Раз на півроку пройди профогляд на глаукому!

ПРЕС-РЕЛІЗ

06. 03. 2020 

6 березня 2020 року – Всесвітній день боротьби з глаукомою

 

6 березня 2020 рокуВсесвітній день боротьби з глаукомою. У світі цей день відзначається з 2008 року за ініціативою Всесвітньої асоціації товариств глаукоми (WGA) та Всесвітньої асоціації пацієнтів з глаукомою (WGPA). Така пильна увага до цієї хвороби не випадкова, оскільки вона призводить до гіршого з усіх наслідків захворюваності людини – інвалідизації у вигляді сліпоти. Особливо варто зауважити, що сліпота — один з найбільш важких видів інвалідизації, коли різко обмежуються можливості людини, що ускладнюють його життя і життя оточуючих його людей.

Глаукома — захворювання очей, що характеризується підвищенням внутрішньоочного тиску. Термін «глаукома» об’єднує велику групу захворювань очей, яка характеризується постійним або періодичним підвищенням внутрішньоочного тиску з подальшим розвитком дефектів поля зору, зниженням центрального зору і атрофією зорового нерву. Найчастіше хвороба розвивається непомітно. Важливо, що на початковій стадії хвороби зміни можуть бути оборотними, а в розвинутій формі вже стають постійними. Що ще раз показує виняткову важливість своєчасного звернення за медичною допомогою. На жаль, зір, втрачений внаслідок глаукоми, не підлягає відновленню, оскільки відбувається атрофія зорового нерву.

Статистика Харковської області

Темпи поширення глаукоми насторожують. Кількість людей, у яких виявляють глаукому, в Україні щорічно збільшується. З 1000 чоловік, які звертаються до офтальмолога, у 8-10 виявляють глаукому. Близько 170 тисяч жителів України вже вражені цією хворобою.

У Харківській області зареєстровано хворих глаукомою серед всього населення у 2015 році – 17877, в 2016 – 17913, у 2017 –16995, в 2018 – 15976, в 2019 – 15687. Причому вперше виявлено захворювань глаукомою серед всього населення у 2015 році – 1868 випадків, в 2016 – 2148, в 2017 – 2148, в 2018 – 1756, в 2019 – 1732 Поширеність захворювання становила в 2015 році – 658,29 випадків на 100 тисяч населення, в 2016 – 662,71, у 2017 – 752,2, в 2018 – 711,08, в 2019 – 653.

Профілактичними оглядами на глаукому за 2019 було охоплено 340 136 жителів міста і районів області. Було виявлено 536 хворих, з яких 489 було оздоровлено в цьому ж році.

 

Статистика по світу

За даними ВООЗ, вже більше 5 млн осіб втратили зір внаслідок глаукоми, що становить 13,5% від усіх випадків сліпоти в світі.

74% людей з інвалідністю по зору мають нейродегенеративні захворювання, серед яких перше місце займає глаукома. «Втрата зору відбувається непомітно, поступово і в більшій частині випадків безболісно. Саме тому пацієнти звертаються до лікаря, коли вже надто пізно і повернути або зберегти зір неможливо », – зазначає Оксана Вітовська, головна позаштатна спеціалістка МОЗ України з офтальмології.

З 28 млн сліпих у світі майже кожен п’ятий втратив зір у зв’язку з цим захворюванням. Глаукома є одним з найбільш інвалідизуючих захворювань у світі. За результатами досліджень, ймовірність настання сліпоти на одне око через 20 років після виникнення захворювання і початку лікування складає 27%, а на обидва ока – 9% (за інформацією сайту ЦГЗ). Половину випадків сліпоти в світі викликає катаракта, 12% і 5%, відповідно, – такі хронічні неінфекційні хвороби як глаукома і діабетична ретинопатія. Головні інфекційні причини сліпоти – трахома і онхоцеркоз.

 

Факторами ризику розвитку глаукоми є: розлад нервової, серцево-судинної систем, важкі ступеня короткозорості або далекозорості, травми і операції очей, ендокринні та спадкові захворювання. Наприклад, 40% пацієнтів з патологією очного дна складають люди, хворі на діабет.

Провідні фахівці Харківської обласної клінічної лікарні та Харківської міської лікарні №14 використовують сучасні методики хірургічного лікування складних форм глаукоми, однією з яких є встановлення дренажу Express. В очі хворого імплантують мініатюрний клапан, який із запрограмованою точністю автоматично регулює внутрішньоочний тиск за рахунок забезпечення відтоку рідини. Ефективність зниження внутрішньоочного тиску становить при цьому близько 90%. Така операція є унікальною, адже вона дозволяє зберегти зір пацієнтам навіть в тих випадках, в яких раніше медицина була безсила. Харків завжди був і залишається одним із центрів української офтальмохірургії.

Глаукома довго проходить безсимптомно. Але з часом проявляється і симптоматика: виникає біль в оці, надбрівних дугах, скронях, при погляді на лампу з’являються райдужні кола. Часто хворі скаржаться на відчуття стороннього тіла в оці (створюється враження, що дивишся «через сітку»), затуманення зору вранці, почервоніння і біль в очах, головний біль.

 

Щоб попередити глаукому:

  • Киньте палити, не вживайте алкоголь і продукти, що містять кофеїн.
  • Уникайте прийому гормональних препаратів, а також ефедри і солодки.
  • Чи не перенапружуйте зір. При роботі за комп’ютером, читанні, перегляді телевізійних передач необхідно кожні 20 хвилин переводити і фокусувати погляд протягом 1 хвилини на будь-якому віддаленому предметі.

Не відкладайте візит до лікаря, обов’язково раз на півроку вимірюйте очний тиск. Не будьте байдужими до свого здоров’я!