З метою відпрацювання практичних навичок телемедицини сімейними лікарями первинної медичної допомоги (ЦПМСД, АЗПСМ) і лікарями вторинної медичної допомоги 27 та 28 лютого 2019 року було проведено тестове телемедичне консультування хворих із районів області (Чугуївський, Балаклійський, Барвінківський та Красноградський) фахівцями КНП ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ «ОБЛАСНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ»» у кабінеті телекомунікацій. До проведення консультацій були залучені головні позаштатні експерти Департаменту охорони здоров’я ХОДА і лікарі обласної клінічної лікарні за чотирма фаховими напрямами; серцево-судинні захворювання, ендокрінологія, пульмонологія, дерматологія. Також за результататми тестів буде обрана одна із трьох запропонованих систем захищеного зв’зку.
Лікарі загальною практики-сімейної медицини визначали найбільш складних пацієнтів для дистанційної консультації з провідними експертами. Протягом двох днів на момент публікації проконсультовано 23 хворих. Серед яких найбільше пацієнтів хворіють на цукровий діабет та інші єндокринні хвороби – 11, із серцево-судинними захворюваннями отримали консультацію лікаря-кардіолога – 7, лікарем-пульмонологом проконсультовано – 3 хворих на бронхіальну астму. Ще 2 пацієнти, які мали ускладнені захворювання шкіри, потребували консультацію дерматолога.
Люди пенсійного віку склали більшість хворих – 17. Майже кожний другий має інваліднісь. Дуже важлива і, головне, вчасна консультація надана кардіологом хворій на гострий інфаркт міокарда, яка знаходиться на стаціонарному лікуванні у центральній районній лікарні. Завдяки оснащенню сучасним 12-канальним кардіографом була отримана більш детальна інформація за результатами якої надана якісна кваліфікована консультація щодо корекції діагнозу та необхідного раціонального лікування хворою з урахуванням її стану.
Довідково
Телемедицина сьогодні стає все більш актуальним засобом медичного обслуговування людей для первинної і вторинної медичної допомоги, як один із важливих методів підвищення доступності та якості медичного обслуговування в сільській місцевості.
Одним з головних досягнень телемедицини є можливість наблизити висококваліфіковану та спеціалізовану медичну допомогу у віддалені райони. Телемедицина не має жодного зв’язку з телебаченням. В рамках діючого пілотного проекту щодо впровадження телемедицини для наближення якісного медичного обслуговування населення передбачено укомплектування закладів охорони здоров’я необхідним обладнанням.
Для технічної реалізації проекту телемедицини в області була створена регіональна служба телемедичних послуг. Основні завдання служби — створення захищеної мережі медичних установ, захищеної поштової служби, віртуального дата-центру, впровадження системи відеоконференцій і передача медичних даних в реальному часі.
Послуги телемедицини почали впроваджувати в 6 пілотних районах області вже в лютому.
На даний момент всі 36 ЦПМСП області вже об’єднані в захищену мережу. Протягом року планується приєднання до мережі медичних установ другого і третього рівня. КП «Харківські обласні комунікаційні мережі» розроблена технічна документація на створення комплексної системи захисту інформації мережі і представлена на експертизу до Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України для отримання відповідного сертифікату.