Хронічні хвороби нирок: як отримати безоплатну медичну допомогу

У Програмі медичних гарантій розширено надання послуг з лікування методом гемодіалізу в амбулаторних умовах.

У Програмі медичних гарантій для лікування пацієнтів з хронічним захворюванням нирок п’ятої стадії передбачено надання медичної послуги методом гемодіалізу в амбулаторних умовах. З липня цього року Національна служба здоров’я України почне оплачувати послуги за новим пакетом перитонеального діалізу також в амбулаторних умовах. Тож для пацієнтів з хронічним захворюванням нирок ці послуги стануть доступнішими.

Договір з НСЗУ на лікування пацієнтів методом гемодіалізу в амбулаторних умовах мають 85 закладів, серед них 2 приватних.

Щоб отримати безоплатно лікування методом гемодіалізу пацієнту потрібно мати направлення лікаря-нефролога або лікаря-нефролога дитячого та звернутись до медзакладу, який надає такі послуги. Одне направлення діє на необмежену кількість процедур, тобто пацієнту не потрібно брати направлення на кожну процедуру, а тільки на першу в межах лікування в одному закладі.

Завдяки Програмі медичних гарантій пацієнт вільно обирає, де йому отримувати гемодіаліз. Головна умова — такий заклад повинен мати відповідний договір з НСЗУ та вільні місця, а пацієнт — направлення на послугу. Можна обрати заклад, що є ближчим, або ж той, де більше подобається якість обслуговування. Раніше пацієнт, який потребував гемодіалізу, був змушений обирати заклад відповідно до свого місця проживання, адже кілька разів на тиждень проходив процедуру. Тепер він може отримати послугу в іншому місті. Національна служба здоров’я України заплатить за неї.

Щоб потрапити на консультацію до спеціаліста, здати аналізи чи пройти обстеження, потрібно обрати заклад, який має договір з НСЗУ на амбулаторну допомогу, а також з’ясувати, чи є у штаті відповідний фахівець та обладнання. Знайти медичний заклад, який надає амбулаторну допомогу за Програмою медичних гарантій, можна на сайті НСЗУ. Ця інформація є у розділі е-дані, на дешборді “Укладені договори про медичне обслуговування населення”. Також дізнатися, який заклад надає амбулаторну допомогу можна за номером контакт-центру 16-77. Щоб з’ясувати, чи є у закладі потрібні фахівці і обладнання, радимо зателефонувати безпосередньо у лікарню.

Якщо захворювання нирок у пацієнта хронічне і він уже має лікуючого лікаря, при погіршенні стану він може звертатися до цього спеціаліста без направлення лікаря первинки. Якщо ж пацієнт із захворюванням нирок потребує госпіталізації чи операції, за направленням лікаря він отримає цю послугу безоплатно в закладах, які мають договір на стаціонарне лікування.

Важливо знати, якщо пацієнт звертається до медзакладу у невідкладному стані, або ж пацієнта привозить швидка, лікарі надають йому допомогу без направлення. І незалежно від того, чи має він декларацію з лікарем первинки. Адже доступ до медичної допомоги не може бути обмежений.

В оплату послуг з лікування методом гемодіалізу входить сама процедура, всі лікарські засоби та витратні матеріали,  лабораторні та інструментальні дослідження в межах процедури, лікування ускладнень, зокрема, препаратами заліза, еритропоетину, антитромботичними та іншими лікарськими засобами, в тому числі у невідкладних станах. Тобто будь-яка людина, яка потребує цього лікування, має отримати послугу належної якості і без катастрофічних фінансових витрат. Саме це і є одним з основних завдань Національної служби здоров’я — робота в інтересах пацієнта.

Джерело інформації: 08 02 2021, https://nszu.gov.ua/novini/hronichni-hvorobi-nirok-yak-otrimati-bezoplatnu-medichnu-dop-468