ПРЕС-РЕЛІЗ
10 ЖОВТНЯ 2020
ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ’Я
Всесвітній день психічного здоров’я (World Mental Health Day) відзначається 10 жовтня 2020 року. Всесвітня федерація психічного здоров’я визначила цю дату в 1992 році.
Його темою проголошеної в цьому році ВООЗ, організацією «Разом за психічне здоров’я в усьому світі» і Всесвітньою федерацією психічного здоров’я є висвітлення можливостей для масової мобілізації ресурсів на цілі охорони психічного здоров’я людей.
Ситуація по Україні і Харківській області
Майже 1 млрд людей у світі страждають психічними розладами, щорічно 3 мільйони чоловік вмирають в результаті зловживання алкоголем, і кожні 40 секунд одна людина кінчає життя самогубством. Згідно зі статистикою в Україні 1,2 млн жителів, а це більше 3% всього населення, страждає психічними розладами і цей показник з кожним роком зростає. На жаль, Україна в лідерах за кількістю психічних розладів в Європі. За оцінками фахівців, від різних нервових розладів страждає кожен третій житель України.
У Харківській області в 2019 році зареєстровано розладів психіки та поведінки серед всього населення 115212 випадків, зареєстровано захворювань вперше в житті серед всього населення 6703, знаходилося під диспансерним наглядом на кінець 2019 104996 чоловік, тобто 91,1% від зареєстрованих.
Сучасне життя ускладнює наявність гуманітарних надзвичайних ситуацій: регіональні конфлікти, війни, стихійні лиха та епідемії. І їх наслідки у вигляді агресії, насильства, бідності, приниження і почуття непотрібності підсилюють ризик розвитку проблем психічного здоров’я в т. ч. самогубств. І однією з проблем в світі, здатних збільшувати суїцидальні нахили, є вживання алкоголю і наркотичних засобів підлітками та молоддю. В Україні близько 3,5 тисяч дітей перебувають на обліку з приводу вживання алкоголю і психоактивних речовин. Серед українських підлітків 13-15 років курять майже 63%, досвід вживання алкоголю мають — 90%, а наркотичних речовин — до 40% підлітків.
Довідкова інформація
За прогнозами фахівців найближчим часом психічні розлади увійдуть до першої п’ятірки хвороб, які будуть лідирувати за кількістю людських трудовтрат, пов’язаних з цими захворюваннями. Психічні розлади обженуть в цьому плані навіть серцево-судинні захворювання, які в даний час традиційно тримають пальму першості в структурі захворюваності населення земної кулі.
При цьому лише відносно невелике число людей у світі мають можливість користуватися якісними послугами психіатричної допомоги. Більше 75% людей з психічними, неврологічними та наркологічні розлади в країнах з низьким і середнім рівнем доходу взагалі не отримують необхідного їм лікування. Як і раніше широко поширені такі явища, як стигматизація, дискримінація, порушення прав людини і застосування обмежувальних законодавчих норм щодо таких людей.
У вирішення проблеми із захистом психічного здоров’я пора вкладати значні кошти. ВООЗ і її партнери — організація «Разом за психічне здоров’я в усьому світі» і Всесвітня федерація психічного здоров’я — закликають підвищити обсяг ресурсів, що виділяються на цілі охорони психічного здоров’я. З метою мобілізації громадських дій в цій галузі у вересні напередодні Всесвітнього дня психічного здоров’я почнеться глобальна кампанія «Захистимо психічне здоров’я: час вкладати кошти».
В середньому витрати на охорону психічного здоров’я в країнах становлять лише 2% державного бюджету охорони здоров’я. Хоча обсяг допомоги, наданої країнам, що розвиваються на цілі охорони психічного здоров’я, дещо зріс за останні роки, він жодного разу не перевищив 1% всього обсягу допомоги, що спрямовується на розвиток охорони здоров’я. І це незважаючи на те, що кожен долар США, вкладений в розширення заходів з лікування депресії і тривожного розладу, приносить економічну вигоду в розмірі 5 доларів за рахунок поліпшення показників здоров’я і продуктивності населення.
Всесвітній день психічного здоров’я — привід взяти твердий курс на вирішення проблем, пов’язаних з доступом до високоякісної ефективної психіатричної допомоги шляхом мобілізації додаткових ресурсів.