Презумпція згоди на щеплення: чому важливо зробити вакцинування обов’язковим?

Імунізація населення є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я українців — усіх разом і кожного зокрема — залежить від рівня охоплення щепленнями в країні.

За оцінкою ВООЗ, щороку завдяки щепленням у світі вдається зберегти від двох до трьох мільйонів дитячих життів. Завдяки вакцинації людство перемогло натуральну віспу. Захворюваність на поліомієліт знизилася на 99%, щороку понад 750 000 дітей уникають інвалідності. Знизився рівень захворюваності на правець, дифтерію, кашлюк, і краснуху. Смертність від кору знизилася на 75%. Щорічна смертність новонароджених від правця знизилася більш ніж у 13 разів.

Зосередження уваги на зміцненні здоров’я, профілактиці захворювань і міжсекторальній взаємодії, яка виходить за рамки системи охорони здоров’я, допоможе зробити істотний стрибок у секторі громадського здоров’я, як це вдалося країнам Європейського Союзу.

Україна наблизиться до європейської практики завдяки ухваленню законопроєкту № 4142 «Про систему громадського здоров’я», який пропонує змістити пріоритет від лікування до політики зміцнення здоров’я і профілактики хвороб.

Однією з головних новацій у цьому законопроєкті є перехід до презумпції згоди на вакцинацію.

Сьогодні батьки або законні представники дитини перед вакцинацією мають заповнити низку документів, зокрема Інформовану згоду та оцінку стану здоров’я особи або дитини на проведення щеплення або туберкулінодіагностики, яка затверджена Міністерством охорони здоров’я і використовується на всій території країни.

Новий законопроєкт спростить цю процедуру. Пропонується, що профілактичні щеплення робитимуть після медичного огляду особи в разі відсутності в неї відповідних медичних протипоказань. Якщо ж особа та (або) її законні представники відмовляються від обов’язкових профілактичних щеплень, лікар зобов’язаний узяти в них відповідне письмове підтвердження про відмову, а в разі небажання дати таке підтвердження — засвідчити це актом у присутності свідка.

Отже, батьки або законні представники дитини будуть писати заяву тільки в разі відмови від щеплення. Вони будуть ознайомлені з ризиками та братимуть відповідальність за таке рішення на себе.

Це спростить доступ до вакцинації та збільшить охоплення щепленнями дітей, зокрема в закладах освіти й дитячих закладах оздоровлення та відпочинку: до них будуть зараховувати за наявності відповідного витягу з медичної картки закладу охорони здоров’я, у якому дитина перебуває під медичним наглядом.

Така вимога щодо обов’язковості вакцинування проти особливо небезпечних хвороб є виправданою, адже в цьому питанні принцип важливості суспільних інтересів переважає над особистимиІмунізація населення — це найефективніший та найпростіший інструмент профілактики інфекційних та неінфекційних хвороб і має бути одним із пріоритетних напрямів діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування.

Такі рішення й інвестиції в охорону здоров’я створять значні вигоди для громадського здоров’я, економіки й інших секторів, сприятимуть більшій стійкості, посилять наші економічні, соціальні й екологічні переваги.

Батькам і законним представникам дітей варто пам’ятати, що будь-яке щеплення безпечніше, ніж захворювання, від якого воно захищає. Своєчасна й повна вакцинація захищає вас і людей навколо від серйозних та потенційно смертельних недуг.

Джерело інформації: 01 12 2020, https://phc.org.ua/news/prezumpciya-zgodi-na-scheplennya-chomu-vazhlivo-zrobiti-vakcinuvannya-obovyazkovim