Щороку 7 квітня відзначається Всесвітній день здоров’я в ознаменування річниці заснування ВООЗ в 1948 році. В зв’язку з цим кожного року для Всесвітнього дня здоров’я вибирається тема, що відображає ту або іншу пріоритетну проблему суспільної охорони здоров’я. За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я цього року темою Всесвітнього дня здоров’я 2018 року обрано – «Загальне охоплення послугами охорони здоров’я: для всіх і всюди», а гасло — «Здоров’я для всіх».
У нашій суспільній свідомості вітає одна дуже проста думка, безпосередньо пов’язана з питаннями здоров’я і проблемами його відсутності. «Будет здоровье – остальное всё приложится» — так звучить це багатовікове спостереження. І дійсно, наявність або відсутність у людини цього найціннішого стану, докорінно визначає його повсякденне життя, соціальне і суспільне оточення. Здоров’я — це справжнє багатство, наявність якого ми з вами інколи ігноруємо. Здорові люди здебільш рідко замислюються над тим, як правильно і розумно влаштувати свій побут і життєдіяльність, щоб їх здоров’я залишалося міцним і надійним на тривалу перспективу. Наше власне здоров’я дуже легко втратити. Люди, що страждають тими чи іншими, особливо хронічними захворюваннями, на практиці кожен день стикаються з масою проблем, які активно відволікають їх від справжнього повноцінного життя.
Традиції святкування Всесвітнього дня здоров’я нерозривно пов’язані з діяльністю всієї системи нашої охорони здоров’я. Працівники клінік, лікарень і госпіталів, ті хто так чи інакше з обов’язку професії і служби надає медико-санітарну допомогу всім, хто її потребує, як найкраще розуміють цінність здоров’я. Профілактика та увага до нашого власного здоров’я — є основною метою проведених медиками в цей день акцій та заходів. Численні інформаційні матеріали, брошури та буклети, семінари, виступи фахівців і навіть концерти, які приурочені цьому Дню, в простій і доступній формі пояснюють нам важливість цієї позитивної ініціативи.
Основні ідеї Всесвітнього дня здоров’я:
Загальне охоплення послугами охорони здоров’я — означає, що всі люди та спільноти отримують необхідні для них послуги охорони здоров’я, не потерпаючи при цьому від фінансових труднощів, а також кожна людина може отримати доступ до послуг, орієнтованих на найважливіші причини захворюваності та смертності, і що якість цих послуг достатня для поліпшення здоров’я людей, які їх отримують.
- Ніхто не повинен робити вибір між хорошим здоров’ям та іншими життєвими потребами.
- Загальне охоплення послугами охорони здоров’я — це ключ до здоров’я та благополуччя народів і країн.
- Загальне охоплення послугами охорони здоров’я досяжне. Деякі країни домоглися великих успіхів. Їх завдання — підтримувати охоплення на рівні, що відповідає очікуванням людей.
- Різні країни по-різному просуваються до загального охоплення послугами охорони здоров’я — універсального засобу не існує. Але кожна країна повинна докладати зусилля для забезпечення загальним охопленням послугами охорони здоров’я.
- Для забезпечення дійсно загального обслуговування охорони здоров’я необхідно, щоб системи охорони здоров’я були орієнтовані не на хвороби і інститути, а на людей.
- Кожен може зробити внесок у забезпечення загального охоплення послугами охорони здоров’я, взявши участь в обговореннях.
Що не включає в себе загальне охоплення послугами охорони здоров’я?
- Загальне охоплення послугами охорони здоров’я не означає, що буде забезпечено безкоштовне охоплення всіма можливими послугами охорони здоров’я, незалежно від вартості, оскільки жодна країна не може забезпечити стійкого безкоштовного надання всіх послуг.
- Загальне охоплення послугами охорони здоров’я має на увазі не тільки мінімальний пакет послуг охорони здоров’я, а й поступове розширення охоплення послугами охорони здоров’я та фінансового захисту в міру надходження додаткових ресурсів.
- Загальне охоплення послугами охорони здоров’я має на увазі не тільки медичне лікування окремих людей, а й послуги для всього населення, наприклад, фторування води або знищення місць розмноження комарів, які є носіями хвороботворних вірусів.
- Загальне охоплення послугами охорони здоров’я – це не тільки охорона здоров’я та фінансування систем охорони здоров’я країн. Воно включає всі компоненти систем охорони здоров’я, такі як системи медичного обслуговування і провайдери послуг охорони здоров’я, медичні установи та комунікаційні мережі, технології охорони здоров’я, інформаційні системи, механізми забезпечення якості, а також управління і законодавство.
У 2018 році, у рік свого 70-річчя ВООЗ закликає світових лідерів виконати зобов’язання, прийняті ними при узгодженні Цілей в галузі сталого розвитку в 2015р, і зробити конкретні кроки для зміцнення здоров’я всіх людей, тобто забезпечити, щоб кожна людина в усьому світі мала доступ до основних якісних послуг охорони здоров’я і не відчувала би при цьому фінансові труднощі.
Протягом 2018 року ВООЗ буде:
- Надихати — підкреслюючи, що особи, які формують політику, в силах перетворити здоров’я свого населення, висуваючи цю мету, як хвилюючу і амбітну, і запрошуючи їх стати учасниками змін.
- Мотивувати — показуючи на конкретних прикладах, як країни вже просуваються до забезпечення загального охоплення послугами охорони здоров’я, і пропонуючи іншим країнам знайти свій власний шлях.
- Направляти — надаючи методики для структурованого політичного діалогу про те, як просуватися до загального охоплення послугами охорони здоров’я на місцевому рівні або як підтримувати зусилля інших країн у цьому напрямку (наприклад, розширюючи охоплення послугами, покращуючи якість послуг, скорочуючи виплати зі своїх власних коштів).
всі зацікавлені сторони, з тим, щоб вони надали підтримку в забезпеченні загального охоплення послугами охорони здоров’я.
Здоров’я, будучи абсолютною людською цінністю, є водночас основним правом людини, а збереження його найважливішим обов’язком держави і особистості. Відповідно до визначення ВООЗ «Здоров’я – це стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя людини, а не тільки відсутність захворювань та фізичних дефектів».
Досягнення можливого найвищого рівня здоров’я складає найбільш важливе глобальне завдання, для вирішення якого необхідні спільні зусилля багатьох інших соціальних і економічних секторів, окрім медичного.
Глобальними передумовами реалізації людини свого потенціалу здоров’я є мир, дах над головою, соціальна справедливість, освіта, харчування, прибуток, стабільна екосистема та сталі ресурси. Поряд з наведеними передумовами виділяють 4 групи чинників, поєднання яких зумовлює рівень здоров’я конкретної людини чи людської спільноти: здоров’я більше як на 50% залежить від способу та умов життя, на 20% – від навколишнього середовища, на стільки ж – від спадковості людини і майже на 8-10% власне від самої медицини. Тому перед медичною галуззю та суспільством, у цілому постає першочергове завдання: повернути спосіб життя людини на користь його здоров’ю, перетворити нездоровий спосіб життя, який сьогодні, на жаль, характерний для більшості населення, на раціональний, здоровий.
Останнім часом на перше місце у патології людини вийшли хронічні неінфекційні захворювання. Міжнародний досвід свідчить: якщо хронічні неінфекційні захворювання мають перевагу , треба змінювати систему охорони здоров’я.
2017 рік в Україні був визначним, адже вперше за весь час незалежності країни прийнято ключові закони щодо медичної реформи. Це означає, що нарешті покладено початок фундаментальним змінам у галузі охорони здоров’я України. Серед них – запровадження принципу вільного вибору пацієнтом лікаря і лікувального закладу, перехід на фінансування наданої медичної послуги і скасування державного утримання ліжко-місць.
У 2017 році було запроваджено реферативне ціноутворення, реімбурсацію лікарських препаратів та урядову програма «Доступні ліки», електронний реєстр пацієнтів, лікарів та медичних закладів eHealth. Щоб втілювати реформу послідовно, ефективно, потрібно систематично моніторити доступність і якість надання медичної допомоги на місцях, особливу увагу приділяючи думці її споживачів. Саме для такого системного оцінювання міжнародний фонд «Відродження» разом із партнерами вже другий рік поспіль проводить дослідження «Індекс здоров’я, України». Індекс враховує такі показники, як задоволеність громадян амбулаторною та стаціонарною медичною допомогою, звернення до лікаря у випадку хвороби та попередження захворювань, стан здоров’я, обсяги витрат на ліки, знання про здоров’я та здорову поведінку.
За результатами опитування громадян, для Харківської області 2017 рік позначився погіршенням фінансової доступності медичної допомоги про що заявили 83-86% опитуваних, 44% хворих відмовилися від звернень до лікаря через високу вартість лікування (порівняно з 19% у 2016 році).
Населення області має низький показник «попередження хвороб», лише 49% опитуваних проходили плановий медичний огляд протягом останніх 12 місяців (по Україні 60%).
Половина населення оцінила стан свого здоров’я як добрий та дуже добрий. Водночас 45% опитуваних мають хронічні хвороби, а 48% надлишкову вагу.
Рівень задоволеності – роботою дільничних терапевтів та сімейних лікарів на Харківщині – найвищий в Україні (89%) і один з найвищих рівнів захворюваності стаціонарною допомогою (73%), у той час, як по Україні цей показник складає 57%.
Більш ніж удвічі, до 29% порівняно з 2016 роком, збільшилась кількість жителів області, які вважають, що реформа відбувається і від реформи очікують правильне діагностування та призначення лікування, зменшення витрат пацієнта на медичну допомогу та ліки.
Більше 13 мільйонів українців, а в нашій області понад півмільйона, які живуть у селах, потребують кращого доступу до якісних медичних послуг, тому першочергове завдання — створити мережу медзакладів, щоб людям не доводилося долати десятки кілометрів до найближчої амбулаторії, а лікарі були зацікавлені їхати працювати в селах. Наприкінці минулого року набув чинності Закон «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості».
Міністерство охорони здоров’я України разом з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства розробили та затвердили Порядок формування спроможних мереж надання первинної медичної допомоги. Тепер є законодавче підґрунтя для прийняття планів розбудови мережі «первинки» у сільській місцевості, щоб кожен українець, незалежно від місця проживання, міг своєчасно отримати якісну медичну допомогу.
У бюджеті передбачено 5 мільярдів гривень, які зокрема будуть використані для будівництва нових амбулаторій, житла для лікарів, придбання медичного обладнання та службового транспорту .
Райони та об’єднані територіальні громади Харківської області вже почали підготовку планів. Після ухвалення на обласному рівні і погодження в МОЗ України – Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства керуватиме процесом розбудови мережі.
Спроможна мережа надання первинної медичної допомоги передбачає, що навіть якщо у вашому населеному пункті не буде кабінету лікаря чи амбулаторії, то вони будуть розташовані таким чином, що лікар за необхідності зможе швидко приїхати до пацієнта. Саме для таких випадків передбачено, що лікарі матимуть службовий транспорт.
Не менш важливо, щоб медична допомога була не тільки доступною, а й якісною і щоб кваліфіковані лікарі хотіли працювати у селах. Тому частина коштів буде витрачена на оснащення закладів охорони здоров’я, закупівлю сучасного обладнання. Крім того, медпрацівники у багатьох селах отримуватимуть житло безоплатно, а оплата усіх лікарів «первинки» уже до кінця року суттєво зміниться, коли заклади охорони здоров’я долучаться до медреформи і підпишуть договори з НСЗУ.
Головне бути здоровими, сильними та загартованими!