Національна служба здоров’я виплатила закладам за лікування пацієнтів з туберкульозом вже понад 670 млн грн

Медицина

З початку дії Програми медичних гарантій кількість пацієнтів з туберкульозом, які лікуються амбулаторно, зросла на понад 6 тисяч.

В Україні 48 медичних закладів лікують пацієнтів з туберкульозом за Програмою медичних гарантій. З квітня цього року Національна служба здоров’я України виплатила їм понад 670 млн грн.Тариф, що встановлено за лікування пацієнтів з туберкульозом, покриває як стаціонарний, так і амбулаторний етап лікування. Лікування мультирезистентної (стійкої до лікарських препаратів) форми туберкульозу є значно дороговартісним. Тож, за ініціативи НСЗУ, з 1 вересня цього року тариф на лікування стійкого туберкульозу збільшено на 40%.

За нової системи фінансування охорони здоров’я, у медичних закладів зникає мотивація утримувати пацієнта у стаціонарі без медичних показань, адже зайняте ліжко не оплачується. Лікарня отримує кошти за діагностику та лікування пацієнта. Тривала госпіталізація призводила до надмірних витрат на лікування пацієнтів з туберкульозом, а також до повторного інфікування у стаціонарі.

За даними електронної системи охорони здоров’я, з 1 квітня — початку дії Програми медичних гарантій — кількість пацієнтів з туберкульозом, які лікуються амбулаторно, щомісяці зростає. Водночас показники госпіталізованих пацієнтів з туберкульозом, лишаються незмінними. Ця тенденція свідчить про те, що у стаціонарах перебувають переважно пацієнти з відкритою формою туберкульозу.

Дані електронної системи охорони здоров’я свідчать, що у травні кількість пацієнтів з туберкульозом на амбулаторному лікуванні становила 3248, у стаціонарі лікувалося 669. Тоді як вже у вересні кількість пацієнтів на амбулаторному лікуванні, порівняно з травнем, зросла на понад 6 тис пацієнтів і становила 9580. При цьому кількість пацієнтів у стаціонарі у вересні, порівняно з травнем, зросла всього на 167 осіб і становила 836 пацієнтів.

Для пацієнта з туберкульозом безоплатними є лабораторні та інструментальні дослідження, лікування в стаціонарних та амбулаторних  умовах, ліки з Національного переліку, а також ліки, які закуповуються централізовано за бюджетні кошти.

У Програмі медичних гарантій-2021 НСЗУ пропонує наблизити медичну допомогу до пацієнта і стимулюватимемо розвиток амбулаторної допомоги пацієнтам з туберкульозом. Зокрема, впровадити новий пакет медичних послуг для лікування туберкульозу на рівні первинної медичної допомоги та збільшити тариф на медичні послуги з лікування туберкульозу.  Це  стане можливам, якщо у Державному бюджеті на 2021 рік на Програму медичних гарантій буде спрямовано , тариф на лікування туберкульозу зросте до 63 тис грн на рік.

Джерело інформації: 04 11 2020, https://nszu.gov.ua/novini/nacionalna-sluzhba-zdorovya-viplatila-zakladam-za-likuvannya-356