров’я, завдає також значних економічних втрат. Вартість сигарет, які викурює людина, легко обчислити. Досить помножити суму, витрачену на щоденну купівлю сигарет, на 365, і ви побачите, скільки грошей витрачаєте на куріння впродовж року. А якщо говорити в глобальному масштабі, то, за оцінками Всесвітнього банку, щороку на лікування хвороб, безпосередньо викликаних курінням, потрібно 200 млрд. дол.

Кожен обирає свій спосіб розслаблення.  Тільки враховуйте, що тютюн і кальян — це багатомільярдний бізнес по всьому світу і ви черговий, хто попався на гачок цього дешевого виверту.

            Отож, людей, які курять, закликаємо якомога швидше кинути цю пагубну звичку:

 • Після відмови від куріння організм досить швидко починає відновлюватися, зокрема, покращується робота серцево-судинної та дихальної систем. Це може зменшити шанси заразитися COVID-19, а також полегшити перебіг хвороби та зменшити ризики ускладнень у випадку, якщо ви все ж захворієте.
 • Відмова від куріння у період карантину має низку переваг і не лише для здоров’я. Це також гарний спосіб потурбуватися про рідних і близьких, які тепер змушені більше страждати від тютюнового диму, адже ізольовані з вами в одному приміщенні; заощадити кошти та витрати їх не на сигарети, а нащось корисне та приємне.
 • Кинути курити під час карантину може бути простіше, оскільки зникає «соціальний» фактор впливу – немає перекурів з колегами та друзями, необхідності закурити в процесі очікування транспорту тощо.
 • Якщо вам потрібна допомога у відмові від куріння, зверніться до вашого сімейного лікаря. Також можете відвідати професійний сайт з відмови від куріння.

Оскільки кількість нових випадків COVID-19 періодично стрімко зростає, все більшої актуальності набувають заходи профілактики – фізична дистанція, маски, чисті руки. Разом з тим, курцям варто пропонувати ще один превентивний метод – кинути курити. Допомогти у цьому може професійний веб-сайт www.stopsmoking.org.ua

            В нашому регіоні консультативну допомогу в припиненні тютюнопаління можна отримати за телефонами «гарячої лінії» обласного наркологічного диспансеру:

340-21-35 (з 9-00 до 18-00) та 52-81-84 (цілодобово).

              Лікування від тютюнопаління здійснюється: в наркологічних кабінетах центральних районних/міських лікарень, наркологічних кабінетах та денних наркологічних стаціонарах обласного наркологічного диспансеру, приватних наркологічних кабінетах.

Кидайте палити!

Зробіть перший крок у Всесвітній день без тютюну !