Як залишатись активним взимку

Згідно з даними національного епідеміологічного дослідження STEPS, проведеного у 2019 році, дуже поширеною серед населення України виявилась малорухлива (сидяча) поведінка, коли лише 13 % фізичної активності були пов’язані з дозвіллям, а дорослі особи сиділи або напівлежали близько 4-х годин протягом дня.

Сидіти всю зиму вдома і не показувати носа на вулицю дуже шкідливо для здоров’я. Адже існує безліч причин для збереження достатньої фізичної активності в цю пору року. Фізичні навантаження не лише допоможуть покращити здоров’я мозку, серцево-судинної системи, контролювати вагу, зміцнити м’язи, побороти стрес, депресію та стабілізувати психічне здоров’я. Дослідження вказують, що люди, які регулярно мають помірні фізичні навантаження, рідше хворіють на застуду, ніж ті, хто мало рухаються. Зокрема, активність допомагає знизити ризики гострих респіраторних інфекцій більш ніж на 20%.

Щоб отримувати користь для здоров‘я, Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує щотижня приділяти 150 хвилин аеробним вправам помірної інтенсивності (швидка ходьба, біг підтюпцем, їзда на велосипеді з середньою швидкістю, легке плавання, йога або танці) або ж 75 хвилин інтенсивному тренуванню (швидкий біг, швидка їзда на велосипеді, спринт тощо). Фізичні навантаження на холоді дозволяють спалювати більше калорій, оскільки для підтримки нормальної температури тіла за низьких температур організм використовує більше енергії.

Надавайте перевагу дозвіллю поза межами своєї домівки. Використовуйте кожну можливість, щоб бути активними. Адже взимку, на відміну від інших сезонів року, існує безліч варіантів для того, щоб провести дозвілля весело й з користю.

Якщо випав сніг – грайте в сніжки, створюйте снігові фігури (політ фантазії – безмежний!), катайтесь на ковзанах, санчатах, лижах, сноуборді, ходіть на снігоступах. Намагайтеся на вихідних здійснювати походи до лісу чи інших осередків природного ландшафту.

Погана погода за вікном – не привід нехтувати потребою організму у фізичних навантаженнях. Не зраджуйте звичним для вас видам спорту: спортивна чи скандинавська ходьба, біг, їзда на велосипеді (не забудьте поміняти шини на зимову гуму!). Обов’язково здійснюйте піші прогулянки, краще в парках чи скверах.

Щоб фізичні вправи принесли задоволення та зміцнили здоров’я, оберіть вид активності, який до вподоби саме вам. Якщо ви надаєте перевагу заняттям у спортивних залах, фітнес центрах чи басейнах, займаєтесь йогою чи танцями, старайтеся під час дороги на тренування побалувати свій організм чистим морозним повітрям.

Тим же, кому категорично не до вподоби виходити на вулицю за низьких температур чи під час інших несприятливих погодних умов, наполегливо рекомендується і вдома підтримувати необхідну фізичну активність: робіть зарядку, займайтеся онлайн танцями, йогою, аеробікою тощо. Навіть виконання побутових справ допоможе компенсувати дефіцит фізичної активності.

Памятайте: будь-яка фізична активність краща, ніж її відсутність!

Джерело інформації:

26 12 2022, https://labcenter.kh.ua/?p=28951