Програма медичних гарантій-2021: пропозиції щодо лікування пацієнтів із нирковою недостатністю методом діалізу в амбулаторних умовах

У Національній службі здоров’я України відбулося засідання Робочої групи медичних експертів за Програмою медичних гарантій у 2021 році за напрямом лікування пацієнтів із нирковою недостатністю методом діалізу в амбулаторних умовах.

Обговорювалися питання розробки специфікацій та умов закупівлі медичних послуг до пакетів «Лікування пацієнтів методом екстракорпорального гемодіалізу в амбулаторних умовах» та нового пакету «Лікування пацієнтів методом інтракорпорального перитонеального діалізу в амбулаторних умовах».


У дискусії взяли участь лікарі-нефрологи, керівники закладів, що надають медичні послуги із замісної ниркової терапії (зокрема, й приватних центрів), а також представники пацієнтських організацій.

Зокрема, до нових вимог пропонується внести зміни щодо:
— забезпечення первинного огляду пацієнта та подальшого спостереження за станом життєво важливих функцій та ефективністю діалізного лікування (оцінка та корекція нутриційного статусу, своєчасна діагностика, профілактика та лікування ускладнень із направленням пацієнтів при наявності показань до лікарів-спеціалістів інших профілів (або їх залучення) для отримання якісної медичної допомоги);
— проведення додаткових лабораторних та інструментальних досліджень, відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я тощо.

Учасники Робочої групи обговорили питання щодо необхідності внесення до вимог доповнення щодо переліку необхідного медичного обладнання для проведення гемодіалізу та перитонеального діалізу. 

За підсумками було ухвалено проміжні Проєкти специфікацій та умов закупівлі пакетів «Лікування пацієнтів методом екстракорпорального гемодіалізу в амбулаторних умовах» та «Лікування пацієнтів методом інтракорпорального перитонеального діалізу в амбулаторних умовах», які знов будуть переглядатись експертами РГ з наданням пропозицій  та  обговоренням на наступному засіданні Робочої групи

Голова Робочої групи за напрямом лікування пацієнтів із нирковою недостатністю методом діалізу в амбулаторних умовах кандидат медичних наук Світлана Дудник: “Національна служба здоров’я закуповує медичні послуги, які життєво потрібні нашим громадянам, але робить це саме в тих закладах, які спроможні забезпечити достатній рівень безпеки та якості цих послуг. Національна служба здоров’я працює в інтересах пацієнта, тому наступного року ми  розширюємо напрям лікування пацієнтів із нирковою недостатністю методом діалізу в амбулаторних умовах новим пакетом: Лікування пацієнтів методом інтракорпорального перитонеального діалізу в амбулаторних умовах».

Слід зауважити. що відколи запрацювала Програма медичних гарантій, пацієнт отримав чіткий перелік медичних послуг, які можна отримати безоплатно, а також можливість обирати лікування у кращих, на його погляд, закладах охорони здоров’я, враховуючи не лише територіальну близькість закладу, а й якість медичних послуг. Все це завдяки принципу універсального охоплення медичними послугами, що покладено в  основу ПМГ.

Обговорення у Робочій групі було дуже продуктивним, послуга з діалізу стає більш комплексною. Наша мета — доступність діалізу для усіх, хто потребує такого лікування в Україні. Ми маємо зробити цю процедуру максимально ефективною для пацієнтів”.

Експертні медичні групи працюють за  підтримки Проекту USAID Україна “Підтримка реформи охорони здоров’я».

Довідка.  У Національній службі здоров’я України протягом двох місяців триватимуть засідання Робочих груп експертів за відповідними медичними напрямами, які розроблятимуть проєкти специфікацій та умов закупівлі медичних послуг, які надаються за Програмою медичних гарантій у 2021 році.

У складі Робочих груп — лікарі, представники МОЗ, Національної академії медичних наук, ВООЗ, керівники закладів охорони здоров’я, провідні фахівці відповідних галузей медицини, а також представники громадських та пацієнтських організацій. Загалом, 384 експерти працюватимуть над оновленням умов закупівлі медичних послуг для держави. Вони надаватимуть НСЗУ методичну, аналітичну, наукову та консультативно-дорадчу підтримку.

Робочі експертні групи працюватимуть у рамках ініціативи зі створення Ради безпеки пацієнтів. 

У Програмі медичних гарантій-2021 – 35 пакетів медичних послуг, серед них два з лікування COVID-19 та 7 нових пакетів, яких не було у поточному році. Це такі пакети, як “Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії”, “Стоматологічна допомога дорослим та дітям”, “Ведення вагітності в амбулаторних умовах, “Лікування пацієнтів методом інтракорпорального перитонеального діалізу в амбулаторних умовах”, “Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги”, “Діагностика, лікування та супровід пацієнтів з гематологічними захворюваннями (або підозрою на відповідні захворювання) у дорослих та дітей в амбулаторних та стаціонарних умовах” та “Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами з охорони психічного здоров’я”. 

27 жовтня пройшло перше засідання Робочої медичних експертів з розробки проєктів умов закупівлі медичних послуг та їх специфікацій за напрямом медична допомога при гострому мозковому інсульті.

Джерело інформації: 02 11 2020,https://nszu.gov.ua/novini/programa-medichnih-garantij-2021-propoziciyi-shchodo-likuvan-353