Інсульт: до 40% пацієнтів стають інвалідами

ПРЕС-РЕЛІЗ

29 жовтня 2021 року

Всесвітній день боротьби з інсультом

Всесвітній день боротьби з інсультом був вперше проголошений 29 жовтня 2006 року на Регіональному Світовому конгресі з інсульту в Кейптауні (Південна Африка), коли Міжнародне товариство інсульту та Всесвітня федерація інсульту об’єдналися в єдину організацію.

Інсульт — найбільш поширене захворювання головного мозку дорослих людей. При ньому виникає гостре (тобто раптове) порушення мозкового кровообігу, розрив або закупорка однієї з судин мозку.

Статистика

У загальносвітових масштабах поширеність інсульту складає на кожні 100 тисяч населення від 100 до 300-х випадків, тобто близько 16 млн випадків на рік.

В Україні річне кількість первинних інсультів складає більше 110 тисяч, а показники частоти захворювання в 1,5-2 рази перевищують середньосвітові. Інвалідами після перенесеного захворювання стають 20-40%, до праці повертаються 10-20% хворих.

Те, що мозковий інсульт вражає молодих працездатних людей, пов’язане, в першу чергу з поширенням артеріальної гіпертензії, яка істотно помолодшала і є провідним фактором ризику. На жаль, лише близько 40% жителів України знають про те, що у них підвищений артеріальний тиск, але часто нехтують медичною допомогою або профілактикою.

У Харківській області у 2020 році серед усього населення показник поширеності гіпертонічної хвороби становив 20493 на кожні 100 тисяч населення (у 2019 році – на 100 тис. населення 22003 випадки). Протягом 2020 року було виявлено вперше в житті 30255 випадків захворювання на артеріальну гіпертонію, у 2019 році – 33173 випадки.

У Харківській області протягом 2020 року серед дорослих було зареєстровано 5991 випадок інсульту, на кожні 100 тис. населення припадало 270 хворих. У 2019 році зафіксовано 5799 випадків захворювання, що становило 260 хворих на 100 тис. населення. В медичних закладах області під диспансерним наглядом у 2020 році перебувало 3719 хворих, що перенесли інсульт, у 2019 р. – 3135. За 9 місяців 2021 року було діагностовано 4512 випадків інсульту, на кожні 100 тис. дорослого населення показник захворюваності дорівнює 205 випадкам. Під диспансерним наглядом станом на 01.10 2021 року перебуває 2348 пацієнтів, які перенесли інсульт.

Довідкові дані

Проблема залишається гострою. Актуальність проблеми мозкового інсульту обумовлена ​​високою частотою захворювання, важкими його наслідками і недостатньою ефективністю лікування. Інсульт обумовлює 5,7 мільйона смертей щорічно у всьому світі, і як причина смерті поступається лише ішемічній хворобі серця. Україна не виняток. Він також є провідною причиною серйозної втрати працездатності або здатності до самообслуговування в повсякденному житті, і не шкодує нікого — незалежно від віку, статі, матеріального становища, соціального рівня, етнічного походження або країни.

Основною стратегією попередження інсульту є виявлення і корекція факторів ризику. Пам’ятайте, що інсульт є невідкладним станом!

Симптомами, які повинні змусити Вас запідозрити недобре і звернутися за допомогою, є раптові:

• слабкість, оніміння в руці або нозі;

• раптове порушення зору на одно або обидва ока, двоїння в очах;

• розлад мови або її розуміння;

• втрата рівноваги, порушення координації, запаморочення;

• втрата свідомості;

• гострий головний біль без жодної видимої причини або після стресу, фізичного перенапруження;

• оніміння губи або половини особи, часто з «перекосом».

При появі хоча б одного з перших симптомів інсульту необхідно терміново викликати «швидку допомогу». Дорога кожна хвилина, а по-справжньому ефективним є лікування в перші 3 години (максимум 6 годин) з моменту порушення мозкового кровообігу! Якщо цей час буде згаяно, шанси на одужання стають мінімальними. Адже тільки 10-20% хворих здатні повернутися до повноцінного життя. З усіх пацієнтів, які перенесли інсульт, 25-30% стають залежними від оточуючих, в 30% випадків розвивається деменція.

Щоб запобігти інсульту:

• Контролюйте свій артеріальний тиск, звертайтеся до лікаря, якщо тиск перевищує 140/90 мм рт. ст.

• Відмовтеся від куріння і обмежте прийом алкоголю.

• Обмежуйте вживання кухонної солі до 2-5 г на добу. Досить багато солі міститься в стравах і продуктах, виготовлених промисловим способом.

• Позбавтеся від надмірної ваги і дотримуйтесь дієти.

• Більше рухайтеся! Намагайтеся давати собі динамічні навантаження невисокої інтенсивності хоча б через день. Ходьба, велосипедні прогулянки і плавання — це добре, однак в міру.

• Посміхайтеся! Уникайте стресових ситуацій. Позитивні емоції — запорука доброго здоров’я.

Не зволікайте зі зверненням до лікарів! Інсульт можна попередити і вилікувати!