Зроби флюорографію – вияви туберкульоз раніше!

ПРЕС-РЕЛІЗ

24.03.2021

Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом

Щорічно 24 березня під всьому світі проводиться Всесвітній День боротьби з туберкульозом. У цьому році він проходить під гаслом «Разом ліквідуємо туберкульоз!» Принципово новий підхід до надання протитуберкульозної допомоги викладено в Загальнодержавну цільову соціальну програму протидії захворюванню на туберкульоз на 2018-2021 роки.

Туберкульоз є одним з найдавніших ворогів людини, якого вже кілька століть вважають однією з найстрашніших бід. За даними ВООЗ близько однієї третини населення світу інфіковано бактерією туберкульозу (ТБ). Хвороба розвивається лише у невеликої частини інфікованих людей. Підвищеного ризику розвитку туберкульозу піддаються люди з ослабленою імунною системою. Імовірність розвитку активного туберкульозу у людини з ВІЛ-інфекцією приблизно в 26-30 разів вище. З 2020 року в Україні відбулись зміни у фінансуванні протитуберкульозної медичної допомоги.

Стастистика по Україні та Харківському регіону

Незважаючи на тенденцію щодо зниження показників захворюваності на туберкульоз та смертності від цієї хвороби, епідемічна ситуація з туберкульозу в Україні все ще залишається складною. В Україні в середньому щорічно на туберкульоз захворює близько 22 тисяч чоловік і більше 5000 чоловік помирає від цієї хвороби. Виліковується від туберкульозу в результаті основного курсу хіміотерапії приблизно 70% від захворілих. Близько 8% вперше захворілих перериває лікування, 12% – вмирає.

В Харківській області основні епідемічні показники щодо туберкульозу вдалося стабілізувати та за результатами роботи у 2020 році область входить до десятки областей із найнижчим рівнем захворюваності на туберкульоз.

За 12 місяців 2020 року має місце коливання показника  захворюваності на усі форми туберкульозу у бік зменшення, як і в цілому по Україні.

 Зареєстровано 689 хворих з вперше діагностованим туберкульозом серед територіального населення, проти 1003 у 2019 році. Показник на 100 тисяч населення становить 25,9 випадків (37,4 випадків на 100 тисяч населення у 2019 році).

Серед захворілих питома вага бактеріовиділювачів становить 62,7%,  при рекомендованому індикаторі роботи протитуберкульозної програми – 70%. 

В області не зареєстровано збільшення випадків поєднаної патології – туберкульоз/ВІЛ-інфекція. За 12 місяців 2020 року виявлено 90 хворих на активний туберкульоз в поєднанні з ВІЛ/СНІДом, проти 97 — за 2019 рік. Для своєчасної діагностики таких станів надаються послуги щодо проведення добровільного консультування та тестування на ВІЛ-інфекцію. У 2020 році ці послуги були запропоновані 1734 пацієнтам протитуберкульозних закладів, після отримання згоди на проведення тестування 1731 осіб пройшли обстеження, у 46 з них були підтверджені антитіла до ВІЛ-інфекції.

Станом на 01.01.2021 року знаходяться на обліку у лікарів фтизіатрів понад 18 тисяч осіб, з них 1192 осіб – з активним туберкульозом. Показник поширеності туберкульозу не збільшується та у 2020 році становить, 45,1 випадків на 100 тисяч населення, проти 55,9 випадків 12 місяців 2019 року. Кожний другий хворий на активну форму має захворювання, яке спричинено збудником, що стійкий до основних протитуберкульозних препаратів.

У 2020 році цільовими профілактичними оглядами з метою виявлення туберкульозу  було охоплено понад 1 млн осіб. Показник охоплення рентгенофлюорографічними оглядами на 1000 населення понад 15 років зменшився та становить 427, проти 538 у 2019 році.

Районними фтизіатрами рідко здійснюється примусова госпіталізації хворих на заразну форму туберкульозу, які відмовляються від лікування за рішенням суду. Ці пацієнти були госпіталізовані на ліжка протитуберкульозних установ з урахуванням туберкульозного процесу і стійкості збудника туберкульозу. У 2019 таких пацієнтів було 22 людини.

Варто зазначити, що своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для його ефективного лікування.

Довідкові дані

За показниками епідемії туберкульозу Україна знаходиться на одному з перших місць в Європейському регіоні. Незважаючи на тенденцію до стабілізації показників захворюваності на туберкульоз та смертності, епідситуація в країні залишається напруженою. Економічні труднощі, помітне ускладнення умов роботи закладів охорони здоров’я, шкідливі звички (куріння, алкоголізм, наркоманія), недостатнє, незбалансоване харчування і т. п. привели до погіршення стану здоров’я населення та зниження колективного імунітету до сприйнятливості туберкульозної інфекції.

Епідемічний поріг наступив в Україні в 1995 році і до цього дня його не вдалося подолати. Вжиті заходи дозволили призупинити подальше поширення епідемії туберкульозу в країні і майже на чверть знизити показник захворюваності в порівнянні з гіршим, 2005 роком.

Від туберкульозу страждають люди різного віку і статі, з різним соціальним статусом. Джерелом зараження можуть бути хворі люди або домашні тварини. В основному туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом.

Для своєчасного виявлення інфікованих мікобактеріями туберкульозу та хворих на туберкульоз дітей передбачено проводити їм пробу Манту, яку ще називають туберкуліновою пробою, а також використання більш сучасного методу – квантиферонового тесту.

За рекомендаціями ВООЗ, доцільним є використання рентгенофлюорографічного методу обстеження у групах високого ризику захворювання на туберкульоз, які визначені для кожної країни з урахуванням особливостей.