Допомога поруч: медпослуги при розладах психіки та поведінки в Програмі медичних гарантій

den_psihicheskogo_zdorovya

10 жовтня – День психічного здоров’я. Дбати про свій внутрішній стан, особливо під час війни, вкрай важливо аби запобігти негативним наслідкам. В Програмі медичних гарантій передбачений широкий перелік послуг при розладах психіки: “Доступні ліки”, допомога лікаря-спеціаліста, стаціонарна та мобільна психіатрична допомога. Не соромтеся звертатися за допомогою – для цього не потрібне направлення, а візит оплачує НСЗУ.

Психологічну допомогу українці можуть отримати у сімейного лікаря, терапевта або педіатра. На час воєнного стану звернутися можна до будь-якого лікаря первинки, не залежно від наявності декларації. Сімейний лікар проведе скринінг на наявність розладів психіки та поведінки. За потреби лікар направить до психіатра.

Проконсультуватися у психіатра можна безоплатно і  без направлення. Для цього потрібно звернутися будь-який медичний заклад, який за договором з НСЗУ надає амбулаторну допомогу та має в штаті лікаря-психіатра. За даними ЕСОЗ, з початку 2022  року 640 693 українців звернулися до психіатра або психотерапевта та отримали необхідну допомогу.

У психіатра безоплатно можна отримати такі послуги:
– психіатричний огляд та допомога;
– індивідуальний план лікування;
–  рецепт на препарати при розладах психіки та поведінки, які включені в “Доступні ліки”.

“Доступні ліки”
В програму “Доступні ліки”  для людей з розладами психіки і поведінки включено 30 торгових назв препаратів. З них 13 – повністю безоплатні. Завдяки програмі реімбурсації безоплатно або з незначною доплатою ліки можна отримати ліки при:
– посттравматичному стресовому розладі;/
– депресії;
– невротичних розладах;
– афективному розладі;
–  шизофренії.

Спочатку рецепт на ці ліки виписує психіатр після складання плану лікування, а подальші рецепти можна отримувати і у сімейного лікаря.

З рецептом пацієнт може звернутися в будь-яку аптеку, яка має договір з НСЗУ. На сьогодні 11 539  аптек по країні відпускають препарати проти розладів психіки та поведінки. З початку 2022 року 22 303 українців отримали необхідні препарати. Знайти найближчу аптеку допоможе оператор контакт-центру НСЗУ за номером 16–77.

Стаціонарна психіатрична допомога
За потреби сімейний лікар, психіатр або інший лікуючий лікар може направити до закладу, який має договір з Національною службою здоров’я України на пакет  “Стаціонарна психіатрична допомога”. З початку року стаціонарну психіатричну допомогу отримали 116 941 пацієнтів.

Пакет включає проведення діагностики і всіх необхідних лабораторних та інструментальних досліджень, і лікування, забезпечення ліками з Нацпереліку та препаратами, які забезпечуються іншими програмами, харчуванням в умовах стаціонару.

Після завершення стаціонарного етапу лікування пацієнта направляють на лікування в амбулаторних умовах  або мобільними мультидисциплінарними командами.

Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними  командами
Якщо у пацієнта немає гострого перебігу хвороби – він може отримувати психіатричну допомогу вдома або за місцем свого перебування. Така допомога передбачена пакетом  «Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами». З початку року 4 446 пацієнтів отримали допомогу від мобільних мультидисицплінарних команд.

В Україні 65 медзакладів мають договір на цей пакет. Найбільше у Дніпропетровській – 7, Львівській та Сумській – по 5, Волинській та Запорізькій – по 4.

В межах пакету   безоплатними є: психіатричний огляд та допомога за місцем перебування, індивідуальний план лікування, необхідні психодіагностичні тести в динаміців, медикаментозне лікування, контроль за станом пацієнта, амбулаторні візити до одужання або стійкої ремісії тощо.

Джерело інформації:

11 10 2022, https://nszu.gov.ua/novini/dopomoga-poruch-medposlugi-pri-rozladah-psihiki-ta-povedinki-805