Щороку 24 березня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби з туберкульозом з метою підвищення обізнаності громадськості про руйнівні медико-санітарні, соціальні та економічні наслідки туберкульозу та активізації дій по припиненню глобальної епідемії туберкульозу. Ця дата знаменує день, коли д-р Роберт Кох в 1882 р. оголосив про виявлення бактерії — збудника туберкульозу, що відкрило дорогу до розробки засобів діагностики і лікування цього захворювання. У нашій країні з 2002 року Указом Президента України цей день визначено також як Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом.
В цьому році Всесвітній день боротьби з туберкульозом буде проходити під гаслом Всесвітньої організації охорони здоров′я —«Увага, розшук! Шукаємо лідерів, щоб звільнити світ від туберкульозу».
Програма націлена на формування прихильності справі ліквідації туберкульозу, причому не тільки на політичному рівні серед глав держав і міністрів охорони здоров’я, а на всіх рівнях — від градоначальників, губернаторів, парламентаріїв і лідерів місцевих громад до людей, хворих на туберкульоз, громадських активістів, працівників охорони здоров’я, лікарів або медсестер. Кожен може очолити роботу по ліквідації туберкульозу на своєму рівні і на своєму місці.
Незважаючи на значні успіхи, досягнуті за останні десятиліття, туберкульоз як і раніше залишається найбільш смертоносною інфекційною хворобою в світі, забираючи кожен день більше 4 500 життів. Поява туберкульозу з множинною лікарською стійкістю (МЛС-ТБ) являє собою одну з найсерйозніших загроз для безпеки в галузі охорони здоров’я і може поставити під сумнів успіхи, досягнуті в боротьбі з туберкульозом.
Біля однієї третини населення світу інфіковано бактерією туберкульозу. Проте, хвороба розвивається лише у невелікої частки інфікованих людей. Підвіщеного ризику розвитку туберкульозу піддаються люди з ослабленою імунною системою. Імовірність розвитку активного туберкульозу у людини з ВІЛ приблизно в 30 разів є вищою.
Всесвітній день боротьби з туберкульозом дає можливість привернути увагу до цієї хвороби і мобілізувати політичну і суспільну прихильність справі прискорення ходу боротьби з туберкульозом.
В Україні у 1995 році була оголошена епідемія туберкульозу, яку вдалося призупинити лише у 2004 році завдяки тому, що питання протидії цьому захворюванню стали одним із пріоритетних напрямків державної політики у сфері охорони здоров′я і соціального розвитку та предметом міжнародних зобов′язань.
Спільними зусиллями медичної спільноти основні епідемічні показники щодо туберкульозу вдалося стабілізувати.
У 2017 році в Україні було зареєстровано 21 тис. 996 випадків вперше виявленого туберкульозу, що становить 51,9 на 100 тис. населення, в 2016 р. вказані показники становили відповідно 23 тис. 292 та 54,7. Тобто відмічається зниження показника захворюваності на 5,4%.
В Харківській області здійснюється комплекс заходів Комплексної обласної програми «Здоров’я Слобожанщини», які спрямовані на профілактику, своєчасне виявлення та діагностику туберкульозу, ефективне використання наявних ресурсів закладів охорони здоров′я для подальшого поліпшення епідемічної ситуації.
За результатами роботи у 2017 році Харківська область входить до п′ятірки областей із найнижчим рівнем захворюваності на туберкульоз.
У Харківській області минулого року було виявлено 1118 хворих на туберкульоз. Втім, показник захворюваності на туберкульоз знизився на 0,5%.
На диспансерному обліку у лікарів – фтизіатрів перебуває 1664 осіб із активними формами туберкульозу, серед яких кожний другий виділяє збудника туберкульозу у навколишнє середовище та 70% бактеріовиділювачів хворіють на стійкі форми туберкульозу. Кожний з них інфікує 30-40 здорових осіб за рік. Поряд з цим, в області збільшується кількість випадків поєднаної патології – туберкульоз/ВІЛ- інфекція. За 2017 рік виявлено 93 хворих на активний туберкульоз в поєднанні з ВІЛ/СНІДом, проти 76 — за 2016 рік.
Разом з тим, про ефективність протитуберкульозних заходів в області свідчить зменшення показника смертності від цієї недуги. У 2017 році померло від туберкульозу 210 осіб (243 — у 2016 році), показник на 100 тисяч населення склав 7,8 випадків, проти 8,9 у 2016 році.
Завдяки сучасним бактеріологічним методам, які впроваджені в області, діагностика туберкульозу та стійких форм його проводиться у найкоротші терміни – до 3 днів, що дозволяє своєчасно виявити захворювання та призначити адекватне лікування.
Хворі на туберкульоз забезпечені у повному обсязі протитуберкульозними препаратами за кошти Державного бюджету (на загальну суму 6471,1 тис грн), кошти Глобального фонду в рамках реалізації гранту 9 раунду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією за компонентом «туберкульоз» (на загальну суму 14779,6 тис грн) та ліками для патогенетичної терапії за кошти місцевих бюджетів.
У закладах охорони здоров′я області впроваджуються моделі лікування, орієнтовані на наближення медичної допомоги пацієнтам.
До лікування хворих на туберкульоз у амбулаторних умовах залучені фахівці 34 центрів первинної медико санітарної допомоги, 496 фельдшерсько-акушерських пунктів та 297 амбулаторіяй загальної практики сімейної медицини, які підготовлені з питань проведення контрольованого лікування у амбулаторних умовах.
З метою підвищення ефективності лікування проводиться робота по заохоченню до лікування хворих на туберкульоз шляхом надання їм соціальних послуг. Обласною Організацією Товариства Червоного Хреста України у 2017 році було забезпечено супровід та контроль за лікуванням 448 пацієнтів та надано цим пацієнтам соціальну підтримку у вигляді продуктових наборів на загальну суму 617,6 тис. грн. Медико-соціальний супровід хворих на туберкульоз у рамках проекту «Інвестиції заради впливу на епідемії туберкульозу та ВІЛ-інфекції» за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією забезпечує в області також неурядова організація «100% життя», якою надані послуги у 2017 році 142 пацієнтам.
Співпраця із міжнародною неурядовою організацією РАТН в рамках Проекту Challenge TB, який реалізується лише у 6 областях України, дозволяє хворим на мультирезистентний туберкульоз із числа мешканцв області лікуватися новими протитуберкульозними препаратами. Технічна допомога зазначеного у нашій області проекту направлена також на удосконалення системи виявлення та діагностики випадків хіміорезистентного туберкульозу – у 2018 році бактеріологічна лабораторія
ІІІ рівня ОПТД № 1 отримала Gene Xpert, в зв’язку з чим у нас з’явилися більш сучасні можливості для бактеріологічної діагностики цього захворювання, проведення діагностики на молекулярно-генетичному рівні та підтвердження діагнозу за 2 години.
Профілактичні заходи, спрямовані на стабілізацію епідемічної ситуації з туберкульозу, полягають, в першу чергу, у вакцинації БЦЖ та неспецифічній профілактиці захворювання. Для того, щоб уникнути інфікування варто дотримуватися здорового способу життя, повноцінно харчуватися, утримувати помешкання в задовільному санітарному стані тощо.
Рання діагностика, що полягає у щорічних флюорографічних оглядах та організація своєчасного якісного лікування хворих, є також вагомою складовою у боротьбі з епідемією туберкульозу та попередженні поширення хвороби серед населення. За даними ВООЗ з 2000 року 43 млн людей у світі врятовано завдяки ранній діагностиці та лікуванню.
Тож варто наголосити на тому, що своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для його ефективного лікування.
Не зволікайте з проведенням туберкулінодіагностики у дітей, профілактичними флюорографічними оглядами, дотримуйтеся здорового способу життя, раціонального повноцінного харчування, правил особистої гігієни – і все це стане запорукою здоров’я та вагомим кроком на шляху протидії епідемії.
Від туберкульозу страждають люди різного віку і статі, з різним соціальним статусом. Джерелом зараження можуть бути хворі люди або домашні тварини. Здебільшого туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом (через легені дорослої людини за добу проходить майже 15 кубометрів повітря).
При зараженні людини мікобактерії туберкульозу розповсюджуються в її організмі, проте не обов’язково викликають захворювання: більшість з них гинуть, проте деякі можуть зберігати свою життєздатність і перебувати в організмі роками, не завдаючи шкоди. Несприятливі чинники – погані житлові умови, неповноцінне харчування, брак якісної питної води, стреси, недосипання, деякі хронічні хвороби знижують опірність організму та збільшують ризик розвитку захворювання. Дуже схильні до захворювання на туберкульоз люди, які вживають наркотики, зловживають алкоголем і курінням. Хвороба часто уражує ВІЛ-інфікованих, і кількість таких випадків постійно зростає.
Ранніми проявами туберкульозу легенів та інших органів і систем є безпричинне змарніння, загальна слабість, що з’являється переважно надвечір, зниження працездатності, поступова втрата апетиту, безсоння, нервова вразливість, часто невисока гарячка в надвечірні години. При туберкульозі легенів з’являється сухий, іноді впертий кашель. Початок туберкульозу легень у дітей супроводжується такими проявами як в’ялість, байдужість, втрата апетиту, сонливість, блідість, покашлювання. Туберкульоз уражає усі органи і системи організму. Прояви хвороби залежать від локалізації — при туберкульозі хребта, нирок — болі в попереку, при туберкульозі кісток і суглобів — біль у тому чи іншому суглобі, кульгавість, при туберкульозі гортані — охриплість голосу, при туберкульозі яєчників та матки — порушення менструального циклу.
При прояві одного або декількох з перерахованих симптомів необхідно негайно звернутися у поліклініку для з’ясування їх причини.
Для своєчасного виявлення туберкульозу необхідно хоча б один раз у два роки, а ще краще щорічно, враховуючи нинішню епідемію туберкульозу в Україні, проходити флюорографічне обстеження легенів. Одне-два рентгенівські обстеження на рік абсолютно не шкідливі для організму людини, навіть тієї, котра зазнала наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Для своєчасного виявлення інфікованих мікобактеріями туберкульозу та хворих на туберкульоз дітей віком до 14 років слід щороку проводити їм пробу Манту, яку ще називають туберкуліновою пробою. Після проведення такого тесту на захворювання медичний працівник визначить яку дитину спрямувати до фтизіатра.
Слід пам’ятати, що вчасно виявлений туберкульоз краще піддається лікуванню. Саме тому метою Всесвітнього і Всеукраїнського дня боротьби з туберкульозом є:
- мобілізація суспільства на боротьбу з поширенням туберкульозу;
- проведення інформаційно-пропагандистської роботи з різними верствами населення щодо роз`яснення характерної симптоматики, способів передачі інфекції, методів діагностики і лікування туберкульозу, стимулювання людей, які мають симптоми захворювання і підозру на туберкульоз, пройти обстеження в лікувальних установах, переконувати хворих на туберкульоз дотримуватися всіх рекомендацій у процесі лікування.
Щоб уберегти себе від зараження туберкульозом, необхідно:
- відмовитися від шкідливих звичок, які знижують опірність організму;
- слідкувати за чистотою і порядком в приміщенні і за його межами;
- як можна частіше провітрювати приміщення;
- дотримуватися режиму харчування;
- не купувати м’ясо, молоко на стихійних ринках;
- у їжу вживати тільки кип’ячене молоко;
- дотримуватися режим праці та відпочинку;
- гартувати свій організм;
- займатися фізкультурою і спортом;
- частіше бувати на свіжому повітрі;
- боротися зі стресом;
- регулярно проходити флюорографічне обстеження