8 липня 2018 року – Всесвітній день боротьби з алергією

Всесвітній день боротьби з алергією

Поняття «алергія» (грец. Alios – інший + ergon – дія) ввів в ужиток австрійський лікар Пірке в 1906 році для характеристики зміненої реактивності організму.

Речовини, що викликають алергію, носять назву алергенів-антигенів (грец. anti – приставка, що означає протидію, і genos – породжує).

Останнім часом спостерігається стрімке зростання захворюваності на алергію. За даними ВООЗ, алергія виходить у лідери  за поширеністю. Якщо 16 років тому алергіком був кожний  10-й  дорослий житель нашої планети і кожна 4-та дитина, то сьогодні від цієї хвороби страждають від 20 до 40% людей. Це означає, що приблизно кожний 3-й мешканець планети Земля – алергік, незалежно від віку та національності. Алергічні захворювання негативно впливають на якість життя пацієнтів і призводять до значних економічних збитків. Проблема алергії настільки актуальна, що 8 липня в усьому світі, починаючи з 2005 року, відзначають «Всесвітній день боротьби з алергією» за рішенням Всесвітньої організації алергії (WAO) і Всесвітньої організації імунопатології (WIPO). Метою проведених в цей день заходів, це привернути  увагу суспільства до проблеми алергічних захворювань, а також їх своєчасної профілактики.

Науковці вважають, що зростання алергічних патологій в усьому світі пов’язане з погіршенням екологічної ситуації, якості харчових продуктів, щоденним контактуванням з косметикою та засобами побутової хімії, а також із генетичними мутаціями.

У нашій країні, відповідно до офіційної статистики, алергічними захворюваннями страждають до 15% населення

Алергія  – хвороба, яку можна визначити як гостру реактивність організму, що виявляється в неадекватній реакції на деякі речовини, не шкідливі для більшості людей. Такі речовини називаються алергенами, причому вони можуть бути як природного, так і хімічного походження. Алергени викликають різні реакції імунної системи, коли потрапляють до організму при диханні,  травленні та безпосередньому контакті зі шкірою.

. Причини алергії

 • Надмірно стерильні побутові умови . Як би це дивно не звучало, але надмірна стерильність у повсякденному житті , може привести до порушення імунної системи у бік алергічних проявів. Саме з цим пов’язують набагато більшу кількість випадків алергії у жителів мегаполісів, ніж у сім’ях жителів сільської місцевості. Крім цього даний факт пояснює більшу поширеність алергічних реакцій у людей з більш високим соціальним статусом.
  • Спадковість. Є доведеним фактом, що алергія здатна передаватися дітям від батьків, частіше по материнській лінії. У дітей алергіків майже у 70% випадків, мати страждає будь-якою формою алергії (якщо у дитини батько алергік, то не більше 30% дітей). У разі якщо алергія спостерігається у обох батьків, ризик її розвитку у дитини складає не менше 80%
  • Захворювання внутрішніх органів. Поштовхом до розвитку алергічної реакції  є різні захворювання ШЛУНКОВО-кишкового тракту, нервової і ендокринної систем,
  • Екологічні фактори. Через «досягнення» сучасної цивілізації, з першого дня життя кожна людина починає активно контактувати з численними і різноманітними хімічними речовинами і агресивними аерозолями. Практично всі сучасні харчові продукти містять гормони, антибіотики, біологічно активні речовини та ін. Люди піддаються практично постійному впливу електромагнітного випромінювання. Все це безслідно пройти не може, що і підтверджується стрімким зростанням алергічної патології
  • Часті інфекційні захворювання, якщо вони спостерігаються особливо в ранньому віці, створюють серйозні причини для майбутнього розвитку алергії.

Діагностика алергії:

 • шкірні проби;
 • визначення рівня імуноглобуліну Е.

Шкірні або скаріфікаційні проби вважаються найпростішим способом моніторингу та діагностики гіперчутливості організму до тих чи інших зовнішніх подразників. У ході дослідження невелика кількість алергену вводиться в товщу шкіри спини або передпліччя пацієнта.

Якщо організм хворого сенсибілізований по відношенню до введеного алергену, то протягом півгодини розвивається алергічна  відповідь.

У свою чергу, визначення рівня імуноглобуліну Е проводиться за допомогою радіометричного і колориметричного аналізу або радіоалергосорбент-тестів.

Найбільш поширеними алергенами є:

 • Пилок рослин – основна причина сезонних спалахів алергії.
 • Кліщі,  які разом з пилом потрапляють в організм людини через дихальні шляхи.
 • Пліснява,  спори якої легко переносяться з повітрям (їх важко знищити, оскільки вони легко проходять через фільтри та маски).
 • Тварини.  Алергія на тварин може з’явитись після спілкування з собакою, кішкою, кроликом, хом’яком, конем і навіть пташкою. Її викликає не шерсть, як вважає більшість, а речовини, що знаходяться у відмерлих лусочках шкіри, слині та сечі  тварини.
 • Укуси комах, що викликають не лише біль, печію, набряки і почервоніння.  Алергічна реакція на укус бджоли, мурахи чи оси може призвести до анафілактичного шоку, який загрожує життю людини.
 •  Латекс, що викликає алергію у  1% населення промислово розвинених країн.
 • Продукти  харчування, які також можуть бути потенційним джерелом  алергії.  Іноді визначити причину захворювання дуже складно, а такі реакції зустрічаються часто.  Харчова алергія може бути зумовлена дисфункцією травлення, кашлем та ін.
 • Хімічні речовини – косметика, пральні порошки, розчинники тощо.

Медикаменти.  Алергічну реакцію може викликати будь-який препарат.

Розвиток алергії, залежно від взаємодії алергену та організму людини,       має різноманітні патологічні прояви – поліноз, бронхіальна астма, кропив’янка, набряк Квінке і навіть анафілактичний шок.

     Поліноз (від латин. «пилок») – хронічне сезонне алергічне захворювання, яке спричинюється пилком рослин. Це найпоширеніша недуга, на яку страждає до 20% населення, причому дорослі віком 18-40 років частіше, ніж діти. Найбільш сильним алергеном є пилок амброзії, лугових трав та бур’яну. Саме при полінозі відзначаються алергічні риніт і кон’юнктивіт

      Алергічний риніт характеризується повною закладеністю носа, чханням, свербінням у носі і на задній стінці глотки.

Алергічний кон’юнктивіт викликає свербіж і набряк повік, світлобоязнь, сльозотечу. Для кожного регіону характерний свій «графік пилкування» рослин. Серед пилкових алергенів найбільш частою причиною розвитку захворювань є алергени з пилку дерев (вільха, береза, ліщина, верба, дуб, тополя, клен, сосна, липа та ін.); з пилку злаків і лугових трав (тимофіївка, костриця лучна, тонконіг, жито, кукурудза та ін.); з пилку складноцвітих трав (полин, кульбаба, мати-й-мачуха, подорожник та ін.).

Кропив’янка є одним із найбільш поширених алергодерматозів. Від неї потерпає 15-20% людей. Захворювання проявляється появою поодиноких або численних пухирчастих висипів на шкірі, що супроводжується свербежем різної інтенсивності.

Бронхіальна астма характеризується тяжкістю клінічних симптомів. Вона розвивається внаслідок алергії на пилок рослин, домашній пил, пух і пір’я птахів, шерсть тварин та ін. При бронхіальній астмі хворий страждає від нападів задухи, які можуть бути раптовими або розвиватись поступово. Вони бувають  різними за тривалістю, силою та тяжкістю. Легкі напади проявляються сухим кашлем і хрипами в легенях, задишкою. При тяжкому нападі дихання утруднюється, стає шумним, свистячим. Хворого охоплює почуття страху від того, що йому не вистачає повітря.

Захворюваність  на бронхіальну астму по Харківській області: зареєстровано захворювань серед усього населення  області:2016р.-17132, 2017рік-17306; поширеність на 100тис. населення склала в 2016р.-633,82, в 2017р-644,41; виявлено захворювань вперше в житті серед всього населення області: 2016 р.-1230, 2017р.-1757, захворюваність на 100тис. населення 2016р.-45,51, 2017р.-65,42;

          Набряк Квінке  має таку ж саму природу і механізм розвитку, що і кропив’янка, і відрізняється від неї глибиною ураження: зона набряку поверхневих шарів шкіри поширюється на підшкірні та підслизовий шари.

Aнафілактичний шок внаслідок алергії є дуже небезпечним для людини. При цьому слід негайно викликати «швидку допомогу» .

Сонячна алергія  — сонце сильніше впливає на людину, особливо якщо у неї чутлива шкіра. Виявляється, близько 20% людей стикаються з алергією на сонце або фотодерматитом (фотодерматозу).

Які існують симптоми сонячної алергії:

 • лущення,
 • висипання на шкірі (папули і гнійники),
 • почервоніння та запалення,
 • свербіж і печіння шкіри.

Більше за інших схильні до алергії на сонце люди зі світлою шкірою, маленькі діти, вагітні жінки, люди з татуажем, штучною засмагою і після хімічного пілінгу; ті, у кого родичі мають алергію на сонце; хворі на дерматит; люди, що приймають певні ліки (з’ясувати допоможе лікар, але викликати алергію можуть антибіотики, аспірин, оральні контрацептиви, антидепресанти і т. д.).

Як лікувати сонячну алергію:

Найкраще, що  можна зробити, це звернутися до кваліфікованого фахівця.

Якщо алергія була викликана вживанням деяких ліків, слід припинити їхнє застосування.

Використовуйте креми з пантенолом, вони заспокоять шкіру.

Перед виходом на пляж скористайтеся лише сонцезахисним кремом зі ступенем захисту не менше 10-15 одиниць.

Алергія у дітей

Близько 15% дитячого населення планети має алергічні захворювання у тих чи інших проявах. Найбільш поширеною хворобою в діток є алергічна бронхіальна астма (90% усіх хворих). Перші прояви захворювання в 60% випадків з’являються у віці 3–7 років, у 18% — у 7–14, у 15% — в 1–3 рочки, в 7% — у віці 14–17 років. Дуже часто бронхіальна астма маскується під діагнозами «обструктивний бронхіт», «алергічний бронхіт», «астматичний бронхіт», «бронхопневмонія».

По Харківській області зареєстровано захворювань серед дітей 0-17 років в 2016р.- 3288, 2017-3449,поширеність на 100тис. дитячого населення склала в2016р.-772,26, 2017- 809,15.

До захворювання на алергію  схильні більшість малюків. Але при дорослішанні фактори ризику знижуються. Багато систем організму дитини «дозрівають» протягом першого року життя, крім того імунна система малюка ще кілька років буде формуватися і міцніти — тому дитячий організм часто «неадекватно» реагує на деякі продукти, ліки, пил, тварин та інші можливі алергени.

Також причини появи алергії часто пов’язують з переїданням. Тому варто задуматися тим батькам, діти яких набирають вагу, що перевищує вікові норми — причина появи алергії може бути викликана саме цим. Щоб виявити причину, потрібно провести «слідство», завдання якого встановити, що і скільки їла дитина в ті дні, що передували появі захворювання. Найбільш поширеними харчовими алергенами у дітей є коров’яче молоко, курячі яйця, риба і продукти моря, м’ясо (особливо холодної обробки). Найчастіше алергія у маленьких дітей може мати такі форми:

         Алергічний дерматит – це захворювання супроводжується висипаннями на шкірі, свербінням, почервонінням. Так діти реагують на деякі нові види їжі, які з’являються в їх раціоні. Якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні, то мамі потрібно дотримуватися певної дієти, наприклад, виключити з раціону продукти, що містять барвники та ароматизатори, соління, копченості, деякі фрукти.

Дитячий діатез – ставлячи діагноз «діатез», лікарі обумовлюються — це не захворювання, а аномалія конституції. Тобто — це особливий стан дитячого організму, яке викликається спадковим чинником і характеризується схильністю до виникнення певних захворювань, таких як алергічні реакції, судомний синдром, респіраторні інфекції. Може з’явитися в 3-6 місяців і, протримавшись кілька років, з часом зникнути.

Атопічний дерматит – це хронічне захворювання також пов’язують з спадковим фактором. Як правило, у дітей з’являються почервоніння, сухість, лущення на лобі, ручках, ніжках, щоках, можуть бути лусочки в області брів і волосистої частини голови.

Алергічні стани у дітей часто супроводжуються порушенням дихальної функції, появою ознак асфіксії (задухи). Це один з найбільш небезпечних ознак, який може призвести до дуже сумних наслідків, якщо вчасно не почати лікування алергії.

Контролюйте раціон дитини. Не поспішайте вводити нові продукти.

Часто алергія може бути викликана пральним порошком та іншими миючими засобами. Перучи дитячу білизну, використовуйте тільки дитячий порошок без біосистем або господарське мило. Мийте ніжну шкіру малюка тільки дитячим милом не частіше одного разу на добу, шампунь дітям до року не рекомендований.

Не забувайте проводити вологе прибирання не рідше, ніж один раз на тиждень, а пил в кімнаті, де живе малюк, витирайте кожні два дні. Ваше завдання — повністю виключити контакт дитини з джерелом алергії.

У разі, коли вищевказані заходи виявилися недієвими, вам належить звернутися до фахівця: педіатра, алерголога або імунолога  На жаль, більшість людей самі часто дуже легковажно відносяться до цієї хвороби, не надаючи їй великого значення. Недостатня інформованість і знання цієї проблеми, не тільки серед населення, але і серед медпрацівників призводить до того, що неправильне і невчасне лікування викликає розвиток серйозних, деколи загрозливих життю ускладнень.

Рекомендації лікарів-алергологів:

 • Найкраща профілактика — триматися подалі від алергенів.
 • У період цвітіння зачиняйте вікна.
 • Частіше робіть вологе прибирання, щоб не було накопичення пилу.
 • Менше бувайте на вулиці у першій половині дня, використовуйте захисні маски, сонцезахисні окуляри та головні убори.
 • Прогулянки кращі після дощу.
 • Прийшовши з вулиці, промивайте очі та носові ходи, чистьте одяг.
 • Якщо є така можливість, відпочивайте на морі: морське повітря корисне.
 • Коригування свого харчування: цитрусові, шоколад, чай, полуниця, горіхи належать до високоалергенних продуктів і можуть погіршити стан здоров’я та самопочуття людини.
 • Якщо ви схильні до алергії, про домашніх улюбленців краще забути або ж відвести їм спеціальне місце у квартирі.
 • Використовуйте лише призначені лікарські препарати. Не варто вдаватися до самолікування, спираючись на рекомендації родичів та друзів.

При проявах алергії обов’язково звертайтесь до лікаря!