Ваше серце – у ваших руках!

Всесвітній день серця

Серцево-судинні захворювання (ішемічна хвороба серця, цереброваскулярні хвороби) є найпоширенішою причиною смертності в Україні. У 2017-2020 роках 66,3 % – 67,0% всіх смертей сталося саме з цієї причини.

У 2019 році в Україні вперше було проведено епідеміологічне національне дослідження STEPS, в ході якого проведено аналіз поширеності основних факторів ризику неінфекційних захворювань.

Факторами ризику виникнення серцево-судинних захворювань, виявленими в дослідженні, було куріння й зловживання алкоголем; нездорове харчування; недостатня фізична активність, надмірна вага і підвищений рівень артеріального тиску.

  • Підвищений артеріальний тиск(вище 140/90 мм рт. ст.) мали 34,8 % дорослого населення України. Разом з цим у третини цих осіб підвищений тиск раніше діагностовано не було. Майже кожен п’ятий, знаючи про свій стан здоров’я, не проводив відповідне лікування й лише 14 % мали нормальні значення артеріального тиску на фоні прийому препаратів.
  • Вживання алкоголю та тютюнуВ Україні дві третини чоловіків і майже половина жінок вживали алкоголь протягом останніх 30 днів, а кожна п’ята (19,7%) особа вживала алкоголь надмірно (6 і більше доз за один раз (1 доза – 10 г спирту). Третина населення  (33,9%) активно споживає тютюн (сигарети, кальян, системи нагрівання тютюну).
  • Нездорове харчування Дві третини (66,4%) населення не споживали достатньої кількості фруктів і овочів (п’ять порцій щодня).

Майже половина населення (44,9%) завжди або часто додавала в страви сіль або солоний соус під час їжі; а чверть (26,9%) завжди або часто вживали оброблену їжу з високим вмістом солі. Середнє споживання солі становило 12,6 г на добу, що більше ніж удвічі перевищує максимальний рекомендований Всесвітньою організацією охорони здоров’я рівень – 5 г на добу. Лише 13% населення споживали солі менше 5 г на добу.

  • Надмірна вага й ожиріння Майже 60% населення старше 18 років мали надмірну вагу, у тому числі чверть населення (24,8 %) – ожиріння як наслідок переїдання та недостатньої фізичної  активності.
  • Недостатня фізична активністьХоча фізична активність лише десятої частки дорослого населення України не відповідала рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров’я (150 хвилин фізичної активності середньої інтенсивності або 75 хвилин фізичної активності високої інтенсивності на тиждень), дуже поширеною виявилась малорухлива (сидяча) поведінка, коли лише 13 % фізичної активності були пов’язані з дозвіллям, а дорослі особи сиділи або напівлежали близько 4-х годин протягом дня.

Загалом лише 7 % населення України не мали жодного фактору ризику виникнення серцево-судинних захворювань. Водночас дві третини осіб з високим кардіологічним ризиком не консультувалися з лікарем щодо лікування захворювань і не приймали призначені препарати.

Отже, серцево-судинні захворювання в першу чергу пов’язані з поведінковими факторами ризику. Їх можна й необхідно змінювати кожному, відмовляючись від шкідливих звичок (тютюнопаління й зловживання алкоголем), надаючи перевагу активному способу життя та здоровому раціональному харчуванню.

Важливим фактором попередження виникнення інфарктів та інсультів є регулярні профілактичні медичні огляди та своєчасні консультації зі своїми лікарями, які призначать відповідні діагностичні дослідження та аналізи й підберуть ефективне лікування. І головне –  виконання рекомендацій лікаря щодо профілактики та лікування захворювань є запорукою небажаних проблем з вашим здоров’ям.

Здоров’я вашого серця – тільки у ваших руках. Розпочати піклуватися про нього ніколи не пізно, а ваше серце віддячить довгою роботою без хвороб і проблем.

Джерело інформації:

05 12 2022, https://labcenter.kh.ua/?p=28670