Смачна небезпека Новорічних свят: гострі кишкові інфекції

Кишечные инфекции

Наразі триває період Новорічних свят, який асоціюється з великою кількістю смаколиків на  столі та в холодильнику. Часом «свято для шлунку» перетворюється на справжнє випробування та призводить до порушень функціонування шлунково-кишкового тракту (ШКТ) або навіть харчових отруєнь. Що треба знати та робити, щоб убезпечити себе від гострої кишкової інфекції (ГКІ)?

Існує велике різноманіття бактерій, які викликають ГКІ. Характерними загальними для усіх форм кишкової інфекції симптомами є нудота, блювота, спазми в животі, діарея, головний та м’язовий біль, слабкість, підвищення температури. Точно визначити збудника може лише кваліфікований спеціаліст з допомогою лабораторної діагностики. Однак, важливо обговорити, які продукти при яких умовах є «найулюбленішою локалізацією» для кожної з бактерій.

Надзвичайно поширеною є сальмонела. Джерелами її проникнення в організм є курячі сирі яйця, безпосередньо м’ясо курки і просто будь-яка готова страва, яка була залишена в теплому приміщенні на кілька годин. Тож слід уникати куштування м’яса та салатів, які простояли на столі всю ніч.

Інший популярний збудник при харчових отруєннях – це кишкова паличка. Найбільш сприятливим для неї є не повністю просмажене м’ясо, та, втім, вона здатна «прописатися» практично в будь-якому неякісному м’ясному продукті.

Наступними за списком небезпечних бактерій йдуть шигели, які проявляють максимальну активність у фарші будь-якого виду, м’ясних салатах та рибних стравах, якщо неправильно їх приготувати або на тривалий час залишити у теплому місці. У харчових продуктах шигели не тільки зберігаються, а й швидко розмножуються. Чим більша кількість мікроорганізмів знаходиться у контамінованій їжі, тим вірогідніше перебіг захворювання буде ускладнений.

Далі за списком – лістерія, «улюбленим місцем» якої вважаються сири м’яких сортів. На жаль, вона має здатність розмножуватися навіть при зберіганні у холодильнику. Симптоми отруєння схожі з ознаками грипу: спостерігаються висока температура, тривалий головний біль, м’язова слабкість, блювотні позиви. Найбільш вразливими є люди похилого віку та маленькі діти.

Завершує список стафілокок, який часто локалізується в наступних продуктах: шинка, ковбаса, м’ясо птахів, кондитерські вироби, наповнені кремом.

Прості правила гігієни допоможуть уникнути захворювання та не зіпсувати свято:

  • дотримуйтеся чистоти (мийте руки та посуд, протирайте кухонні поверхні перед та після приготування/вживання їжі);
  • ретельно готуйте їжу, використовуйте окремий розділовий інвентар для риби, м’яса, хліба, готових та сирих продуктів та ін., мийте овочі та фрукти;
  • зберігайте їжу при безпечній температурі у холодильнику;
  • зіпсовані та несвіжі продукти (за терміном придатності або якістю, у якій Ви невпевнені) викидайте відразу;
  • купуючи кондитерські вироби та інші продукти, звертайте увагу на умови їх зберігання та термін придатності.

 У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання терміново звертайтесь до сімейного лікаря або викликайте швидку медичну допомогу, самолікування небезпечне!

Джерело інформації:

06 01 2023, https://labcenter.kh.ua/?p=29131