Програма медичних гарантій дозволяє долати бар’єри на шляху до медичної допомоги у пацієнтів із туберкульозом

24 березня – Всесвітній і Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом

Особливий фокус Програми медичних гарантій — на діагностику та лікування інфекційних захворювань, зокрема — туберкульозу. Щоб пацієнт отримував комплексну допомогу, тепер задіяні різні ланки медичної системи. І це наближує медичну допомогу до пацієнта. Про це та інше йшлося на форумі “Боротьба з туберкульозом в Україні: можливості ПМГ та нові моделі взаємодії”.

У форумі взяли участь керівники обласних фтизіопульмонологічних закладів, фтизіатри, керівники та лікарі закладів первинної медичної допомоги, представники громадських організацій та місцевої влади.

Під час форуму обговорили питання державної політики у боротьбі з туберкульозом та стратегії розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги. А також — Програму медичних гарантій, яка стала ефективним інструментом у підвищенні якості медичної допомоги пацієнтам з туберкульозом.

Т.в.о. Голови НСЗУ Дмитро Самофалов:
“Раніше в Україні людей насильно тримали в тубдиспансері більше ніж 100 днів, щоб зайняти ліжко. Пацієнти платили, щоб їх відпустили додому. Через таке “утримання” лікування пацієнта коштувало державі 100-450 тис. грн. При цьому у цю суму не входять ліки — їх МОЗ закуповує окремо. Тож ключове, що потрібно змінювати в нашій системі лікування туберкульозу – впроваджувати сучасні підходи. Це стосується, зокрема, зменшення тривалості перебування пацієнта в стаціонарі і подальший розвиток амбулаторного рівень надання допомоги таким пацієнтам. З квітня 2020 року тариф за пакетом лікування туберкульозу став однаковим для амбулаторних випадків і лікування у стаціонарі. Мотивація утримувати пацієнта, щоб зайняти ліжко зникла. А з квітня 2021 року НСЗУ запровадити новий пакет медичних послуг для лікування туберкульозу на рівні первинної медичної допомоги”.

У 2021 році 434 заклади первинної допомоги по всій країні підписати з НСЗУ договір на надання допомоги пацієнтам з туберкульозом. З них 5 приватних закладів та 5 лікарів-ФОП. Ці заклади уклали з Національною службою здоров’я договори на суму понад 85 млн грн на 9 місяців 2021 року. З початку дії Програми медичних гарантій-2021, тобто з квітня цього року, за лікування пацієнтів з туберкульозом Національна служба здоров’я виплатила закладам первинної ланки понад 2,5 млн грн. Найбільше коштів за цим напрямком отримали заклади первинної ланки у Запорізькій — понад 234 тис. грн, Дніпропетровській — 204,2 тис грн, та Донецькій — 187,4 тис. грн областях.

Найбільше закладів первинної допомоги, що надають медичні послуги пацієнтам з туберкульозом, у таких областях: Дніпропетровська — 39, Запорізька — 32, Львівська — 29. А найбільше пацієнтів з туберкульозом, за даними електронної системи охорони здоров’я станом на липень цього року, спостерігаються у своїх лікарів, з якими підписали декларації, в таких областях: Миколаївська — 174, Донецька — 134, Дніпропетровська — 92.

Заступниця Голови НСЗУ Тетяни Бойко:
“Для пацієнтів з туберкульозом у різних регіонах зараз з’явилася можливість отримувати медичну допомогу за місцем проживання. Не витрачаючи при цьому часу і грошей на доїзд в обласний центр. Залученість органів місцевої влади може допомогти покращити і розширити цей доступ. Завдання для місцевих органів влади — проаналізувати дані та допомогти закладам первинної допомоги підготуватися та укласти з Національною службою здоров’я договір на пакет супроводу пацієнтів з туберкульозу. НСЗУ оплатить ці послуги згідно з договором. Також у завданнях місцевої влади — подбати про соціальний супровід пацієнтів — щоб після стаціонарного лікування вони знайшли лікаря, з яким можна укласти декларацію і який буде вести їх на амбулаторному етапі. Така комплексна допомога і відповідальне ставлення всіх учасників процесу до своєї частини роботи сприятиме найшвидшому одужанню пацієнтів”.

Крім того, учасники заходу заслухали доповіді про державну політику у боротьбі з туберкульозом, про маршрут пацієнта з діагнозом туберкульоз в рамках Програми медичних гарантій, а також про клінічні особливості ведення пацієнтів із туберкульозом. Також керівники медичних закладів, що впроваджують новітні моделі лікування та супроводу пацієнтів на первинному та спеціалізованому рівнях, розповіли про свої успішні результати надання допомоги за Програмою медичних гарантій. Зокрема, досвідом поділились головний лікар Шепетівського центру первинної медико-санітарної допомоги Андрій Нечипорук та генеральний директор Криворізького протитуберкульозного диспансера Наталія Гранкіна.

Джерело інформації: 31 08 2021, https://nszu.gov.ua/novini/programa-medichnih-garantij-dozvolyaye-dolati-baryeri-na-shl-617