Первинна медична допомога: супровід та лікування пацієнтів з туберкульозом

Реформа медицины

Національна служба здоров’я України уклала договори на надання цієї групи послуг з 434 закладами первинки. На загальну суму понад 85 мільйонів 811 тисяч гривень.

Один з ключових акцентів в Програмі медичних гарантій 2021 року – наближення медичної допомоги до пацієнта. Прикладом того, як це відбувається, є новий пакет — «Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги». Він поліпшує доступність та якість медичних послуг для пацієнтів з туберкульозом.

Надавачі первинної медичної допомоги за бажанням укладають договір на такий пакет медичних послуг і отримують за це додаткову оплату. Тариф на супровід і лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги становить 775 гривень за 1 пацієнта в місяць. До тарифу встановлюються коригувальні коефіцієнти, які стимулюють ефективне лікування. Коефіцієнт 2 — за місяць, в якому пацієнт досяг результату “вилікуваний” і “лікування завершено” за даними електронної системи охорони здоров’я та 0,75 — за кожен місяць, в якому пацієнт продовжує лікування.

Національна служба здоров’я України уклала договори на надання цієї групи послуг з 434 закладами первинки. На загальну суму понад 85 мільйонів 811 тисяч гривень.

Таке надання протитуберкульозної допомоги наближає послугу до пацієнтів і забезпечує безперервність лікування. Тобто як тільки пацієнт перестає виділяти мікобактерію туберкульозу, що має лабораторне підтвердження, він може лікуватися амбулаторно та жити соціально повноцінним життям. Перебуваючи не в лікарні, а в комфортних умовах удома. А сімейний лікар контролює вживання пацієнтом ліків та результативність лікування.

Щоб отримати таку допомогу безоплатно, пацієнт повинен мати електронне направлення з відповідним діагнозом, видане лікарем-фтизіатром. Пацієнт звертається у найближчий заклад первинної допомоги, який має контракт з НСЗУ за пакетом «Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги».

До нового пакету входить контрольоване лікування, моніторинг, нагляд, психосоціальна підтримка пацієнтів. А також:

  • динамічне спостереження за станом пацієнта,
  • організація забору біологічного матеріалу для подальшого дослідження в регіональному фтизіопульмонологічному центрі,
  • визначення спільно з пацієнтом моделі лікування на підставі рекомендації лікаря-фтизіатра та лікарів інших спеціальностей у разі супутніх патологій,
  • організація та забезпечення пацієнтів протитуберкульозними препаратами. Ці ліки сімейні лікарі отримуватимуть від фтизіопульмонологічних центрів.

Ми розвиватимемо сімейну медицину й надалі. Сімейна медицина є однією з найефективніших стратегій системи охорони здоров’я. Зокрема, щодо збереження і зміцнення здоров’я громадян. А також раціонального використання бюджетних коштів. Цей підхід підтримала Всесвітня організація охорони здоров’я, яка в своєму стратегічному документі “Здоров’я для всіх у ХХІ столітті” визначила розвиток первинної медико-санітарної допомоги на принципах сімейної медицини одним із ключових завдань для країн Європи.

Джерело інформації: 17 06 2021, https://nszu.gov.ua/novini/pervinna-medichna-dopomoga-suprovid-ta-likuvannya-paciyentiv-571