Показник охоплення щепленнями — це один з найважливіших критеріїв відстеження безпеки громадського здоров’я. Цифри відсотків показують скільки дітей отримали свою дозу вакцини згідно з Національним календарем профілактичних щеплень.
Враховуючи наявність спалаху захворювання на поліомієліт в країні — такий низький відсоток вакцинації загрожує усім нещепленим дітям до 6 років інфікуватися та перехворіти з тяжкими або летальними наслідками.
Поліомієліт — дуже заразне та небезпечне інфекційне захворювання. Вірус поліо інфікує воду та їжу, передається від людини до людини, як правило, через брудні руки до рота, після чого розмножується у кишківнику. Поліовірус також може залишатися на іграшках та побутових речах, яких торкалися інфіковані люди. В деяких випадках захворювання призводить до невиліковного паралічу кінцівок.
За 6 місяців 2022 року з усіх дітей до 1 року лише 33,3% отримали своє щеплення від поліомієліту. Цього мало для колективного імунітету.
Не набагато більший і показник охоплення щепленнями проти поліомієліту дітей від одного року:
- 1,5 року (18 місяців) — 33,5%;
- 6 років — 33,2%;
- 14 років — 28,6%.
Зараз спостережуються низькі показники охоплення щепленнями. Зокрема, за 6 місяців 2022 року з усіх дітей до 1 року лише:
29,7% отримали свої дози щеплення проти туберкульозу;
23,1% отримали свої дози щеплення проти вірусного гепатиту В;
33,9% отримали свої дози щеплення проти дифтерії, правця та кашлюку;
36,4% отримали свої дози щеплення проти хіб-інфекції;
33,3% отримали свої дози щеплення проти поліомієліту.
За розрахунками такої тенденції, до кінця поточного року охоплення щепленнями сягне лише 60%, чого недостатньо для формування колективного імунітету. Нагадаємо, що за рекомендаціями ВООЗ для безпеки громади та дітей рівень охоплення щепленнями повинен бути щонайменше 95%.
Інфекційні захворювання нікуди не зникають. Будь-яке переривання планової імунізації, навіть на короткий період, призведе до підвищення ймовірності спалахів вакцинокерованих інфекцій. У нас в країні вже є спалах поліомієліту. Ймовірність спалаху кору досить висока.
В Україні Календар щеплень передбачає обов’язкову вакцинацію проти десяти захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюку, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. Вакцини за Календарем безоплатні для українців. Їх закуповують державним коштом.
Батьки маленьких дітей, які пропустили щеплення, — мають звернутися до свого педіатра або сімейного лікаря та спланувати візит для їх надолуження. Для внутрішньо переміщених людей не потрібно укладати нову декларацію з лікарем. Достатньо просто прийти до медзакладу. Вакцинацію зроблять безоплатно, а дані про щеплення одразу внесуть у єдину електронну систему охорони здоров’я. За бажанням, батьки можуть узяти довідку про зроблене щеплення. Отже, жодних фінансових чи бюрократичних перешкод немає.
Пам’ятайте! Вакцинація — єдиний спосіб захиститися від потенційно смертельних недуг і можливість уникнути додаткових навантажень і на здоров’я громадян, і на систему охорони здоров’я загалом.
Джерело інформації: підготовлено за матеріалами сайту Центру громадського здоровья МОЗ України