Психічне здоров’я суспільства — тривожна статистика по депресії

ПРЕС-РЕЛІЗ

10 ЖОВТНЯ 2021

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ’Я

Всесвітній день психічного здоров’я (World Mental Health Day) відзначається 10 жовтня 2021року. Всесвітня федерація психічного здоров’я визначила цю дату в 1992 році. На жаль, Україна в лідерах за кількістю психічних розладів в Європі. За прогнозами фахівців найближчим часом психічні розлади увійдуть до першої п’ятірки хвороб, які будуть лідирувати за кількістю людських трудовтрат, пов’язаних з цими захворюваннями. Психічні розлади обженуть в цьому плані навіть серцево-судинні захворювання, які в даний час традиційно тримають пальму першості в структурі захворюваності населення земної кулі.

Ситуація по Україні і Харківській області

Порівняно з іншими країнами, в Україні зареєстровано особливо високий рівень депресії. За даними дослідження STEPS в Україні кожен восьмий дорослий (12,4%) повідомив про симптоми, що відповідають клінічному діагнозу депресії. Поширеність депресії майже вдвічі більша серед жінок (16,2%), ніж серед чоловіків (8,7%). Водночас лише кожна четверта особа з імовірною депресією (3,0% від загальної кількості населення) була про це поінформована лікарем чи медичним працівником. Лише 0,4% населення пройшли лікування антидепресантами або ходили на сеанси психотерапії.

У Харківській області станом на 01.10.2021 року зареєстровано розладів психіки і поведінки серед всього населення  77 299випадків (у 2020році — 119 244), зареєстровано захворювань вперше в житті серед всього населення   2077 випадків (у 2020 році — 6 304).

Сучасне життя ускладнює наявність гуманітарних надзвичайних ситуацій: регіональні конфлікти, війни, стихійні лиха та епідемії. І їх наслідки у вигляді агресії, насильства, бідності, приниження і почуття непотрібності підсилюють ризик розвитку проблем психічного здоров’я в т. ч. самогубств. І однією з проблем в світі, здатних збільшувати суїцидальні нахили, є вживання алкоголю і наркотичних засобів підлітками та молоддю. В Україні близько 3,5 тисяч дітей перебувають на обліку з приводу вживання алкоголю і психоактивних речовин. Серед українських підлітків 13-15 років курять майже 63%, досвід вживання алкоголю мають — 90%, а наркотичних речовин — до 40% підлітків.

Довідкова інформація

Важливо зазначити, що проблеми із психічним здоров’ям також опосередковано збільшують кількість додаткових смертей. Так, вони можуть підвищувати ризик негараздів із фізичним здоров’ям, зокрема через травми, нездоровий спосіб життя (наприклад, куріння, незбалансоване харчування, відсутність фізичної активності, ожиріння), небажання чи неможливість звернутися по відповідні послуги з охорони здоров’я та недотримання схеми медикаментозного лікування.

Наразі багато людей  живе в умовах гуманітарно надзвичайних ситуацій, таких як регіональні конфлікти, війни, стихійні лиха та епідемії. Насильство, бідність, приниження і відчуття непотрібності, можуть посилити ризик розвитку проблем психічного здоров’я в т.ч самогубств.

За оцінками ВООЗ: 

  • Одна з кожних 100 смертей у світі є результатом суїциду. Кожний випадок є руйнівним і має глибокий вплив на оточуючих. 
  • Кожні 40 секунд хтось вмирає через суїцид; це майже 800000 людей на рік у світі, причому понад 75% випадків трапляються в країнах з низьким та середнім рівнем доходу.  
  • Суїциди є четвертою провідною причиною смерті у віці 15-19 років.

У Європейському регіоні ВООЗ, чоловіки принаймні в 3 рази частіше помирають від суїцидів, ніж жінки. В Україні ця різниця ще більша – чоловіки майже в 7 разів частіше помирають з цієї причини.  Однак, слід зазначити, що, якщо раніше найвищі показники самогубств спостерігалися серед літніх чоловіків, то на сьогодні в третині країн світу (не залежно від ступеню її розвитку) до групи найвищого ризику відносять молодих людей. У таких країнах самогубство входить в трійку основних причин смерті у віковій групі 15-44 років, та є другою за значенням причиною смерті у віковій групі 10-24 років. У підлітковому і молодому віці відбувається багато життєвих змін, таких як закінчення школи, розлучення з рідною домівкою, вступ до іншого учбового закладу чи працевлаштування на роботу. Для багатьох це дуже цікавий час. Але це також час стресів і тривог. У деяких випадках переживання, які не були своєчасно розпізнані і залишились без уваги, можуть призводити до розвитку психічних захворювань. Взагалі, половина всіх психічних захворювань починається у віці до14 років, але часто захворювання не виявляються і не лікуються.

Всесвітній день психічного здоров’я — привід взяти твердий курс на вирішення проблем, пов’язаних з доступом до високоякісної ефективної психіатричної допомоги шляхом мобілізації додаткових ресурсів.