Вбережіть себе від отруєнь грибами

Отравление грибами

За сприятливої погоди в лісах Харківщини наразі з’явилось багато грибів. І хоча відвідування лісів і лісосмуг на територіях, де нещодавно відбувались або продовжуються бойові дії, заборонено через наявність вибухонебезпечних предметів, любителі тихого полювання, нехтуючи застереженнями, відправляються на збір грибів.

Гриби – цінний дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може привести до негативних, а іноді й трагічних наслідків. У поточному році в Харківській області зареєстровано лише один випадок отруєнь грибами, але останнім часом до закладів охорони здоров’я були госпіталізовані декілька осіб (в тому числі й діти) з симптомами порушень діяльності кишково-шлункового тракту внаслідок вживання  дикорослих грибів.

У зв’язку з цим нагадуємо, що страви, навіть з їстівних дикорослих грибів, не можна давати дітям до 12 років. Також не рекомендовано вживати гриби вагітним, жінкам, які годують грудьми, та літнім людям.

Аби уникнути отруєнь і страшних наслідків для здоров’я й життя, найкраще – відмовитись від споживання дикорослих грибів, замінивши їх штучно вирощеними грибами, які продають у торговельній мережі.

Якщо ж, попри всі застереження, бажання збирати гриби виявилось сильнішим, – знайте і пам’ятайте правила збирання й споживання грибів та доносьте їх до дітей:

 • не купуйте гриби на стихійних ринках;
 • збирайте лише добре знайомі вам гриби, за найменшого сумніву одразу викиньте гриб — не залишайте його поряд з іншими;
 • не беріть занадто молоді гриби — їх легко переплутати з отруйними;
 • не беріть перестиглі, червиві чи зіпсовані гриби – вони накопичують шкідливі продукти життєдіяльності;
 • не збирайте гриби поблизу трас, підприємств, забруднених територій, адже гриби вбирають у себе широкий спектр отруйних речовин, зокрема важкі метали;
 • не збирайте гриби за посушливої погоди, бо в цей час гриб пересихає — віддає воду і збільшує концентрацію токсинів;
 • не куштуйте сирі гриби;
 • вдома ще раз ретельно перевірте гриби — усі сумнівні потрібно викинути;
 • готуйте гриби якнайшвидше, але не пізніше 24 годин після збирання;
 • варіть гриби не менше трьох разів, щоразу у свіжій підсоленій воді не менше 30 хв;
 • зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби.

За наявності перших ознак отруєння, які можуть виникнути як протягом першої години після вживання грибів, так і через декілька днів (нудота, блювання, біль у животі, діарея, запаморочення, підвищення температури тіла, зниження пульсу, задуха, судоми, відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги), марення, поява галюцинацій) негайно звертайтесь за медичною допомогою.

Якщо медична допомога з певних причин не може бути надана негайно, промийте шлунок простою водою, прийміть сорбент, дотримуйтесь постільного режиму, пийте багато рідини (вода, підсолена вода чи прохолодний чай) — це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини.

Категорично заборонено вживати алкогольні напої чи будь-яку їжу — це може прискорити всмоктування токсинів в організм.

Покращення стану після заходів першої допомоги ні в якому разі не є приводом для відмови від кваліфікованої медичної допомоги, це небезпечно для життя!

Джерело інформації:

15 10 2022, https://labcenter.kh.ua/?p=27779