ІНФОРМАЦІЯ
станом на 01.11.2018
За даними Управління охорони здоров’я Харківської ОДА
Відповідно до чинного законодавства починаючи з 40 тижня року заклади охорони здоров’я проводять щотижневий моніторинг захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції, як дорослого так і дитячого населення на відповідній території.
Фахівцями державної установи «Харківський обласний лабораторний центр МОЗ України» щорічно розраховуються показники епідемічних порогів захворюваності для кожного міста та району області на які ми посилаємось при аналізі ситуації на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції.
У поточному році епідемічний сезон розпочався з 1 жовтня
(40 тиждень). За даними фахівців закладів охорони здоров’я на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції захворіло 19749 осіб, із них діти — 13312 осіб (67,4%). Показник захворюваності населення області на 100 тисяч за останній тиждень становив – 176,5 при пороговому рівні – 626,2, що в 3,5 рази нижче порогового рівня та менше на 30,2% минулорічного показника (252,9).
Госпіталізовано в цьому епідемічному сезоні 514 осіб, із них дітей 396 осіб (77,0%), що відповідає багаторічним спостереженням в період підвищеної інфекційної захворюваності респіраторними інфекціями.
Для визначення збудників респіраторних захворювань дослідження матеріалу від хворих проводиться в клініко-діагностичних лабораторіях обласних клінічних інфекційних лікарень та вірусологічною лабораторією державної установи «Харківський обласний лабораторний центр МОЗ України».
У поточному році позитивні результати виявлені лише у 86 осіб. За результатами досліджень у захворілих виявлено віруси парагрипу, аденовірус та РС-вірус (ріносинтіціальний). Жодного випадку виявлення вірусу грипу не було.
За інформацією, яка надійшла з Міністерства охорони здоров’я рівень захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції на 34,8% нижче ніж рівень епідемічного порогу, а також немає лабораторного підтвердження циркуляції вірусів грипу серед населення України.
За даними спільного бюлетеню ВООЗ та Європейського Центру по контролю за хворобами в країнах, що межують з Україною, спостерігається низька інтенсивність активності грипу та відсутність географічного поширення, окрім Словаччини, де зазначалося спорадичне виявлення вірусів грипу в зразках матеріалів, взятих від пацієнтів з респіраторними захворюваннями.
Моніторинг рівнів захворюваності в 2019 року буде проводитись до 20 тижня (19 травня).
За прогнозом Всесвітньої організації охорони здоров’я в епідемічному сезоні 2018-2019 років в Північній півкулі ймовірно циркулюватимуть штами вірусів грипу:
- А (Н1N1) pdm 09 /Michigan/ 45/2015;
- А (Н3N2) /Singapore/ INFIMH-16-0019/2016;
- В /Colorado/06/2017.
Зауважуємо, що в теперішній епідемічний період нас чекає два нових віруси:
- А (Н3N2) /Singapore/ INFIMH-16-0019/2016;
- В /Colorado/06/2017.
Так в минулий епідемічний сезон 2017-2018 років циркулювали:
- А (Н1N1) pdm 09 /Michigan/ 45/2015;
- А (H3N2) /Hong Kong/4801/2014
- В Brisbanе/60/2008
Саме до цих небезпечних штамів грипу допоможуть сформувати імунітет вакцини, який формується впродовж 7-14 днів після вакцинації. Одне щеплення захищає впродовж усього епідемічного сезону грипу від найбільш поширених і небезпечних штамів, у тому числі від нових штамів, які ми очікуємо в новому сезоні.
В першу чергу необхідно зробити щеплення проти грипу:
- дітям до 5 років;
- вагітним жінкам;
- особам понад 65 років;
- людям з надмірною вагою;
- хворим на цукровий діабет;
- хворим на хронічні серцево-судинні захворювання;
- хворим на хронічні захворювання легенів;
- особам, що отримують імуносупресивну терапію
- особам з груп ризику за професією (медичні працівники, вчителі та вихователі, продавці, водії громадського транспорту та усі хто працюють у багатолюдних місцях).
На теперішній час в Україні зареєстровані та дозволені для застосування вакцини для профілактики грипу:
- Джі Сі Флю, виробництва Грін Крос Корпорейшн, Південна Корея;
- ВАКСІГРИП–ТЕТРА, виробництва Санофі Пастер, Франція.
Дані вакцини містять оновлені 3 штамами вірусу грипу, які були рекомендовані ВООЗ.
Вакцина ВАКСІГРИП–ТЕТРА має у своєму складі додатковий четвертий штам вірусу грипу В /Phuket/ 3073/2013.
Придбати вакцину можна в аптеці власним коштом і зробити щеплення у закладі охорони здоров’я незалежно від форми власності.
Вакцинація проти грипу належить до рекомендованих щеплень та відсутня у національному календарі щеплень та національному переліку лікарських засобів. Зазначена вакцина не закуповується за кошти державного бюджету. Разом с тим вакцина проти грипу може бути придбана за кошти підприємств або власним коштом громадян.
Орієнтовна вартість вакцин — від 250 до 350 грн.
Вакцину «Ваксігрип Тетра» можна застосовувати для щеплення дітей віком від трьох років, а «Джі Сі Флю» — від шести місяців.
Вакцину вводять за допомогою ін’єкції в плечовий м’яз, термін дії вакцини 1 епідемічний рік незалежно від її складу.
Для виробництва вакцин використовують інактивовані (убиті віруси), які не призводять до захворювання грипом але після щеплення у деяких людей можуть спостерігатись місцеві реакції, почервоніння шкіри у місці уколу.
З метою надання спеціалізованої висококваліфікованої медичної допомоги хворим на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції:
— заступником голови Харківської обласної державної адміністрації затверджено Комплексний план заходів по профілактиці і боротьбі з грипом та гострими респіраторними інфекціями на епідемічні сезони 2016-2020 років;
— на теперішній час для надання медичної допомоги інфекційним хворим в області функціонує майже 800 ліжок, окрім цього виділені ліжка в КНП ХОР Обласна клінічна інфекційна лікарня, КНП «Харківський міський пологовий будинок №2 ім. М.Х.Гельферіха» для надання медичної допомоги вагітним та породіллям з тяжким перебігом грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій. Також передбачено виділення окремих ліжок в Регіональному перинатальному центрі третинного рівня КНП ХОР Обласна клінічна лікарня.
— складені плани перепрофілювання майже 2000 ліжок у закладах охорони здоров’я загальнолікувальної мережі для надання медичної допомоги як дорослому так і дитячому населенню на випадок епідемії грипу;
— медичним працівникам обласних інфекційних лікарень, які надають медичну допомогу саме хворим на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції проведені профілактичні щеплення проти грипу;
— заклади охорони здоров’я забезпечені необхідною кількістю засобів індивідуального захисту та дезінфекційних засобів;
— створено запаси противірусних препаратів та антибіотиків;
— передбачено цілодобове забезпечення консультаціями науковців та лікарів інфекціоністів вищої категорії, у тому числі із виїздом в райони області;
— на базі обласних клінічних інфекційних лікарень та державної установи «Харківський обласний лабораторний центр МОЗ України» створені умови для проведення обстежень хворих на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції з метою визначення циркулюючих вірусів грипу;
— за інформацією ДОРП «Обласний аптечний склад» в аптечній мережі області в наявності достатня кількість противірусних, жарознижуючих, антибактеріальних препаратів.
— для надання невідкладної допомоги хворим та своєчасної госпіталізації хворих до спеціалізованих стаціонарів в області задіяна служба екстреної медичної допомоги яка оснащена необхідним медичним обладнання та лікарськими засобами.