24 березня 2017 року – Всесвітній і Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом

24 березня – Всесвітній і Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом

Щорічно 24 березня в усьому світі проводиться Всесвітній День боротьби з туберкульозом. У нашій країні з 2002 року Указом Президента України цей день визначено також як Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом.

Саме цього дня в 1882-му році в Берліні доктор Роберт Кох оголосив про відкриття збудника цієї страшної хвороби, яка й досі загрожує кожному з нас.

В цьому році Всесвітній день боротьби з туберкульозом буде проходити під гаслом Всесвітньої організації охорони здоровья «Разом ліквідуємо туберкульоз: нікого не залишимо без уваги» .

Цього року кампанія ВООЗ по боротьбі з туберкульозом буде привертати особливу увагу до об’єднання зусиль з тим, щоб «нікого не залишити без уваги», включаючи зусилля з боротьби зі стигматизацією, дискримінацією і соціальним відчуженням і подолання перешкод в доступі до медичної допомоги.

В Україні у 1995 році була оголошена епідемія туберкульозу, яку вдалося призупинити лише у 2004 році завдяки тому, що питання протидії цьому захворюванню стали одним із пріоритетних напрямків державної політики у сфері охорони здоров′я і соціального розвитку та предметом міжнародних зобов′язань.

Спільними зусиллями медичної спільноти основні епідемічні показники щодо туберкульозу вдалося стабілізувати та Харківська область посіла 2 рангове місце з найменшим показником захворюваності на туберкульоз серед регіонів України за результатами роботи у 2015 та 2016 роках.

Завдяки проведеній роботі на усіх рівнях за останні 5 років відмічається зменшення загальної кількість пацієнтів, які перебувають на обліку у лікарів – фтизіатрів майже на 15% з 28,0 тис. осіб у 2011 році до 24,8 тис. натепер, а хворих з активним перебігом в області – у 2 рази – з 3904 на кінець 2011 року до 1768 на 01 січня 2017 року.

Про ефективність заходів протидії туберкульозу свідчить також зменшення показника смертності в області. У 2016 році в області померло від туберкульозу 229 осіб (277 у минулому році), показник на 100 тисяч населення становить 9,4 випадки, проти 12,0 у минулому році.

У 2016 році цільовими профілактичними оглядами з метою виявлення туберкульозу охоплено понад 1,5 млн.  осіб.

В зоні особливої уваги перебувають особи із груп медичного та соціального ризику щодо захворювання на туберкульоз – ВІЛ- інфіковані, мігранти та біженці, особи без визначеного місця проживання, особи, що перебувають за межею бідності, безробітні, пацієнти та працівники психіатричних закладів, звільнені з місць позбавлення волі, ті, що вживають алкоголь та інші.

З метою раннього виявлення інфікування дітей збудником туберкульозу у 2016 році понад 173 тис. дітям проведено скринінг діагностику. На зазначені цілі з місцевих бюджетів було виділено
6,3 млн.грн. Це дало змогу 1910 дітям попередити захворювання шляхом проведення їм превентивного лікування після туберкулінодіагностики.

В області функціонує розгалужена мережа протитуберкульозних закладів, яка дозволяє в повному обсязі забезпечити госпіталізацію усіх бактеріовиділювачів для їх лікування.

Хворі на туберкульоз забезпечені у повному обсязі та на усіх етапах лікування (стаціонарному, амбулаторному, санаторному) протитуберкульозними препаратами за кошти Державного бюджету, Глобального фонду та ліками для патогенетичної терапії за кошти місцевих бюджетів.

Для наближення протитуберкульозної допомоги до пацієнтів в області налагоджена взаємодія лікарів фтизіатрів із неурядовими громадськими організаціями та фондами: (БФ  «Благо», «Парус», обласне відділення «Всеукраїнської мережі ЛЖВ»), через які здійснюється робота по впровадженню різноманітних інформаційно-просвітницьких заходів та забезпечується доступ до обстеження на туберкульоз різних категорій населення, а також їх лікування, при необхідності.

Не зважаючи на досягнутий прогрес у сфері боротьби з туберкульозом, в області все ще існує низка важливих проблем. Продовжується зростання нових випадків із стійкими формами туберкульозу. Збільшується кількість випадків поєднаної патології – туберкульоз/ВІЛ-інфекція, а туберкульоз залишається однією із головних причин смертності пацієнтів з ВІЛ — інфекцією.

Від туберкульозу страждають люди різного віку і статі, з різним соціальним статусом. Джерелом зараження можуть бути хворі люди або домашні тварини. Здебільшого туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом (через легені дорослої людини за добу проходить майже 15 кубометрів повітря).

При зараженні людини мікобактерії туберкульозу розповсюджуються в її організмі, проте не обов’язково викликають захворювання: більшість  з них гинуть, проте деякі можуть зберігати свою життєздатність і перебувати в організмі роками, не завдаючи шкоди. Несприятливі чинники –  погані житлові умови, неповноцінне харчування, брак якісної питної води, стреси, недосипання, деякі хронічні хвороби знижують опірність організму та збільшують ризик розвитку захворювання. Дуже схильні до захворювання на туберкульоз люди, які вживають наркотики, зловживають алкоголем і курінням. Хвороба часто уражує ВІЛ-інфікованих, і кількість таких випадків постійно зростає.

Ранніми проявами туберкульозу легенів та інших органів і систем є безпричинне змарніння, загальна слабість, переважно надвечір, зниження працездатності, поступова втрата апетиту, безсоння, нервова вразливість, часто невисока гарячка в надвечірні години. При туберкульозі легенів з’являється сухий, іноді впертий кашель. Початок туберкульозу легень у дітей супроводжується такими проявами як в’ялість, байдужість, втрата апетиту, сонливість, блідість, покашлювання. Туберкульоз уражає усі органи і системи організму. Прояви хвороби залежать від локалізації — при туберкульозі хребта, нирок — болі в попереку, при туберкульозі кісток і суглобів — біль у тому чи іншому суглобі, кульгавість, при туберкульозі гортані — охриплість голосу, при туберкульозі яєчників та матки — порушення менструального циклу.

При прояві одного або декількох з перерахованих симптомів необхідно негайно звернутися у поліклініку для з’ясування їх причини.

Для своєчасного виявлення туберкульозу необхідно хоча б один раз у два роки, а ще краще щорічно, враховуючи нинішню епідемію туберкульозу в Україні, проходити флюорографічне обстеження легенів. Одне-два рентгенівські обстеження на рік абсолютно не шкідливі для організму людини, навіть тієї, котра зазнала наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Вкрай важливим підтвердженням туберкульозу являється бактеріологічна діагностика цього захворювання. У бактеріологічній лабораторії з діагностики туберкульозу ІІІ рівня в області є можливість проведення діагностики на молекулярно – генетичному рівні та підтвердження діагнозу за 2 години.

Для своєчасного виявлення інфікованих мікобактеріями туберкульозу та хворих на туберкульоз дітей віком до 14 років слід щороку проводити їм пробу Манту, яку ще називають туберкуліновою пробою. Після проведення такого тесту на захворювання медичний працівник визначить яку  дитину спрямувати до фтизіатра.

Слід пам’ятати, що вчасно виявлений туберкульоз краще піддається лікуванню. Саме тому Метою Всесвітнього і Всеукраїнського дня боротьби з туберкульозом є:

  • мобілізація суспільства на боротьбу з поширенням туберкульозу;
  • проведення інформаційно-пропагандистської роботи з різними верствами населення щодо роз`яснення характерної симптоматики, способів передачі інфекції, методів діагностики і лікування туберкульозу, стимулювання людей, які мають симптоми захворювання і підозру на туберкульоз, пройти обстеження в лікувальних установах, переконувати хворих на туберкульоз дотримуватися всіх рекомендацій у процесі лікування.

    Щоб уберегти себе від зараження туберкульозом, необхідно:

  • відмовитися від шкідливих звичок, які знижують опірність організму;
  • слідкувати за чистотою і порядком в приміщенні і за його межами;
  • як можна частіше провітрювати приміщення;
  • дотримуватися режиму харчування;
  • не купувати м’ясо, молоко на стихійних ринках;
  • у їжу вживати тільки кип’ячене молоко;
  • дотримуватися режим праці та відпочинку;
  • гартувати свій організм;
  • займатися фізкультурою і спортом;
  • частіше бувати на свіжому повітрі;
  • боротися зі стресом;
  • регулярно проходити флюорографічне обстеження.