Купання в ополонці на Водохрещення

ПРЕС-РЕЛІЗ

19 січня в Харкові і області пройдуть традиційні хрещенські заходи — освячення води, купання в купелі, а також народні гуляння. У зв’язку з цим Харківський обласний центр громадського здоров’я підготував ряд рекомендацій для харків’ян.

Останнім часом водохресне купання стає все більш популярним і масовим. Причини тому — і мода, і відродження релігійності, і стійкість вікових традицій народу. І щоб водохресне купання не стало причиною серйозних наслідків для здоров’я людини, необхідно дотримуватися кількох простих правил.

Які ж плюси і мінуси купання в крижаній воді?

Більшість медичних працівників відзначають, що водохресне купання є великим стресом для організму в цілому, якщо до цього не було систематичного загартовування, постійної практики моржування. І тому вельми вірогідна небезпека сильно нашкодити своєму здоров’ю.

Для подібних процедур є ряд протипоказань: хвороби серцево-судинної системи, гіпертонія, порушення кровообігу, різні запальні процеси в організмі, інфекційні хвороби, захворювання дихальних шляхів і бронхів. Викид адреналіну, спазм судин, підвищення артеріального тиску – цілком звичні його наслідки. Тому таке купання може стати причиною гіпертонічного кризу навіть у молодих і відносно здорових людей. Категорично не рекомендується піддавати такому стресу дітей, тим більше не підготовлених систематичним загартовуванням.

Загартовування — це довгий і кропіткий процес, який ні в якому разі не починається з екстремальних заходів. Підготовку до Водохресному запливу потрібно починати ще влітку, продовжувати восени: багато плавати, приймати ванну, поступово знижуючи температуру води, тобто гартувати організм.

 Варто прислухатися до порад медичних працівників:

 1. Не вживайте спиртне в цей день. Прийом алкогольних напоїв порушує природну терморегуляцію організму з усіма наслідками. Адже спиртні напої заважають людині адекватно оцінити свій стан і це може привести до переохолодження.

 2. Перед зануренням в ополонку необхідно розігріти тіло, перед купанням можна зробити пробіжку, надівши мінімум одягу, зробити розминку.

 3. Взуття повинно бути зручним, неслизьким і легко зніматися, щоб уникнути надмірного переохолодження ніг.

 4. Перш ніж увійти в воду, потрібно змочити обличчя, руки, ноги, груди, живіт і спину і тільки потім зануритися по шию, після чого посилено плисти брасом.

 5. Не варто занурюватися з головою або пірнати, щоб уникнути рефлекторного звуження судин головного мозку.

6. Контакт з низькою температурою повинен бути вкрай мінімальним, в межах 20-30 секунд, не більше, щоб не допустити серйозного переохолодження організму.

7. Ретельно вибирайте місце для купання. Потурбуйтеся, щоб на місці купання були медики і рятувальники. Це дозволить Вам відчувати себе більш впевнено і зробить купання набагато безпечніше.