7 квітня 2021 року – Всесвітній день здоров’я

День здоровья

Всесвітній день здоров’я відзначається щорічно 7 квітня в день створення в 1948 році Всесвітньої організації охорони здоров’я. Вже тоді глобальною ідеєю заходу була пропаганда здорового способу життя. ВООЗ підходить до цього питання з широких соціальних позицій: здоров’я – не тільки відсутність хвороб та фізичних дефектів, а стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя.

Цьогоріч — під гаслом «Побудуємо більш справедливий, більш здоровий світ»

З нагоди Всесвітнього дня здоров’я 7 квітня 2021 року ВООЗ пропонує всім приєднатися до нової кампанії на підтримку побудови більш справедливого, більш здорового світу.  Чому це важливо?

Наш світ — це світ нерівності.

Як яскраво продемонструвала пандемія COVID-19, одні мають можливість жити більш здоровим життям і користуються легким доступом до медичних послуг, у інших такої можливості немає.  Все залежить виключно від умов, в яких люди народилися, виросли, живуть, працюють і старіють.

У всьому світі є цілі групи населення, які ледве зводять кінці з кінцями, отримують мізерні доходи, живуть в неналежних умовах, не мають доступу до гідної освіти, стикаються з безробіттям, в більшій мірі страждають від гендерної нерівності і не мають або майже не мають доступу до безпечних умов життя, чистої воді і чистого повітря, достатнього обсягу продовольства і медичних послуг.  Це призводить до невиправданих страждань, хвороб, яким можна було запобігти, і передчасній смерті.  Крім того, це має негативні наслідки для суспільства і економіки країн в цілому.

Це не тільки несправедливо, але і передбачувано.  Саме тому ВООЗ закликає лідерів країн зробити так, щоб кожна людина могла жити і працювати в умовах, що сприяють здоров’ю.  У той же час ВООЗ закликає лідерів вести моніторинг нерівності в питаннях здоров’я і забезпечувати всім людям повсюдний і своєчасний доступ до якісних послуг охорони здоров’я.

Від пандемії COVID-19 постраждали всі країни, але найбільш важкими її наслідки стали для тих, хто ще до пандемії вже знаходився в уразливому положенні, тих, хто схильний до підвищеного ризику хвороби, має менше можливостей для отримання якісної медичної допомоги та найбільшою мірою страждає від  негативних наслідків протиепідемічних обмежень.

Профілактика та увага до нашого власного здоров’я — є основною метою відзначення Всесвітнього дня здоров‘я.

Ідея загального охоплення послугами охорони здоров’я має на меті надання необхідної якісної медичної допомоги в потрібному місці і в потрібний час – без будь-яких фінансових труднощів. Здоров’я – це право кожної людини. Для того, щоб піклуватись про власне здоров’я і здоров’я своїх рідних, кожен повинен мати можливість отримувати необхідну інформацію і послуги.

Якісна і доступна  первинна медико-санітарна допомога є запорукою прогресу в забезпеченні загального охоплення послугами охорони здоров’я. Первинна медична допомога визнана ВОЗ найбільш важливим елементом національних систем охорони здоров’я. Це пояснюється тим, що медична допомога первинного рівня є пацієнтоорієнтованою, спрямованою на задоволення потреб населення у відновленні та збереженні здоров’я, профілактику розвитку захворювань, зменшення потреби в госпіталізації та покращення якості життя.

Заклади первинної медико-санітарної допомоги повинні стати місцем первинного контакту пацієнта з системою охорони здоров’я. Первинна медико-санітарна допомога охоплює більшу частину (біля 80%) потреб людини з вирішення проблем зі здоров’ям протягом усього життя. На первинному рівні задовольняються потреби в таких послугах, як скринінг на виявлення захворювань, вакцинація, інформація про заходи профілактики, планування сім’ї, лікування хронічних і гострих захворювань.

            Досягнення можливого  найвищого рівня здоров’я складає найбільш важливе глобальне завдання, для вирішення якого необхідні спільні зусилля багатьох інших соціальних і економічних секторів, окрім медичного.

            Глобальними передумовами реалізації людиною свого потенціалу здоров’я є мир, дах над головою, соціальна справедливість, освіта, харчування, прибуток, стабільна екосистема та сталі ресурси. Поряд з наведеними передумовами виділяють 4 групи чинників, поєднання яких зумовлює рівень здоров’я конкретної людини чи людської  спільноти: здоров’я більше як на 50% залежить від способу та умов життя, на 20% – від навколишнього середовища, на стільки ж – від спадковості людини і майже  на 8-10% власне від самої медицини.  Тому  перед медичною галуззю та суспільством, у цілому постає першочергове завдання: повернути спосіб життя людини на користь його здоров’ю, перетворити нездоровий спосіб життя, який сьогодні, на жаль, характерний для більшості населення, на раціональний, здоровий.

У нашій суспільній свідомості існує одна дуже проста думка безпосередньо пов’язана з питаннями здоров’я і проблемами його відсутності. «Буде здоров’я, а решта все — додасться», — так звучить це багатовікове спостереження. І дійсно, наявність або відсутність у людини цього найціннішого стану, докорінно визначає його повсякденне життя, соціальне і суспільне оточення.

Здоров’я — це справжнє багатство, наявність якого ми з вами інколи ігноруємо. Здорові люди здебільш рідко замислюються про те, як правильно і розумно влаштувати свій побут і життєдіяльність, щоб їх здоров’я залишалося міцним і надійним на тривалу перспективу. Наше власне здоров’я дуже легко втратити. Люди, що страждають тими чи іншими, особливо хронічними захворюваннями, на практиці кожен день стикаються з масою проблем, які активно відволікають їх від справжнього повноцінного життя.

            Останнім часом на перше місце у патології людини вийшли хронічні неінфекційні захворювання. За інформацією Головного управління статистики в Харківській області про результати опитування населення нашого регіону стосовно самооцінювання стану свого здоров’я, 33,3% опитуваних вважають стан свого здоров’я добрим, 59,8% — задовільним і 6,9% — поганим. Найбільш поширеними проблемами зі здоров’ям були: артеріальна гіпертонія, хвороби серця і хребта (зокрема остеохондроз).

            На стан здоров’я певним чином впливає маса тіла. Нормальну вагу мають 45,7% осіб віком від 18 років і старші, зайву вагу – 41,5%, страждають від ожиріння – 12%, вагу, нижчу за норму, мають 0,8%. Фізичною культурою хоча б 1 раз на тиждень займаються 40,7% осіб чоловічої і 29,1% жіночої статі віком від 6 років і старші.

Здоровий спосіб життя (скорочено «ЗСЖ») — означає розумне використання свого життєвого потенціалу.

Зрозуміло, що на протязі всього життя кожна людина намагається жити так, щоб бути щасливою, щоб не хворіти, займатись улюбленою справою, проводити свій час разом з близькими та рідними, тощо. Тобто вже десь на інтуїтивному рівні кожен розуміє поняття здорового способу життя.

Найчастіше людина починає замислюватися про свій спосіб життя і здоров’я, коли наздоганяє якась проблема, з’являється хвороба чи нездужання. Турбота про своє здоров’я не має бути проблемою, турбота про своє здоров’я повинна бути способом життя.

7 найважливіших правил здорового способу життя:

Здоровий спосіб життя: правило № 1

Найважливіше при здоровому способі життя — це харчування. Правильне харчування! Більше фруктів і овочів, продуктів, наповнених корисними для нашого організму речовинами. Ніяких гамбургерів, кОли, чіпсів та іншої гидоти.

Але як відмовитися від улюбленої їжі, навіть не найкориснішої, але коханої? Це як будь-яка шкідлива звичка, розумієш, що шкідливо, але відмовитися не можеш. Іноді можна побалувати свій шлунок, але без фанатизму.

Здоровий спосіб життя: правило № 2

Активність, активність і ще раз активність! Будьте активними, життєрадісними і відкритими до світу. В умовах постійної зайнятості важко знайти час на походи в спортзал, заняття спортом … А даремно.

Піші прогулянки на свіжому повітрі, ранкову пробіжку, зарядки вранці ніхто не відміняв. Ходіть більше пішки, гуляйте у парках та лісах, будьте рухливими.

Здоровий спосіб життя: правило № 3

Здоровий спосіб життя жодним чином не сумісний зі шкідливими звичками: куріння, вживання алкоголю і тим більше наркотики. І якщо алкоголь по святах при здоровому способі життя ще можна зрозуміти (для дорослої людини, але ніяк не для дитини чи підлітка!), то куріння і наркотики скасовуються повністю.

Здоровий спосіб життя: правило № 4

Основа здорового способу життя — правильний розпорядок дня.

Що значить правильний розпорядок дня? Це, перш за все, 8-ми годинний здоровий сон. Потрібно привчити свій організм лягати і прокидатися в один і той же час, не залежно від того, який день тижня: будній чи вихідний. В ідеалі, звичайно, прокидатися треба без будильника — це означає, що ви виспалися.

Здоровий спосіб життя: правило № 5

Одне з найважливіших правил здорового способу життя — це позитивний настрій! Не зациклюйтеся на невдачах і промахах.

Здоровий спосіб життя: правило № 6

Здоровий спосіб життя — це так само дбайливе ставлення до себе! Себе треба любити, про себе потрібно піклуватися. Наприклад, під час занять у спортзалі, потрібно думати не про те, щоб швидше піти і рахувати хвилини, а займатися із задоволенням, з думками про те, що кожна вправа підтягує Ваші м’язи …. Кожна вправа наближає Вас до ідеалу!

Здоровий спосіб життя: правило № 7

Вести здоровий спосіб життя легше не поодинці, а в компанії. В ідеалі, звичайно, потрібно, щоб усі навколо дотримувалися такої ж життєвої позиції.

Уявіть, що всі навколо ведуть здоровий спосіб життя, всі в прекрасному настрої, бажають один одному тільки добра.

Отже, намагайтесь дотримуватись наступних принципів:

— живіть в злагоді з собою;

— вчіться радіти життю;

— менше хвилюйтеся, а більше посміхайтеся;

— вчіться долати стрес, пам’ятайте: джерело стресу — не події самі по собі, а наше сприйняття цих подій.

Знаючи, що таке здоров’я, які чинники впливають на його складові, що таке здоровий спосіб життя, спробуйте вибрати життєвий шлях, що веде до здоров’я.

            Міжнародний досвід свідчить: якщо хронічні неінфекційні захворювання мають перевагу , треба змінювати систему охорони здоров’я.   

            В Україні було покладено початок фундаментальним змінам у галузі охорони здоров’я. З 1 січня 2018 року набув чинності Закон України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». В країні запроваджено принцип вільного вибору лікаря і лікувального закладу первинного рівня медичної допомоги. Здійснено перехід на фінансування медичних послуг за принципом «гроші ходять за пацієнтом». Створено Національну службу здоров’я України – центральний орган виконавчої влади, який реалізує основний принцип медичної реформи «Гроші йдуть за пацієнтом» і сплачує вартість наданих медичних послуг. Також введено в дію програму медичних гарантій, якою визначено перелік та обсяг медичних послуг та лікарських засобів, оплату яких візьме на себе держава за установленими Кабінетом  Міністрів України тарифами.   

ВООЗ закликає лідерів:

Працювати рука об руку з постраждалими категоріями населення на колективному та індивідуальному рівнях для усунення глибинних причин нерівності і реалізації практичних заходів по боротьбі з ним як в секторі охорони здоров’я, так і в інших секторах.  Найбільш ефективним способом вирішення цієї проблеми є координація та об’єднання зусиль держави і суспільства.

Боротися з нерівністю.

Залучити всі сектори державної влади до прийняття заходів щодо усунення глибинних причин нерівності і нарощувати обсяг ресурсів, що вкладаються в розвиток первинної медико-санітарної допомоги.  Без цього вирішити задачу по забезпеченню здоров’я для всіх і підготуватися до майбутніх потрясінь не вдасться.

Вести збір надійної статистики.

Вжити заходів для збору і використання актуальної і надійної медичної статистики з деталізацією в залежності від гендерної приналежності, віку, рівня доходу, рівня освіти, міграційному статусу, інвалідності, місця проживання та інших параметрів, згідно національному контексту.  Тільки при наявності цих даних буде можливим ведення боротьби з нерівністю у всіх підгрупах населення і прийняття конкретних і ефективних заходів.

Діяти на міжнародному рівні.

Вживати заходів міжнародного характеру.  Так, ліквідувати пандемію COVID-19 буде неможливо, якщо не буде вжито заходів щодо захисту, тестування та лікування всього світового населення.  Умовою загальної доступності вакцин, засобів діагностики та лікарських препаратів є не тільки вжиття заходів щодо забезпечення справедливого доступу до них, а й зміцнення національних та міжнародних механізмів та формування довіри і готовності з боку населення.

ВООЗ сповнена рішучості домагатися того, щоб кожна людина в усьому світі могла реалізувати своє право на здоров’я.

Головне бути здоровими, сильними та загартованими!