Проведення Всесвітнього дня боротьби з діабетом 14 листопада ініційоване у 1991 році ВООЗ та Міжнародною діабетичною федерацією. Ця дата відзначається щорічно з 1991 року в день народження Фредеріка Бантінга, канадського фізіолога, який відкрив спільно з професором Джоном Маклеодом гормон інсулін . У січні 1922 року нікому не відомий молодий канадський вчений Фредерік Бантінг вперше в історії врятував життя, зробивши ін’єкцію інсуліну 14-річному хлопчику, який страждав важкою ювенільною формою цукрового діабету. Відкриття Фредеріка Бантінга і Джона Маклеода врятувало життя мільйонам. І хоча цукровий діабет і до цього дня невиліковний, завдяки інсуліну люди навчилися тримати цю хворобу під контролем. Визнанням першого великого досягнення XX століття в галузі біохімії та медицини була Нобелівська премія, присуджена Бантінгу і Маклеоду в 1923 році.
Основною метою проведення Дня діабету є підвищення обізнаності населення щодо наслідків та профілактики цього небезпечного захворювання.
Цукровий діабет – це хронічна хвороба, що розвивається, коли підшлункова залоза не виробляє достатньо інсуліну або коли організм неефективно використовує вже вироблений інсулін. Інсулін – гормон, який регулює рівень цукру в крові. Наслідком неконтрольованого діабету є гіперглікемія (підвищення рівня цукру в крові), що з часом призводить до серйозного ушкодження багатьох систем організму, особливо нервової системи і кровоносних судин.
Є кілька типів діабету:
Діабет І типу (інсулінозалежний) — характерне недостатнє вироблення підшлунковою залозою інсуліну, тому необхідне його щоденне введення. При цій формі захворювання спостерігаються надмірне сечовиділення (поліурія), спрага, постійне відчуття голоду, втрата ваги, погіршення зору і втомлюваність. Такі симптоми можуть з’явитися раптово.
Діабет ІІ типу – (інсулінонезалежний) є результатом неефективного використання вже виділеного організмом інсуліну. Цей різновид діабету уражує 90% всіх хворих на цукровий діабет в світі і є в значній мірі наслідком надмірної ваги та низької фізичної активності. Симптоми нагадують ті, що притаманні діабету першого типу, але менш виражені. Тому хвороба може протікати непомітно і проявляється на стадії ускладнень.
Причини розвитку діабету I і II типів принципово різні. У хворих на діабет I типу внаслідок вірусної інфекції або автоімунної агресії пошкоджуються бета-клітини, які продукують інсулін, через що розвивається його дефіцит з усіма драматичними наслідками. При діабеті II типу бета-клітини виробляють інсулін у достатній кількості, або навіть у підвищеній, але тканини втрачають властивість сприймати його специфічний сигнал.
Гестаційний діабет — це гіперглікемія, яка вперше виявляється під час вагітності. Симптоми такі ж, як при діабеті другого типу.
На жаль, однозначних відповідей на визначення причин цього захворювання не існує. Однак лікарі звертають увагу на певні чинники, які призводять до розвитку цукрового діабету, зокрема це:
- Спадкова схильність. Ризик захворіти на цукровий діабет зростає, якщо у вашій родині хтось хворіє або хворів на цукровий діабет. Діабет І типу успадковується з вірогідністю 3-7% по лінії матері і з імовірністю 10% по лінії батька. Якщо хворіють обоє батьків, ризик захворювання зростає в кілька разів. Діабет ІІ типу успадковується з вірогідністю 80%, а якщо хворіють і батько, і мати, ймовірність його розвитку у дітей досягає 100%.
- Ожиріння. Причиною діабету в багатьох випадках є надлишкова вага, переїдання. Цей чинник, на щастя, може бути нейтралізований, якщо людина, усвідомлюючи всю міру небезпеки, буде слідкувати за своєю вагою і вести активний спосіб життя.
- Захворювання підшлункової залози (панкреатит, рак), а також інших залоз внутрішньої секреції. Провокуючим фактором у цих випадках може бути травма.
- Вірусні інфекції (краснуха, вітряна віспа, епідемічний гепатит, грип та ін.), які відіграють роль пускового механізму, особливо у людей із спадковою схильністю до діабету.
- Артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця.
- Нервовий стрес. Особам з обтяженою спадковістю та з надлишковою вагою слід уникати нервового й емоційного перенапруження.
- Вік людини. Є думка, що при збільшенні віку на кожні десять років вірогідність захворювання на діабет підвищується удвічі.
Виявлені групи ризику дозволяють вже сьогодні зорієнтувати людей, попередити їх від безтурботного і бездумного ставлення до свого здоров’я.
Захворюваність на цукровий діабет збільшується у всьому світі і, за оцінками експертів Міжнародної діабетичної асоціації, наразі досягла показника 366млн. Прогнозується, що до 2030 року кількість хворих на цукровий діабет досягне 600млн. При цьому спостерігається не тільки кількісне зростання випадків захворюваності, але й збільшення відсоткового внеску поширеності цукрового діабету в загальній структурі хвороб людини.
Хоча можливості в лікуванні цукрового діабету ІІ типу за останні роки значно розширилися, адекватний контроль глікемії залишається складним завданням. Навіть комбінована цукровознижувальна терапія далеко не завжди дозволяє досягнути суттєвого поліпшення метаболізму, у багатьох хворих вже при діагностуванні мають місце макросудинні ускладнення. Цілком очевидно, що цукровий діабет краще не лікувати, а запобігати його розвитку.
Нажаль, Україна належить до країн з високим рівнем захворюваності на цукровий діабет. Кількість хворих на цукровий діабет у нашій країні перевищує 1 млн. 226 тис. осіб. При цьому кількість інсулінозалежних хворих на цукровий діабет сьогодні становить близько 190 тис., з них понад 7,5 тис. — діти. Хоча багато вітчизняних науковців вважають статистичні дані заниженими через відсутність скринінгових програм виявлення цукрового діабету. У зв’язку з цим пріоритетним завданням лікарів первинної ланки є рання діагностика і лікування порушення вуглеводного обміну. Пацієнти, що мають фактори ризику розвитку цукрового діабету (обтяжна спадковість, низка маса тіла при народженні, ожиріння, метаболічний синдром) повинні обстежуватися на предмет виявлення порушень вуглеводного обміну. Тому головним завданням медиків є виявлення та профілактика цукрового діабету, особливо ІІ типу, на тій стадії, коли хворобу ще можна лікувати без медикаментів та запобігти розвитку ускладнень.
Предіабет – це стан з підвищеним ризиком серцево-судинних ускладнень. У кожного другого вперше виявленого хворого на цукровий діабет ІІ типу вже мають місце макро- і мікро- судинні ускладнення. Саме метаболічні порушення уражають органи- мішені і підвищують ризик серцево-судинних ускладнень.
В Харківський області знаходилось під диспансерним наглядом в 2014р. 81647 хворих на цукровий діабет, в 2015р. – 86952, в 2016р. – 86389. Зареєстровано вперше хворих на цукровий діабет серед всього населення області в 2014р. -7445, в 2015р. -6793, в 2016р. – 5594. Зареєстровано захворювань на цукровий діабет серед всього населення області в 2014 р.– 86 558, 2015р. – 86952, 2016- 86952. Поширеність на 100 тис. населення склала в 2014р. – 3180, 40, в 2015р. – 3201, 87, в 2016р. — 3 793,19.
Зареєстровано захворювань на цукровий діабет серед дорослих в 2014р. – 85927, в 2015р. – 86300, в 2016р. — 85732; поширеність на 100тис. дорослого населення склала в 2014р. -3731, 70; в 2015р. – 3764, 10; в 2016р. — 3790. Зареєстровано вперше хворих на цукровий діабет серед дітей 0-17 років в 2014р. – 111, в 2015р.- 89, в 2016р. — 115., захворюваність на 100тис. дитячого населення склала в 2014р. 26, 49; в 2015р. – 21,04; в 2016р. — 27,01. Зареєстровано захворювань на цукровий діабет серед дітей 0-17 років в 2014р. -631, в 2015р. -652, в 2016р. -673, поширеність на 100тис. дитячого населення склала в 2014р. -150,60; в 2015р. – 154, 15; в 2016р. -158,07.
ВООЗ визнала цукровий діабет епідемією неінфекційного походження, яка стрімко поширюється на нашій планеті і набуває катастрофічних масштабів. Складність проблеми визначається не лише темпами поширення хвороби, але й її тяжкими ускладненнями, серед яких є сліпота, гангрена нижніх кінцівок, інфаркт та інсульт, рання втрата працездатності, інвалідність та передчасна смерть хворих. Майже 50% хворих на цукровий діабет І типу помирають від хронічної ниркової недостатності.
Ускладнення цукрового діабету фіксуються у 70-80% хворих, а в разі тривалого перебігу – у 100%. Ураження серця та судин спостерігаються у 50-80% хворих на діабет, ризик смерті від інфаркту міокарда у таких хворих підвищується у 4-5 разів.
Метою лікування цукрового діабету є підтримання рівня цукру в крові якомога більш близьким до нормального та відсутність симптомів діабету.
Успіх лікування цукрового діабету на 80-95% залежить від самого пацієнта. Хворий кожного дня повинен виконувати певні заходи: збалансовувати своє харчування, суворо дотримуючись дієти, проводити комплекс призначених йому фізичних вправ, чітко приймати необхідні ліки, тобто з ранку до вечора тримати свій стан під контролем. Адже тривалість і якість життя таких хворих на 50% залежать від ліків, а ще на 50% – від їх поведінки, від того, наскільки сумлінно вони дотримуються дієти і регулярно перевіряють вміст цукру у крові.
Харчування при діабеті
При діабеті I типу особливих обмежень в їжі немає, але тільки за умови правильного підбору дози інсуліну. Доки ж доза не підібрана, краще взагалі утриматися від солінь, солодкої, гострої і жирної їжі. Зрозуміло, не слід забувати, що харчування при цьому типі діабету має бути збалансованим і здоровим.
При діабеті II типу фахівці рекомендують виключити з їжі такі продукти:
- білий хліб, пиріжки та вареники;
- цукор, кондитерські вироби;
- солодкі газовані напої і солодкі соки;
- сало, свинину і вироби зі свинини;
- картоплю і рис;
- ізюм, фініки, банани, інжир, курагу, виноград, хурму, диню й абрикоси.
Крім того, варто обмежити споживання смажених, гострих, солоних і консервованих продуктів. Ретельно контролюйте споживання жирів (не більше 10% калорій щодня).
Продукти, корисні для діабетиків:
Усім діабетикам без винятків показані свіжі овочеві соки. Найкращим соком для діабетиків є сік селери, петрушки і кропу. Сік з цих складових чудово допомагає стабілізувати рівень цукру в крові.
Продукти, рекомендовані до споживання:
- варена нежирна яловичина;
- нежирна риба, бажано запечена в духовці або варена;
- куряче м’ясо (вживання шкури від курки слід виключити);
- чорний хліб;
- яйця курячі (не більше 4 шт. на тиждень);
- крупи: вівсяна, гречана, перлова, пшенична;
- грейпфрут;
- сік томатний, зелений чай;
- капуста (білокачанна і/або цвітна), кабачки, огірки, баклажани;
- петрушка, кріп;
- кислі яблука, мандарини, сливи, кавуни і ягоди в обмеженій кількості.
Щоб попередити діабет, необхідно підтримувати нормальну масу тіла, не уникати фізичної активності, займатись нею щоденно, дотримуватись здорового і збалансованого харчування, зменшити споживання цукру (в тому числі солодких газованих напоїв) та насичених жирів, їсти несолодкі фрукти та овочі, відмовитись від куріння, тобто вести здоровий спосіб життя. Важливо також за допомогою аналізів відстежувати рівень цукру в крові, щоб у разі необхідності почати лікування якнайшвидше.
Профілактиці захворюваності на цукровий діабет сприяє виявлення пацієнтів з предіабетом (це поняття включає два стани: порушену толерантність до глюкози і порушену глікемію натщесерце) та початок лікування порушень вуглеводного обміну на ранніх етапах.
Фактори ризику розвитку цукрового діабету.
Перш за все, це – стреси. Далі йдуть — нездоровий спосіб життя, надмірна вага, високий показник артеріального тиску, хвороби серця, високий рівень холестерину, підвищений рівень радіації. Усе це є факторами, котрі впливають на розвиток цукрового діабету. На перших етапах, для яких характерна все більша нездатність організму засвоювати глюкозу, є підвищення рівня цукру в крові після прийняття їжі . Тому для літніх людей піші прогулянки в помірному темпі відразу після прийняття їжі достатньо ефективні для того, щоб знизити рівень цукру в крові.
Лікарі переконують: хоч діабет і є серйозною недугою, з ним можна повноцінно жити протягом багатьох років. Варто лише не впадати у відчай, правильно харчуватися і займатися фізкультурою, дослухаючись при цьому порад медиків.
1 квітня 2017р. стартувала урядова програма « Доступні ліки», яка надає можливість кожному громадянину України отримати безкоштовно або з незначною доплатою медикаментозні препарати для лікування цукрового діабету ІІ типу. Щоб отримати ліки, які підпадають під дію програми, потрібно звернутися до лікаря-ендокринолога та отримати правильно виписаний рецепт. Ліки за рецептом можна придбати в аптеках, що беруть участь у програмі .Вартість ліків аптекам компенсує держава.