13 травня 2017 року – Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією

Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією

У другу суботу травня з ініціативи Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я проводиться Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією. В 2017 році дата припадає на 13 травня.

Це дає унікальну можливість ще раз звернути увагу на проблему боротьби з артеріальною гіпертензією, на питання попередження серцево-судинних захворювань, допоможе підвищити рівень поінформованості населення і стимулювати обговорення в суспільстві питань збереження здоров’я та профілактики серцево-судинних захворювань.

За даними статистики близько 45 відсотків хворих людей не знають, що вони мають високий артеріальний тиск. Про масштаби цієї проблеми у світі свідчить той факт, що гіпертонія виявляється у кожної третьої дорослої людини. Частка людей з підвищеним кров’яним тиском з віком зростає — від однієї людини з десяти у віці від 20 до 40 років до п’яти з десяти у віці від 50 до 60 років. Вказаний чинник ризику спричиняє 2/3 усіх хвороб системи кровообігу і щорічно призводить до більш ніж дев’яти мільйонів  випадків смертей у світі. Значна поширеність артеріальної гіпертензії серед населення обумовила збільшення кількості хвороб системи кровообігу за останнє десятиліття втричі.

 Смертність від серцево-судинної патології становить 66,3% загального показника. Високий артеріальний тиск значно підвищує ризик захворіти на ішемічну хворобу серця, мозковий інсульт, а також на серцеву та ниркову недостатність, призводить до враження судин та очей.

 У людей з високим тиском у 3-4 рази частіше розвивається ішемічна хвороба серця і в 7 разів — порушення мозкового кровообігу. Саме тому лікарі закликають громадян не займатись самолікуванням, а відвідувати лікаря не лише для контролю власного стану здоров`я, а й для можливості заощадити на лікуванні.   Це, переконані фахівці, дозволяє знизити смертність від ускладнень гіпертонічної хвороби, зокрема, інсульту.

Артеріальна гіпертонія (АГ), за визначенням Комітету експертів ВООЗ, — це постійно підвищений систолічний та/або діастолічний артеріальний тиск. Верхнею межею норми вважають значення 140 мм рт. ст. – для систолічного артеріального тиску і 90 мм рт. ст. – для діастолічного. Близько 90-95% випадків АГ відносяться до категорії есенціальної (первинної) гіпертонії, або гіпертонічної хвороби, яка характеризується появою високого кров’яного тиску без будь-яких очевидних медичних причин. Решта 5-10% випадків мають назву «вторинна, симптоматична гіпертонія» і спричинені хворобами інших органів та систем (нирок, артерій, серця або ендокринної системи). Всього існує понад 50 захворювань та клінічних станів, що можуть призвести до розвитку вторинної АГ.За даними статистики гострий інфаркт міокарда виникає у 50 тис. українців, з яких кожний третій помирає. Щорічно 100 тисяч наших співвітчизників хворіють на інсульт. Серцево-судинні захворювання призводять до первинної інвалідизації працездатного населення у 33% випадків.Гіпертонічна хвороба є найпоширенішим захворюванням серед хвороб системи кровообігу. У Харківській області показник поширеності гіпертонічної хвороби у 2016 році становив 22888 випадків на кожні 100 тис. населення, (у 2015 році – 23412 випадків). У закладах охорони здоров`я області у 2016 році на диспансерному обліку перебувало 531087 хворих на гіпертонічну хворобу (у 2015 році – 540687). Протягом минулого року було виявлено вперше в житті 39455 випадків захворювання на гіпертонічну хворобу ( у 2015 році – 41172).Ця хвороба частіше виникає у людей похилого віку, проте ії розвиток нерідко починається ще в молодому, а інколи навіть і в дитячому віці. За два останні роки захворювання на артеріальну гіпертонію виявлено у 41 дитини.Серед мешканців області у 2016 році зареєстровано вперше в житті 3083 випадки гострого інфаркту міокарда проти 3265 випадків, які мали місце у 2015 році, 8158 інсультів, кількість яких у порівнянні з попереднім роком дещо збільшилась: у 2015 році – 8110. Ішемічна хвороба серця має високий рівень поширеності і діагностується майже у кожної п`ятої дорослої людини.    Підвищення тиску є головним чинником ризику розвитку ішемічної хвороби серця та інсульту, причиною яких є атеросклеротичне ураження артерій. Гіпертонія і атеросклероз взаємопов’язані і посилюють дію один одного. Тому на сучасному етапі лікування гіпертонічної хвороби не зводиться лише до нормалізації артеріального тиску, воно має усувати чинники ризику, що в першу чергу передбачає попередження розвитку атеросклерозу.

Деякі чинники ризику (на щастя, їх більшість) є набутими (змінюваними), отже, з ними можна боротися. Це, зокрема:

 куріння та алкоголь;

— надмірна вага;

— високий рівень холестерину;

— підвищений тиск;

— стреси;

— малорухливий спосіб життя;

— цукровий діабет.

Незмінюваними чинниками ризику є:

 наявність у сім’ї випадків серцево-судинних захворювань.

— чоловіча стать.

— менопауза у жінок.

Гарне самопочуття дуже часто не свідчить про відсутність хвороби, тому кожній людині після 30 років рекомендується вимірювати тиск регулярно.На початку захворювання гіпертонічна хвороба протікає непомітно, малосимптомно. Основними проявами можуть бути: головний біль, підвищене нервове збудження, запаморочення, дратівливість, безсоння. У хворих довго не виявляються типові для гіпертонічної хвороби зміни роботи серця, артеріальний тиск підвищується періодично, досягаючи в певні періоди норми.Як правило, тиск підвищується й під час стресу — коли людина налякана чи роздратована, наднирники починають виробляти гормон стресу адреналін, який змушує серце битися сильніше і частіше, внаслідок чого тиск підвищується.Якщо людина з артеріальною гіпертонією не змінює спосіб життя, то хвороба починає прогресувати, з’являється постійний головний біль, запаморочення, зниження зору аж до повної його втрати, подальше погіршення стану веде до розвитку таких серйозних ускладнень, як: мозковий інсульт, ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарду.

Високому кров’яному тиску та хворобам системи кровообігу можна запобігти шляхом профілактики, раннього виявлення та своєчасного і якісного лікування. Ризик розвитку гіпертензії можна мінімізувати, дотримуючись здорового способу життя, у тому числі збалансованого харчування, зменшення вживання солі, відмови від алкоголю та паління, регулярних фізичних вправ. Встановлення контролю над кров’яним тиском вимагає забезпечення доступності послуг охорони здоров’я та медикаментозного лікування.

Самолікування серед хворих на гіпертонічну хворобу набуло останнім часом значного поширення. Самопризначення будь-яких ліків без обстеження, без визначення особливостей захворювання і стану організму, без поради спеціаліста надзвичайно небеспечне для життя та здоров`я хворого.Від першого квітня 2017 року стартувала урядова програма «Доступні ліки», яка надає можливість кожному громадянину України отримати безкоштовно або з незначною доплатою медикаментозні препарати для лікування серцево-судинних захворювань. Щоб отримати ліки для лікування гіпертонічної хвороби, які підпадають під дію програми, потрібно звернутися до лікаря та отримати правильно виписаний рецепт. Ліки за рецептом можна придбати в аптеках, що беруть участь у програмі. Вартість ліків аптекам компенсує держава.Механізм відшкодування вартості ліків, що покладено в основу урядової програми, забеспечить хворим на артеріальну гіпертонію можливість доступного лікування. Детальну інформацію про роботу програми в нашій області можна отримати за телефонами 705-10-64, 715-64-14.Здійснення належного контролю кров’яного тиску для скорочення захворюваності і смертності від ішемічної хвороби серця та інсульту можна досягнути шляхом підвищення медичної грамотності серед населення щодо артеріальної гіпертонії, а також застосування профілактичних та лікувальних заходів.        Головна умова успішного подолання гіпертонії — зміна способу життя, а це зменшення ваги тіла, дотримання дієти з обмеженням споживання солі та жирів тваринного походження, включення у щоденний раціон більшої кількості морепродуктів, овочів та фруктів, регулярні заняття фізкультурою, відмова від алкоголю та тютюну.Дотримання кожної з цих рекомендацій дає змогу знизити тиск на 2-4 мм ртутного стовпчика. Однак досягнути бажаних успіхів у лікуванні артеріальної гіпертонії можна лише за умови регулярного прийому медикаментозних препаратів під наглядом лікаря.  Контрольований артеріальний тиск – шлях до продовження повноцінного життя!