Як розвивається телемедицина на Харківщині — підсумки за 2024 рік

У закладах охорони здоров’я організація роботи з надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини проводиться на підставі наказів Міністерства охорони здоров’я України від 19.10.2015 №  681 «Про затвердження нормативних документів щодо застосування телемедицини у сфері охорони здоров’я» (зі змінами) та від 17.09.2022 № 1695 «Про надання медичної та/або реабілітаційної допомоги із застосуванням телемедицини на період дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях»(зі змінами), а також розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.07.2023 № 625-р «Про схвалення Стратегії розбудови телемедицини в Україні» та Операційного плану з її реалізації.

Незважаючи на складні умови сьогодення, ураховуючи деструктивні наслідки військової агресії на медичну інфраструктуру регіону та обмеженість організаційно-ресурсної складової для впровадження телемедичних технологій, всі заклади охорони здоров’я комунальної форми власності, що надають медичну допомогу та уклали договір з НСЗУ, підключені до електронної системи «е-Heаlth». У більшості з них визначені технічні моделі для надання медичних послуг населенню з використанням засобів дистанційного зв’язку за допомогою гаджетів (телефонів, планшетів, комп’ютерів) в аудіо або відео форматі.

Через пандемію COVID – 19 та повномасштабну військову агресію з лютого 2022 року дистанційне спілкування з пацієнтами збільшилось.

За результатами спілкування з лікарем пацієнти отримують електронні рецепти, електронні направлення: на аналізи, консультації інших фахівців та на стаціонарне лікування.

Інформування населення щодо надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини проводиться шляхом бесід з пацієнтами, розміщенням інформаційних листів на стендах закладів та на офіційних сторінках в соціальних мережах.

На сьогодні у випадку звернення пацієнта до лікаря найбільше застосовується такий вид дистанційного зв’язку як домашнє телеконсультування за допомогою відеозв’язку, телефонного зв’язку (мобільний, стаціонарний) або мережі Інтернет (електронна пошта, web-сторінки тощо). Робочі місця лікарів обладнані веб-камерами.

У закладах охорони здоров’я, які надають первинну медичну допомогу, є в наявності телемедичні портативні діагностичні комплекси «IDIS2GO».

У деяких закладах працюють кабінети телемедицини, які в повному обсязі оснащені необхідним обладнанням.

У КНП ХОР «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» працює консультативний телемедичний Центр, фахівці якого у цілодобовому режимі інтерпретують дані електрокардіографічного обстеження пацієнтів та консультують бригади екстреної медичної допомоги на місці виклику через Інтернет або інші доступні канали зв’язку.

КНП ХОР «Обласна клінічна травматологічна лікарня» має пристрій для створення телемосту з німецькою клінікою Шаріте під назвою «Teladoc  HEALTH», який використовується для зв’язку з закордонними колегами для обговорення важких клінічних випадків.

У КНП ХОР «Обласний клінічний перинатальний центр» використовуються апарати «System KTG Sigmafon» на базі телемедичної платформи «System Careits» у рамках впровадження проєкту Міністерства охорони здоров’я України спільно з USAID/LHSS «Сталий розвиток національних систем охорони здоров’я» України.

У всіх комунальних закладах/некомерційних підприємствах охорони здоров’я Харківської області програмне забезпечення телемедійного процесу впроваджується з урахуванням вимог кібербезпеки. Медичні працівники проходять навчання щодо кібергігієни та кібербезпеки. У 2024 році для вдосконалення цифрових навичок, фахівці закладів охорони здоров’я були залучені до щорічної ініціативи — «Тижня цифрової грамотності».

Лікарі різних спеціальностей проходять курси підвищення кваліфікації на кафедрі «Клінічної інформатики та інформаційних технологій в управлінні охороною здоровя» ННІ післядипломної освіти ХНМУ на циклах ТУ «Електронна охорона здоров’я – медичні інформаційні системи та діагностичні технології – ключовий інструмент для реалізації медичної реформи»; «Госпітальні інформаційні системи, як основа електронної охорони здоров’я» та інші.

У 2024 році сімейні лікарі пройшли тренінг «Телемедицина в практиці сімейного лікаря: сучасний інструмент надання допомоги пацієнтам».

Також за сприяння USAID фахівці первинної ланки пройшли навчання, з елементами телемедицини, та отримали сертифікати «Розширення методів діагностики (отоскопія, пікфлуометрія, спірометрія)».

Питання реалізації Стратегії розбудови телемедицини в Україні перебуває на постійному контролі місцевих органів влади.