Ситуація зі СНІДом в Україні

ПРЕС-РЕЛІЗ

1 грудня 2021 року

Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Щорічно, 1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Рішення Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) про це було прийнято в 1988 році. Епідемія ВІЛ / СНІДу в Україні набула найбільших у Європі масштабів. Експертів ООН турбує той факт, що розвиток епідемії продовжує випереджати масштаби і темпи боротьби з нею.

Взагалі ж ВІЛ / СНІД є потужним фактором, який призводить до різнобічного деструктивного впливу на соціальне та економічне життя суспільства. У найбільш уражених СНІДом регіонах відзначено зниження середньої очікуваної тривалості життя на 15-20 років.

У східній частині Європи основними шляхами поширення ВІЛ є гетеросексуальні контакти і споживання ін’єкційних наркотиків: 66% і 28% випадків відповідно. У центральній і західній частинах Європи статеві контакти між чоловіками залишаються основним шляхом передачі ВІЛ-інфекції – 28% і 44% від нових випадків відповідно, а гетеросексуальний шлях інфікування становив 24% і 33% відповідно.

Статистика по Україні та Харківській області

За даними ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» Україна сьогодні посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за кількістю ВІЛ-позитивних осіб. Найбільш ураженими ВІЛ-інфекцією регіонами є Дніпропетровська, Одеська, Миколаївська, Херсонська, Київська, Чернігівська область, а також місто Київ.

За період 1987–2019 роки в країні зафіксовано 49 751 випадків смерті від захворювань, зумовлених СНІДом.

Основним шляхом передачі ВІЛ залишається статевий — 65,6%. Вчасне діагностування ВІЛ-статусу та початок лікування — гарантує довге та повноцінне життя.

Перший випадок ВІЛ-інфекції у Харківській області був підтверджений у 1987 році. Епідемія прийшла набагато пізніше, в середині 90-х років минулого століття.

Харківська область на сьогодні посідає 11-те місце серед областей України за кількістю ВІЛ-позитивних осіб. З 2014 року КНП ХОР  «Обласний клінічний центр профілактики і боротьби зі СНІДом» (далі – Центр) працює як опорний заклад в Східноукраїнському регіоні.

За період з 1987 року по 01.10.2021 р. в області зареєстровано 11713 ВІЛ-інфікованих громадян України і 68 іноземців (всього 11781 особа), в т.ч. серед вперше зареєстрованих інфікованих в поточному році – 60 серопозитивних дітей (2020 рік – 53 дитини). Cтатевий шлях зараження ВІЛ в звітному році становить 44,3%, парентеральним шляхом через введення наркотичних речовин інфікувалися також 44,3%  (2020 р. – 43,6 % статевий, 46,6% – парентеральний).

Діагноз СНІД в поточному році встановлено 127 хворим (2020 р. – 144).

 За звітний період померло 99  хворих на СНІД, в т.ч. від СНІДу – 61 особа (2020 р. від СНІДу – 47 осіб).

Всього станом на 01.10.2021 р. під диспансерним наглядом в області знаходиться 5670 громадян України та  28 іноземців. 

Довідкові дані: тестування на ВІЛ/СНІД

На жаль, і сьогодні далеко не кожний ВІЛ-інфікований мешканець України знає свій статус і звернувся до медичного закладу. Тому однією з головних проблем є недостатні обсяги тестування.

Епідемія ВІЛ/СНІДу в Україні набула найбільших в Європі масштабів. Експертів ООН турбує той факт, що розвиток епідемії продовжує випереджати масштаби і темпи боротьби з нею. Як повідомляє Центр новин ООН, в Україні щодня, від СНІДу нажаль помирає в середньому 7 осіб. Ситуація ускладнюється в умовах карантину, який було запроваджено у зв`язку з новою пандемією Covid – 19.  Ще у 2013 році було запроваджено Європейський тиждень тестування. Мета ініціативи — збільшити кількість тестування на ВІЛ та вірусні гепатити й підвищити обізнаність людей про переваги раннього тестування на ці захворювання.
Уже восьмий рік поспіль тиждень тестування відбувся у країнах Європи. Шостий рік — до ініціативи, крім тестування на ВІЛ, було включено тестування на вірусні гепатити В та С. Другий рік поспіль Європейський тиждень тестування проходить двічі на рік — у травні та листопаді.
Міністерство охорони здоров’я України та Центр громадського здоров’я цього року закликали мешканців України протестуватися на ВІЛ та гепатит С з 20 до 27 листопада.

          У рамках Європейського тижня тестування можна було безкоштовно перевіритися на ВІЛ та вірусний гепатит С у 17 регіонах України,  де працювали пункти тестування. Їх адреси та час роботи можна було знайти на сайтах і FB-сторінках регіональних центрів громадського здоров’я. Наразі повністю вилікуватися від ВІЛ неможливо. Натомість сучасна антиретровірусна терапія гарантує повноцінне та здорове життя усім людям, що мають ВІЛ.
Зробити швидкий тест на ВІЛ та вірусні гепатити можна:
          Ще один канал для тестування це сайт  prozdorovia.in.ua. На сайті  prozdorovia.in.ua безкоштовні оральні тести на ВІЛ відтепер можна замовити додому. Це дуже зручно, особливо під час пандемії Covid — 19. Щоб скористайтесь сайтом prozdorovia.in.ua. треба обрати  опцію “Хочу обстежитись”. Сайт запропонує користувачу пройти анкетування, аби дізнатись про власні ризики  інфікування на ВІЛ, та замовити тест додому або ж допоможе знайти найближчий пункт тестування у своєму місті. Оральний тест на ВІЛ — одна з найновіших опцій у діагностиці захворювання. Він дуже простий у використанні, а результат можна отримати вже за 20 хвилин. Достовірність діагностики сягає  99% за умови дотримання інструкції. Замовити такий тест можна з будь-якого регіону України.