НСЗУ закликає чоловіків подбати про своє здоров’я: рання діагностика раку простати є безоплатною

З початку дії в Україні Програми медичних гарантій  електронне направлення до уролога отримали 175 тисяч 714 пацієнтів. З них — понад 78 тисяч пацієнтів вже отримали консультацію.

Щороку у листопадів у всьому світі проходить акція називається Movember, або Вусопад. Її мета — привернути увагу до чоловічого здоров’я, а саме запобіганню розвитку раку простати. За даними ВООЗ, він у ТОП-5 хвороб серед причин смерті чоловіків.

На ранніх стадіях рак простати є виліковним. Хвороба, зазвичай, має безсимптомний перебіг. Сигналом для звернення до свого сімейного лікаря є будь-які проблеми з сечовипусканням, біль у спині, стегні або у ділянці тазу. Національна служба здоров’я України наголошує, лікар, з яким укладено декларацію, може скерувати на аналіз крові на ПСА (простат специфічний антиген). Це — одне із скринінгових досліджень для виявлення раку простати.

Також сімейний лікар, за потреби, направить пацієнта на консультацію до уролога. Консультація за направленням — безоплатна, якщо заклад уклав відповідний договір із Національною службою здоров’я Україні за пакетом “Амбулаторна медична допомога”. 

За необхідності уролог, скерує на додаткові обстеження чи аналізи. Саме лікар, спираючись на клінічну картину та генетичну спадковість, визначає доцільність того чи іншого обстеження. Або призначає необхідні додаткові обстеження, такі як біопсія, ректальне цифрове дослідження, УЗД простати. У разі виявлення новоутворення лікар порекомендує або активне спостереження, або медикаментозну терапію, або хірургічне втручання чи променеву терапію. Для пацієнта, який має електронне направлення, ці послуги  є безоплатними.

З 1 квітня 2020 року — початку дії в Україні Програми медичних гарантій — електронне направлення до уролога отримали 175 тисяч 714 пацієнтів. З них понад 78 тисяч пацієнтів вже отримали консультацію. Найбільше направлень до уролога створили і виконали у консультативно-діагностичному центрі Солом’янського району міста Київ — 4 214 створених направлень та 2 782 виконаних направлень та КНП «Поліклінічне об’єднання» міської ради м.Кропивницьке — 4 160 створених та 3 545 виконаних направлень.

У Програмі медичних гарантій у 2021 році проблемі раннього виявлення розвитку раку простати буде приділено додаткову увагу. Аналіз крові на ПСА є у переліку лабораторних досліджень, які здійснюються у межах пакету медичних послуг з надання первинної медичної допомоги та затверджуються відповідними специфікаціями.

Джерело інформації: 16 11 2020, https://nszu.gov.ua/novini/nszu-zaklikaye-cholovikiv-podbati-pro-svoye-zdorovya-rannya-375