Понад 3 мільйони пацієнтів в Україні користуються програмою “Доступні ліки”. У програмі беруть участь 1 217 аптечних закладів — юридичних осіб по всій країні. З 1 жовтня препарати інсуліну, а також ліки для пацієнтів з розладами психіки та поведінки,епілепсією можна отримати за е-рецептом за програмою “Доступні ліки”.
Про це та інші питання йшлося на форумі “Реімбурсація-2021”, що відбувся 6 вересня за участі виробників лікарських засобів, аптек, дистриб’юторів, керівників регіональних департаментів охорони здоров’я, громадських організацій, сімейних лікарів, лікарів-ендокринологів та психіатрів, неврологів.
Голова Комітету ВР України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький: “Програма “Доступні ліки” довела свою ефективність для забезпечення доступу до ліків пацієнтів із хронічними захворюваннями. Тому Уряд її поступово розширює. Дуже важливо, щоб пацієнти із діабетом мали доступ до регулярної та організованої медичної допомоги та необхідних препаратів. Питання реімбурсації інсулінів – це спільна відповідальність держави, лікарської спільноти, а також аптечного та фармацевтичного бізнесу”.
Дмитро Самофалов, т.в.о. Голови НСЗУ: “Програма медичних гарантій — це перелік та обсяг медичних послуг та ліків, які держава гарантує населенню та оплачує з коштів державного бюджету за єдиними тарифами. Це також прозорі правила доступу до медичних послуг, які відомі пацієнтам і дають їм справжню фінансову точку опору під час лікування. І це дозволяє запобігати катастрофічним витратам на медичну допомогу з власних кишень. Програма медичних гарантій покриває найважливіші медичні послуги, в тому числі — життєво необхідні ліки для пацієнтів із певними хронічними захворюваннями. Сьогодні програма “Доступні ліки” включає 292 лікарських засобів, а кількість безоплатних становить 70. Програмою користуються понад 3 мільйони пацієнтів. За весь час адміністрування програми НСЗУ відшкодувала аптекам понад 2,2 млрд грн за ліки для пацієнтів”.
“З 1 жовтня 2021 року НСЗУ розширює програму реімбурсації новими напрямами — препарати інсуліну та лікарські засоби для лікування розладів психіки та поведінки, епілепсії. Пацієнтам із розладами психіки та поведінки, епілепсією електронний рецепт виписуватимуть психіатри та неврологи. Пацієнтам із діабетом, які потребують інсуліну — первинний електронний рецепт виписуватиме ендокринолог. Повторний рецепт на препарати інсуліну, за призначеним планом лікування, — зможе виписати сімейний лікар. За електронним рецептом пацієнти отримуватимуть ліки у будь-якій, зручній для себе, аптеці, що має договір з НСЗУ за відповідним напрямом. У 2022 році ми також плануємо розширити програму реімбурсації та включити у перелік ліки проти хвороби Паркінсона, хвороби Альцгеймера, а також для лікування хронічного обструктивного захворювання легень”, — розповіла на форумі заступниця Голови НСЗУ Анна Фенчак.
Також спікери заходу зупинились на питаннях відповідальності місцевої влади у залученні аптек до участі у державній програмі відшкодування ліків, процесах укладання договорів між НСЗУ та аптеками, необхідності створення електронних планів лікування, роботі з чутливими даними та маршруті пацієнтів з інсулінозалежним діабетом та розладами психіки та поведінки до безоплатних ліків.
Джерело інформації: 06 09 2021, https://nszu.gov.ua/novini/forum-reimbursaciya-2021-za-programoyu-dostupni-liki-360-apt-626