Сказ входить в п’ятірку найнебезпечніших зооантропонозів

ПРЕС-РЕЛІЗ

28 вересня 2021 року —

Всесвітній день боротьби зі сказом

Сказ – особливо небезпечна гостра вірусна хвороба тварин і людини, що характеризується ознаками ураження мозку, нервової системи, запалення сірої речовини головного і спинного мозку, паралічами і абсолютною смертністю. За оцінками ВООЗ, вона справедливо входить в п’ятірку найнебезпечніших зооантропонозів. Незважаючи на значний світовий досвід і прогрес у вивченні цієї інфекції, сьогодні сказ зареєстровано у 113 країнах світу. Щорічно гине понад 50 000 чоловік і більше 1 млн. тварин.

Статистика

За даними ГУ «Український центр контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України», епідеміологічна ситуація в Україні з захворюваністю людей на сказ залишається нестійкою – реєструються поодинокі випадки захворювань. У 2020 році у жителя Миколаївської області, який був укушений безпритульним собакою ще в серпні 2019 і від профілактичних щеплень відмовився, було виявлено захворювання на сказ. Потерпілий помер 12.01.2020 року. В Україні є умови для поширення захворювань людей на сказ. Кількість неблагополучних щодо сказу населених пунктів зменшилася: вже у 2019 році їх було 908, 2018 році – 1466, 2017 – 1356, 2016 – 1118.

В Харківській області випадки сказу серед людей з 2015 року не реєструвалися, проте ризик щодо виникнення випадків зберігається. Щороку за медичною допомогою з приводу укусів тваринами звертається близько 4000 осіб: 2018 – 4035, 2019 – 4027, 2020 –3152. За минулий період  2021 року за медичною допомогою у лікувально-профілактичні заклади області з приводу ушкоджень, нанесених тваринами звернулось 2111 осіб.

У поточному році в Харківській області зареєстровано 23 випадки сказу тварин: у 16 котів, 3 собак, 3 лисиць, 1 тхора. Від скажених тварин постраждали 42 особи. Епізоотична ситуація  залишається напруженою , випадки сказу тварин реєструються на всіх адміністративних територіях області та у м. Харкові. В структурі захворілих на сказ тварин зростає частка свійських тварин, а серед них котів. Наближеність скажених тварин до людини підвищує ризик інфікування вірусом сказу.

За наявними показаннями антирабічне лікування призначено 394 постраждалим. Від щеплень відмовились 10 осіб, які мали показання до імунізації. В інших випадках лікування не було потрібно через можливість організувати ветеринарне спостереження за тваринами, які нанесли ушкодження.

Необхідні довідкові дані

В Україні є умови для поширення захворювань людей на сказ. Після більше двох десятків років бездіяльності, з жовтні 2018 року на території Харківської області стали проводити кампанію по пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу спеціальними приманками з вакциною. В країні також гостро стоїть проблема з безпритульними тваринами. Спостерігається недостатній контроль за виконанням правил утримання собак і кішок, очевидна безвідповідальність власників тварин. В результаті збільшується кількість безпритульних тварин, особливо на околицях міста, на територіях інших населених пунктів, дачних ділянок, прибудинкових територіях.

Джерелом збудника сказу найчастіше виступають лисиці, коти, собаки: від 40% до 20%. І рідше тварини, які використовуються у сільскому господарстві — близько 10%, а також кажани. Найчастіше кусають собаки, рідше кішки і дикі тварини. Більшість укусів тварин слід вважати небезпечними в плані зараження сказом, тому що в момент укусу тварина може не мати зовнішніх ознак захворювання.

Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки, насамперед, втрата відчуття страху. Звірі втрачають обережність і навіть удень з’являються в населених пунктах, нападають на людей і тварин.

Для виникнення захворювання у людини має значення місце укусу і характер ран. Особливо небезпечні укуси в області голови, обличчя і кистей рук, тобто місця, близькі до спинного і головного мозку. Інкубаційний період при сказі у людини коливається від 14 днів до 12 місяців.

Якщо Вас вкусила домашня тварина, не зволікайте ні хвилини! Єдиним захистом від хвороби є щеплення, причому вона не має протипоказань! З’ясуйте ім’я та адресу господаря тварини. Це необхідно для того, щоб ветеринар міг спостерігати за його станом протягом 10 діб з моменту укусу. Якщо тварина протягом цього часу залишається здоровою, для потерпілого небезпеки зараження сказом вже не існує і необхідності в проведенні антирабічних щеплень немає.

Головне — профілактика

Профілактика цього смертельно небезпечного захворювання і заходи боротьби з ним полягають в обов’язковій щорічній вакцинації домашніх тварин від сказу.

Кожній людині, щоб запобігти захворюванню на сказ, необхідно дотримуватися наступних правил:

• не контактуйте з безпритульними та дикими тваринами, розповідайте дітям про небезпеку таких контактів;

• не провокуйте тварин на укуси: не намагайтеся годувати, надавати допомогу невідомим, безпритульними тваринам, дражнити їх;

• уникайте скупчень безпритульних собак;

• при укусі або ослинення підозрілою твариною промийте рану водою з милом, краї рани обробіть розчином йоду;

• своєчасно робіть своїм домашнім тваринам щеплення проти сказу.

В разі укусу обов’язково зверніться до лікувального закладу.