Наркоманія і Україна: с е р е д н і й вік, в якому наші діти пробують наркотики — 14 років!

ПРЕС–РЕЛІЗ 

26 06 2020

26 червня 2020 року – Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотичними засобами та їх незаконним обігом

Проблема наркоманії сьогодні – з проблем людства давно перезрілих, які криком кричать. За результатами багаторічних досліджень ООН дійшли висновку у тому, що та країна, в якій більше 7% населення вживають наркотики є приреченою. Така країна не має майбутнього. За оцінками фахівців, близько 4% жителів планети вживають наркотики. І в 1987 році Генеральна Асамблея ООН постановила щорічно відзначати 26 липня як Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотичними засобами в знак рішучості створення суспільства, вільного від наркоманії. У світі налічується близько 250 млн хворих на наркоманію, від якої щодня помирає понад 300 осіб.

 

Статистика по Україні і Харківській області

В Україні за рівнем поширеності, кількість випадків захворювання на 100 тисяч населення, зловживанням наркотичними речовинами найбільш ураженими є Запорізька область – 406, г. Київ – 279, Донецька – 277, Кіровоградська – 251, Одеська – 230 і Херсонська — 211 області. Той же показник по країні – 144 наркозалежних громадянина.

 

У Харківській області узагальнені показники поширеності наркоманії набагато нижче навіть у порівнянні із середніми показниками в Україні. Так, в 2018-2019 роках на офіційному обліку перебувало відповідно 2325 і 2260 наркозалежних, що становить 85 випадків на кожні 100 тисяч населення. Разом з тим цей показник є досить високим: в Куп’янському районі – 144 випадки, в Лозівському районі – 182.

У місті Харкові в 2018-2019 роках на обліку перебувало відповідно 1606 і 1553 хворих на наркоманію; показники поширеності становили 112 і 107 випадків на 100 тисяч населення.

 

Наркоманія — хвороба молодих!

Наркоманія – хвороба молодих. Підлітки і молодь набагато слабкіші психологічно ніж дорослі, тому що не мають стійких навичок управління своїми емоціями і поведінкою. Сьогодні в Україні середній вік, в якому діти пробують наркотики – 14 років. Тому до цього віку підлітки повинні мати чітку позицію відмови від наркотиків, і профілактика наркоманії повинна починатися набагато раніше.

У сучасному світі широкий розвиток інформаційних технологій має відповідний вплив на всі сфери життєдіяльності людей. Зокрема, це стосується і сфери незаконного наркообігу наркотиків, коли для їх збуту використовуються телекомунікаційні мережі, мережа Інтернет. Найбільш вразливою категорією потенційних покупців і споживачів є підлітки. Вони добре орієнтуються в сучасних комп’ютерних технологіях, тому їх активно залучають до процесу збуту наркотиків.

За даними проведеного Альянсом громадського здоров’я моніторингу поведінки та поширеності ВІЛ серед людей, що вживають ін’єкційні наркотики та їх статевих партнерів рівень поширеності вірусного гепатиту С – 55,9%, ВІЛ-інфекції – 21,9%, гепатиту В – 5 4%, захворювання на туберкульоз – 11,8%.

Наукові дослідження свідчать про те, що схильність до залежності від психоактивних речовин проявляється в поколіннях згідно із законами генетики. Якщо особа з такою схильністю протягом свого життя жодного разу не спробує наркотик, її схильність не може реалізуватися у вигляді наркотичної залежності, і людина залишається здоровою.

Особливу популярність серед споживачів наркотиків набувають відносно нові психоактивні речовини – курильні суміші («спайси»), «солі», психоактивні гриби тощо. Вони потрапляють на ринок України переважно з країн Центральної Азії.

 

«Спайси» — особливо небезпечні!

При їх виробництві використовуються синтетичні канабіноїди. Вони характеризуються, на відміну від канабіноїдів нормального природного походження, потужним абстинентним ефектом, відмінно і швидко формують залежність, перетворюють людину в наркозалежного. І наркотичний ефект від штучних канабіноїдів значно потужніше, що швидко губить людину, яка потрапила в «спайс»-мережі. Штучні канабіноїди надійно накидають свій безжальний аркан абстинентного синдрому. Через кілька застосувань ступінь ейфорії знижується, з’являються звукові галюцинації, дратівливість.

Регулярне вживання протягом декількох місяців призводить до розладів психіки параноїдального типу, а також розладів мови. Лікування зловживання цією речовиною в меншій мірі включає заходи наркологічного характеру і зосереджується в сфері загальної психіатрії та орієнтоване на усунення викликаних ним психозів.

 

Наркоманія — це виклик усьому людству і кожній родині окремо. І від того, як ми на нього відповімо, залежить наше майбутнє.