Інсульт посідає друге місце серед причин смерті серед дорослого населення

ПРЕС-РЕЛІЗ

29 жовтня 2020 року

Всесвітній день боротьби з інсультом

Всесвітній день боротьби з інсультом був вперше проголошений 29 жовтня 2006 року на Регіональному Світовому конгресі з інсульту в Кейптауні (Південна Африка), коли Міжнародне товариство інсульту та Всесвітня федерація інсульту об’єдналися в єдину організацію.

Інсульт — найбільш поширене захворювання головного мозку дорослих людей. При ньому виникає гостре (тобто раптове) порушення мозкового кровообігу, розрив або закупорка одного з судин мозку.

Статистика

У загальносвітових масштабах поширеність інсульту складає на кожні 100 тисяч населення від 100 до 300-х випадків, тобто близько 16 млн випадків на рік.

В Україні річне кількість первинних інсультів складає більше 110 тисяч, а показники частоти захворювання в 1,5-2 рази перевищують середньосвітові. Крім того, смертність від інсульту в нашій країні в 2-3 рази вище, ніж в розвинених країнах. Інвалідами після перенесеного захворювання стають 20-40%, до праці повертаються 10-20% хворих.

Те, що мозковий інсульт вражає молодих працездатних людей, пов’язане, в першу чергу з поширенням артеріальної гіпертензії, яка істотно помолодшала і є провідним фактором ризику. На жаль, лише близько 40% жителів України знають про те, що у них підвищений артеріальний тиск, але часто нехтують медичною допомогою або профілактикою.

У Харківській області в 2019 році серед усього населення зареєстровано 585 290 хворих на гіпертонічну хворобу, показник поширеності склав 22003 на кожні 100 000 населення (у 2018 році — 599 502 хворих, на 100 тисяч населення 22233 випадки). Протягом 2019 було виявлено вперше в житті 33173 випадки захворювання на артеріальну гіпертонію, в 2018 році — 36010 випадків.

У Харківській області протягом 2019 було зареєстровано 5799 випадків інсульту, на кожні 100 тисяч населення припадало 218 хворих. У 2018 році у світі було 5542 випадки захворювання, що склало 206 хворих на 100 тисяч населення. Статистичні дані попередніх 2014-2017 років були значно вище і склали в середньому 8093 випадків щорічно. У медичних установах області під диспансерним наглядом в 2019 році перебувало 3135 хворих, які перенесли інсульт, в 2018 — 3027.

Довідкові дані

Проблема залишається гострою. Актуальність проблеми мозкового інсульту обумовлена ​​високою частотою захворювання, важкими його наслідками і недостатньою ефективністю лікування. Інсульт обумовлює 5,7 мільйона смертей щорічно у всьому світі, і як причина смерті поступається лише ішемічній хворобі серця. Україна не виняток. Він також є провідною причиною серйозної втрати працездатності або здатності до самообслуговування в повсякденному житті, і не шкодує нікого — незалежно від віку, статі, матеріального становища, соціального рівня, етнічного походження або країни.

Основною стратегією попередження інсульту є виявлення і корекція факторів ризику. Пам’ятайте, що інсульт є невідкладним станом!

Симптомами, які повинні змусити Вас запідозрити недобре і звернутися за допомогою, є раптові:

• слабкість, оніміння в руці або нозі;

• раптове порушення зору на один або обидва ока, двоїння в очах;

• розлад мови або її розуміння;

• втрата рівноваги, порушення координації, запаморочення;

• втрата свідомості;

• гострий головний біль без жодної видимої причини або після стресу, фізичного перенапруження;

• оніміння губи або половини особи, часто з «перекосом».

При появі хоча б одного з перших симптомів інсульту необхідно терміново викликати «швидку допомогу». Дорога кожна хвилина, а по-справжньому ефективним є лікування в перші 3 години (максимум 6 годин) з моменту порушення мозкового кровообігу! Якщо цей час буде згаяно, шанси на одужання стають мінімальними. Адже тільки 10-20% хворих здатні повернутися до повноцінного життя. З усіх пацієнтів, які перенесли інсульт, 25-30% стають залежними від оточуючих, в 30% випадків розвивається деменція.

Щоб запобігти інсульту:

• Контролюйте свій артеріальний тиск, звертайтеся до лікаря, якщо тиск перевищує 140/90 мм рт. ст.

• Відмовтеся від куріння і обмежте прийом алкоголю.

• Обмежуйте вживання кухонної солі до 2-5 г на добу. Досить багато солі міститься в стравах і продуктах, виготовлених промисловим способом.

• Позбавтеся від надмірної ваги і дотримуйтесь дієти.

• Більше рухайтеся! Намагайтеся давати собі динамічні навантаження невисокої інтенсивності хоча б через день. Ходьба, велосипедні прогулянки і плавання — це добре, однак в міру.

• Посміхайтеся! Уникайте стресових ситуацій. Позитивні емоції — запорука доброго здоров’я.

Не зволікайте зі зверненням до лікарів! Інсульт можна попередити і вилікувати!