Поширені запитання про вірусний гепатит С, частина третя

Якщо не лікуватися від ВГС, як швидко вірус зруйнує печінку?

ВГС належить до вірусів, які повільно руйнують печінку, відтак від моменту інфікування й до розвитку цирозу або раку печінки можуть пройти роки, а іноді й десятиліття. Швидкість розвитку цирозу в різних людей дуже різна й залежить від низки факторів, а саме додаткового вживання алкоголю та психоактивних речовин, прийому ЛЗ які впливають на печінку, наявності зайвої ваги, супутньої ко-інфекції ВІЛ чи інших захворювань печінки. Швидкість прогресування вірусу важко передбачити та оцінити, тому не варто відкладати лікування. Що раніше ви розпочнете лікування, тим вищі шанси на повне одужання, і такі шанси значно знижуються, якщо людина має цироз.

Як проходить лікування від вірусного гепатиту С?

Лікування передбачає прийом однієї або декількох пігулок один або два рази на день.

Як перевірити чи я вилікувався/лась від вірусного гепатиту С?

Через 12 або 24 тижні після завершення лікування необхідно здати аналіз на визначення РНК ВГС. Якщо результат негативний — це означає, що ви вилікувались.

Що робити, якщо я пройшов/ла лікування, але вірус гепатиту С усе одно визначається в крові?

Дійсно, бувають випадки, коли лікування виявляється неефективним. Це залежить від низки факторів, особливостей вірусу, прихильності до лікування (чи завжди ліки приймались і не було пропусків днів прийому), чи вчасно приймалися лікарські засоби, які впливали на концентрацію діючої речовини препарату ВГС, стадії ураження печінки. Якщо лікування виявилося неефективним, необхідно ретельно проаналізувати всі фактори, які вплинули на це, та звернутися за повторним лікуванням. Є спеціальні схеми та рекомендації для повторного лікування, якщо попереднє лікування виявилося неефективним.

Чи можу я самостійно купити препарати від вірусного гепатиту С в аптеці або в лікаря?

При купівлі препаратів в аптечній мережі або в посередників необхідно бути обережним, оскільки є велика кількість підроблених ліків, ліків неналежної якості тощо. Значна кількість ліків ввозиться в країну нелегально й поширюється посередниками, серед яких бувають і лікарі.

Надійніше за все звертатися до державної програми лікування й отримати ліки безкоштовно з гарантією їхньої якості. Не можна купувати ліки в онлайн аптеках або ліки не зареєстровані в Україні. Купувати можна лише ті ліки, які зареєстровані (інформацію щодо реєстрації можна перевірити на сайті Державного експертного центру), та продаються в аптеках, які мають відповідні ліцензії. У посередників, інтернет аптеках, «з рук» препарати купувати не рекомендовано, оскільки їхню якість визначити важко.

Джерело інформації:

28 11 2022, https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/virusni-gepatiti/poshireni-zapitannya