14 листопада 2021 року
Всесвітній день боротьби з діабетом
ПРЕС-РЕЛІЗ
Проведення Всесвітнього дня боротьби з діабетом 14 листопада ініційовано в 1991 році ВООЗ та Міжнародною діабетичною федерацією. В цей день народився Фредерік Бантінг, який винайшов препарат інсуліну і успішно застосував його для лікування цукрового діабету. Основною метою проведення Дня діабету є підвищення обізнаності населення про наслідки та профілактику цього небезпечного захворювання. Тим більше, що ускладнення цукрового діабету фіксуються у 70-80% хворих, а в разі тривалого перебігу — в 100%. Ураження серця і судин спостерігаються у 50-80% хворих на діабет, ризик смерті від інфаркту міокарда у таких хворих підвищується в 4-5 разів. Всього в світі, за даними Міжнародної діабетичної федерації, хворіють 366 млн чоловік, і до 2030 року кількість людей з цукровим діабетом зросте до 600 млн.
Статистика по Харківській області
В Харківський області знаходилось під диспансерним наглядом хворих на цукровий діабет у 2018 році – 84797, у 2019 – 79872, у 2020 – 84530. Зареєстровано вперше хворих на цукровий діабет серед всього населення області у 2018 році – 6161, у 2019 – 5834, у 2020 – 4824. Зареєстровано захворювань на цукровий діабет серед всього населення області у 2018 – 89799, у 2019 – 89814, у 2020 – 89420. Поширеність на 100 тисяч населення склала у 2018 році – 3352,75; у 2019 – 3376,51, у 2020 – 3383,5.
Кращою профілактикою діабету є здоровий спосіб життя:
• раціональне повноцінне харчування,
• прогулянки на свіжому повітрі,
• здоровий сон,
• дотримання гігієни,
• відсутність емоційних стресів,
• відмова від шкідливих звичок,
• регулярні фізичні навантаження,
• загартовування і обов’язкові профілактичні обстеження.
Довідкові дані щодо зміни системи забезпечення інсулінами
ВООЗ визнала цукровий діабет епідемією неінфекційного походження, яка стрімко поширюється на нашій планеті і набуває катастрофічних масштабів.
Цукровий діабет — це хронічна хвороба, яка розвивається, коли підшлункова залоза не виробляє достатньо інсуліну або коли організм неефективно використовує вже вироблений інсулін. Інсулін — гормон, що регулює рівень цукру в крові. Наслідком неконтрольованого діабету є гіперглікемія (підвищення рівня цукру в крові), що з часом призводить до серйозного пошкодження багатьох систем організму, особливо нервової системи і кровоносних судин. З 1 жовтня змінюється система забезпечення пацієнтів інсулінами.
Що потрібно знати пацієнтам
Реімбурсацію інсулінів адмініструватиме Національна служба здоров’я України. Держава гарантує пацієнтам з цукровим діабетом доступ до базового лікування інсулінами. Базове лікування – це можливість для пацієнтів, які потребують інсулінотерапії, отримати необхідну форму препаратів інсуліну, згідно категорії та стану пацієнта – безоплатно.
Рецепт на препарати інсуліну стає електронним. За е-рецептом пацієнт отримує інсулін або безоплатно, або з невеликою доплатою. Електронний рецепт дійсний на всій території України.
Щоб отримати електронний рецепт з 1 жовтня, пацієнтам необхідно мати індивідуальний план лікування. Такий план складає ендокринолог. В плані лікування фіксується діагноз із визначенням типу та дозування інсуліну. Тому варто відвідати ендокринолога, щоб лікар створив індивідуальний план в електронній системі охорони здоров’я.
В подальшому електронний рецепт зможе також виписати і семейний лікар. Тому тим, хто ще не обрав лікаря, який надає первинну медичну допомогу, потрібно це зробити вже зараз.
Зверніть увагу, сімейний лікар виписує електронний рецепт відповідно до плану лікування, який складено ендокринологом. Змінити призначення ендокринолога сімейний лікар не зможе. Тому при закінченні кількості інсуліну за планом лікування сімейний лікар направляє пацієнта до ендокринолога для коригування або створення нового плану. А до кого звертатись за повторним рецептом, пацієнт обирає самостійно. Це сприятиме кращому доступу до потрібних лікарських засобів.