ПОЛІОМІЄЛІТ – інфекційне захворювання, яке викликають поліовіруси, що потрапляють до організму зазвичай через немиті руки та брудну воду. Поліовірус поширюється непомітно і швидко, і дуже часто – через відсутність будь-яких симптомів у більшості інфікованих. Найбільш вразливі до поліомієліту — діти до 6 років.
Поліомієліт може загрожувати великій кількості невакцинованих або не повністю вакцинованих дітей невиліковним паралічем і навіть смертю протягом кількох годин. Серед тих, кого паралізувало внаслідок поліомієліту, 5–10% помирають саме через те, що параліч уразив дихальні м’язи.
Зараз в Україні за даними МОЗ України лише 80,1% дітей віком до 1 року отримали три дози щеплення від поліомієліту. В Харківській області – 73,5%, при рекомендованих ВООЗ – не менше 95%.
Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень дитина має отримати 6 доз вакцини від поліомієліту, яких достатньо, щоб сформувався імунітет до поліомієліту на все життя:
- у 2 та 4 місяці від народження — інактивованою поліомієлітною вакциною (ІПВ) (ін’єкції);
- у 6 та 18 місяців, а також у 6 та 14 років — оральною поліомієлітною вакциною (ОПВ) (краплі).
Обов’язково необхідні обидві вакцини – ІПВ і ОПВ.
ІПВ запобігає розвитку клінічних проявів інфекції у разі потрапляння поліовірусу до центральної нервової системи, таким чином захищаючи від паралічу. ОПВ формує імунітет в кишківнику та захищає від зараження і запобігає передачі вірусу.
Вакцини, які використовують державні й приватні клініки, безпечні, якісні, зареєстровані та дозволені для використання в Україні.
Для того, щоб захистити свою дитину від поліомієліту під час першого етапу ліквідації спалаху, який розпочнеться з 01.02.2022 та триватиме три тижні необхідно терміново перевірити, чи отримала ваша дитина всі необхідні щеплення від поліомієліту. Якщо якась із доз пропущена, чи щеплення взагалі відсутні, треба негайно звернутись до педіатра чи сімейного лікаря та зробити необхідне щеплення.
Джерело інформації: 01 02 2022, https://labcenter.kh.ua/?p=23440