Програма медичних гарантій-2021: пропозиції за напрямом первинна медична допомога

Реформа медицины

На сьогодні своїх лікарів обрали понад 30 млн 600 тисяч українців — близько 75%.  Держава оплачує за послуги саме тому медзакладу, в якому працює обраний пацієнтом лікар.

Включити до специфікацій за напрямом первинна медична допомога додаткові діагностичні тести, розширити інструментальну діагностику та спростити доступ до знеболюючих прераратів для тяжкохворих — такі питання обговорювати медичні експерти за засіданні Робочої групи за Програмою медичних гарантій-2021 за напрямом первинна медична допомога.

Члени Робочої групи з питань розробки проєктів специфікацій та умов закупівлі медичних послуг розглянули та прийняли такі пропозиції:
— виключити з первинної лабораторної діагностики тест на простатспецифічний антиген та аналіз калу на приховану кров;
— розширити проведення інструментальної діагностики — додати вимірювання гостроти зору, отоофтальмоскопію;
— можливість взаємодії з психіатром або дитячим психіатром; 
— до специфікації щодо виявлення індивідуального ризику розвитку неінфекційних та інфекційних захворювань, оцінювання загального серцево-судинного ризику, індексу маси тіла тощо, медичні експерти ухвалили рішення зі проведення телеконсультацій з використанням засобів телефонного або інтернет-зв’язку:
— також, згідно з наказом МОЗ України від 17.09.2020 № 2116, фахівці прийняли пропозицію стосовно спостереження за контактними особами, що перебували в контакті з пацієнтами на COVID-19.

Дискусію викликав розгляд специфікації стосовно виписування рецептів на знеболювальні для паліативних хворих. На думку експертів, це питання потребує спрощення у законодавчій сфері — відповідальність лікаря за випадкову помилку у рецепті не може бути кримінальною, максимум — адміністративною. Це поліпшить доступ до знеболювальних препаратів людей з больовим синдромом.

Експерти також озвучували й інші проблемні питання, зокрема, щодо інтеграції індикаторів якості в систему eHealth (вакцинальної форми), позначення відмовників від щеплень за релігійними чи іншими переконаннями, можливість деактивувати декларацію з пацієнтами, які через свої переконання відмовляються від профілактичних щеплень та становлять потенційну епідемічну небезпеку та інші.

Джерело інформації: 13 11 2020, https://nszu.gov.ua/novini/programa-medichnih-garantij-2021-propoziciyi-za-napryamom-pe-374