24 березня 2021 року –Всесвітній день боротьби з туберкульозом

24 березня – Всесвітній і Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом

Всесвітній день боротьби з туберкульозом відзначається щороку 24 березня, на згадку  того, що цього дня у 1882 році лікар Роберт Кох відкрив збудника туберкульозу — туберкульозну паличку. Метою Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом є підвищення обізнаності про глобальну епідемію туберкульозу і об’єднати зусилля щодо ліквідації цієї хвороби. Цьогорічним гаслом дня боротьби з туберкульозом виступає заклик «Разом ліквідуємо туберкульоз!».

Туберкульоз є одним з найдавніших ворогів людини, якого вже кілька століть вважають однією з найстрашніших бід. За даними ВООЗ близько однієї третини населення світу інфіковано бактерією туберкульозу (ТБ). Хвороба розвивається лише у невеликої частки інфікованих людей. Підвищеному ризику розвитку туберкульозу піддаються люди з ослабленою імунною системою. Імовірність розвитку активного туберкульозу у людини з ВІЛ-інфекцією приблизно в 26-30 разів є вищою.

Туберкульоз, як і раніше є провідною причиною смертності від інфекційних хвороб у світі.  Кожен день від цієї запобіжної і виліковної хвороби помирає майже 4 500 осіб, а майже 30 000 чоловік захворюють нею.  Згідно з оцінками, з 2000 р завдяки глобальним зусиллям по боротьбі з туберкульозом було врятовано 54 мільйони життів, а показник смертності від туберкульозу скоротився на 42%. 

Всесвітній день боротьби з туберкульозом нагадує про необхідність якомога швидше виконати зобов’язання світових лідерів в наступних аспектах:

• розширення доступу до профілактики та лікування;

• посилення підзвітності;

• забезпечення достатнього і стабільного фінансування, в тому числі для наукових досліджень;

• сприяння припиненню стигматизації та дискримінації;

• розширення протитуберкульозної діяльності на принципах справедливості, дотримання прав людини і врахування потреб людей.

Всесвітній день боротьби з туберкульозом дає можливість привернути увагу до цієї хвороби і мобілізувати політичну і суспільну прихильність справі прискорення ходу боротьби з туберкульозом.

В Україні у 1995 році була оголошена епідемія туберкульозу, яку вдалося призупинити лише у 2004 році завдяки тому, що питання протидії цьому захворюванню стали одним із пріоритетних напрямків державної політики у сфері охорони здоров′я і соціального розвитку та предметом міжнародних зобов′язань.

З 2020 р. відбулися зміни у фінансуванні протитуберкульозної медичної допомоги. Більшість цих послуг фінансується з програми медичних гарантій, зокрема, амбулаторне лікування хворих на туберкульоз та стаціонарна допомога (виключно за умови показань для госпіталізації). Окремо, з програми «Громадське здоров’я та заходи боротьби з епідеміями», фінансуються профілактичні заходи.

Протидія захворюванням, які мають найбільший негативний соціально-демографічний та економічний вплив, є пріоритетом України на шляху інтеграції до європейської спільноти і цивілізованого світу загалом. Це також передбачено в рамках досягнення цілей сталого розвитку Організації Об’єднаних Націй (ООН).

Україна посідає 4 місце серед 53 країн Європи за рівнем захворюваності. Щорічно на туберкульоз захворює близько 22 тисяч людей та понад 5 тисяч людей помирає від цієї недуги. Виліковується від туберкульозу в результаті основного курсу хіміотерапії приблизно 70 % від захворілих. Близько 8 % вперше захворілих перериває лікування, 12 % – помирає.

Мультирезистентний туберкульоз мають 16% хворих, яким вперше встановили діагноз туберкульозу, та 44% хворих із рецидивом захворювання.

Кількість випадків зареєстрованого туберкульозу, поширеність, смертність від туберкульозу зменшилися на 30% у 2020 році, як наслідок зменшення кількості профілактичних оглядів на туберкульоз.

На жаль, кожний другий хворий на активну форму має захворювання, яке спричинено збудником, що стійкий до основних протитуберкульозних препаратів.

В Харківській області основні епідемічні показники щодо туберкульозу вдалося стабілізувати та за результатами роботи у 2020 році область входить до десятки областей із найнижчим рівнем захворюваності на туберкульоз.

За 12 місяців 2020 року має місце коливання показника  захворюваності на усі форми туберкульозу у бік зменшення, як і в цілому по Україні.

 Зареєстровано 689 хворих з вперше діагностованим туберкульозом серед територіального населення, проти 1003 у 2019 році. Показник на 100 тисяч населення становить 25,9 випадків (37,4 випадків на 100 тисяч населення у 2019 році).

Серед захворілих питома вага бактеріовиділювачів становить 62,7%,  при рекомендованому індикаторі роботи протитуберкульозної програми – 70%. 

В області не зареєстровано збільшення випадків поєднаної патології – туберкульоз/ВІЛ-інфекція. За 12 місяців 2020 року виявлено 90 хворих на активний туберкульоз в поєднанні з ВІЛ/СНІДом, проти 97 — за 2019 рік. Для своєчасної діагностики таких станів надаються послуги щодо проведення добровільного консультування та тестування на ВІЛ-інфекцію. У 2020 році ці послуги були запропоновані 1734 пацієнтам протитуберкульозних закладів, після отримання згоди на проведення тестування 1731 осіб пройшли обстеження, у 46 з них були підтверджені антитіла до ВІЛ-інфекції.

Станом на 01.01.2021 року знаходяться на обліку у лікарів фтизіатрів понад 18 тисяч осіб, з них 1192 осіб – з активним туберкульозом. Показник поширеності туберкульозу не збільшується та у 2020 році становить, 45,1 випадків на 100 тисяч населення, проти 55,9 випадків 12 місяців 2019 року. Кожний другий хворий на активну форму має захворювання, яке спричинено збудником, що стійкий до основних протитуберкульозних препаратів.

У 2020 році цільовими профілактичними оглядами з метою виявлення туберкульозу  було охоплено понад 1 млн осіб. Показник охоплення рентгенофлюорографічними оглядами на 1000 населення понад 15 років зменшився та становить 427, проти 538 у 2019 році.

Слід зазначити, що для роботи в умовах епідемії на Covid -19 протитуберкульозні заклади забезпечені у повному обсязі засобами індивідуального захисту (халати, маски респіратори, захисні щитки, окуляри, антисептичні засоби

У 2021 році запроваджено тестування пацієнтів протитуберкульозних закладів експрес – тестом за кошти державного бюджету (проведено 277 тестувань).

До лабораторії ІІІ рівня з діагностики туберкульозу на базі КНП ХОР «Обласний протитуберкульозний диспансер №1» у найближчий час очікується поставка  діагностичних реагентів (180 тестів) для діагностики короновірусу з використанням методів ПЛР за рахунок коштів Глобального фонду по боротьбі з туберкульозом та малярією.

Слід зазначити, що усі пацієнти із Covid -19 та туберкульозом своєчасно отримують необхідну допомогу згідно вимог діючих Протоколів.

Хворі забезпечені у повному обсязі протитуберкульозними препаратами за кошти Державного бюджету, кошти Глобального фонду в рамках реалізації гранту 9 раунду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією за компонентом «туберкульоз» та ліками для патогенетичної терапії.

Для лікування  мультирезистентного туберкульозу  використовуються нові високовартісні  протитуберкульозні препарати (бедаквілін, деламанід), що закуплені за кошти державного бюджету України.  Окрім цього, Харківська область залучена з січня 2021 року до проведення операційного дослідження з туберкульозу «Оцінка ефективності та безпеки модифікованих короткострокових схем лікування рифампіцин – резистентного туберкульозу» в рамках реалізації гранту Глобального фонду для боротьби з туберкульозом, ВІЛ/СНІДом та малярією. Зазначене скорочує терміни лікування пацієнтів до 9 місяців проти 18- 20 місяців.

З метою підвищення ефективності лікування проводиться робота по заохоченню до лікування хворих на туберкульоз шляхом надання їм соціальних послуг. Медико-соціальний супровід хворих на туберкульоз за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією забезпечує в області неурядова організація «100% життя», якою надані послуги 230 пацієнтам із чутливим туберкульозом та 295 із хіміорезистентним. Допомога пацієнтам надавалася у вигляді харчових пакетів та соціально психологічна допомога, на що витрачено 2,1 млн грн.

В області функціонують 7 протитуберкульозних диспансерів та 3 туберкульозні лікарні, в яких розгорнуто 530 стаціонарних ліжок для цілодобового перебування дорослих. Окрім цього, на базі  20 центральних районних лікарень працюють протитуберкульозні кабінети, які надають допомогу пацієнтам у амбулаторних умовах та фінансуються із місцевих бюджетів та НСЗУ у рамках пакету «Амбулаторна медична допомога дорослим та дітям, включаючи медичну реабілітацію та ургентну стоматологічну допомогу».

На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України 18 листопада 2020 року № 1463-р «Про затвердження плану заходів щодо реалізації Державної стратегії розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню на 2020 – 2023 роки» згідно рішення ІІІ сесії  VІІI скликання Харківської обласної ради № 46-VІІI від 04 березня 2021 року «Про деякі питання оптимізації протитуберкульозної служби Харківської області» проведена реорганізація 7 протитуберкульозних закладів шляхом злиття у єдиний фтизіатричний заклад із подальшим створенням Обласного фтизіатричного медичного центру.

Реформування фтизіатричної допомоги має на меті координацію діяльності заходів протитуберкульозної медичної допомоги населенню за територіальним принципом та у взаємодії з первинною ланкою медичної допомоги. Окрім цього, НСЗУ первинній ланці пропонується пакет «Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги», що лише наблизить допомогу до пацієнта та розширить спектр медичних послуг.

            Питання поліпшення епідемічної ситуації щодо туберкульозу в області залишається одним з пріоритетних напрямків діяльності Департаменту охорони здоров’я Харківської обласної державної адміністрації.

Від туберкульозу страждають люди різного віку і статі, з різним соціальним статусом. Джерелом зараження можуть бути хворі люди або домашні тварини. Здебільшого туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом (через легені дорослої людини за добу проходить майже 15 кубометрів повітря).

При зараженні людини мікобактерії туберкульозу розповсюджуються в її організмі, проте не обов’язково викликають захворювання: більшість  з них гинуть, проте деякі можуть зберігати свою життєздатність і перебувати в організмі роками, не завдаючи шкоди. Несприятливі чинники –  погані житлові умови, неповноцінне харчування, брак якісної питної води, стреси, недосипання, деякі хронічні хвороби знижують опірність організму та збільшують ризик розвитку захворювання. Дуже схильні до захворювання на туберкульоз люди, які вживають наркотики, зловживають алкоголем і курінням. Хвороба часто уражує ВІЛ-інфікованих, і кількість таких випадків постійно зростає.

Ранніми проявами туберкульозу легенів та інших органів і систем є безпричинне змарніння, загальна слабість, що з’являється переважно надвечір, зниження працездатності, поступова втрата апетиту, безсоння, нервова вразливість, часто невисока гарячка в надвечірні години. При туберкульозі легенів з’являється сухий, іноді впертий кашель. Початок туберкульозу легень у дітей супроводжується такими проявами як в’ялість, байдужість, втрата апетиту, сонливість, блідість, покашлювання.

Туберкульоз уражає усі органи і системи організму. Прояви хвороби залежать від локалізації — при туберкульозі хребта, нирок — болі в попереку, при туберкульозі кісток і суглобів — біль у тому чи іншому суглобі, кульгавість, при туберкульозі гортані — охриплість голосу, при туберкульозі яєчників та матки — порушення менструального циклу.

При прояві одного або декількох з перерахованих симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря для з’ясування їх причини.

     Для своєчасного виявлення інфікованих мікобактеріями туберкульозу та хворих на туберкульоз дітей передбачено проводити їм пробу Манту, яку ще називають туберкуліновою пробою, а також використання більш сучасного методу – квантиферонового тесту.

За рекомендаціями ВООЗ, доцільним є використання рентгенофлюорографічного методу обстеження у групах високого ризику захворювання на туберкульоз, які визначені для кожної країни з урахуванням особливостей.

В Україні перелік груп підвищеного ризику захворювання на туберкульоз, які потребують щорічного обстеження на наявність туберкульозу, визначений наказом МОЗ від 15.05.2014  № 327 «Про виявлення осіб, хворих на туберкульоз та інфікованих мікобактеріями туберкульозу» (це, наприклад, особи, які контактували з хворими на туберкульоз, з ослабленою імунної системою, ВІЛ-інфіковані, які перебувають за межею бідності, безробітні тощо).

Згідно з цим наказом, Міністерством охорони здоров’я України ще з 2014 року рекомендувало  проводити флюорографічне обстеження та інші види обстеження за наявності симптомів туберкульозу та ризиків щодо захворювання на туберкульоз за результатами анкетного опитування сімейним лікарем. Це відповідає Протоколу надання медичної допомоги при туберкульозі.

У разі наявності симптомів туберкульозу або віднесення до групи підвищеного ризику необхідно звернутися до сімейного лікаря для подальшого обстеження.

Слід пам’ятати, що вчасно виявлений туберкульоз краще піддається лікуванню. Саме тому метою Всесвітнього і Всеукраїнського дня боротьби з туберкульозом є:

 • мобілізація суспільства на боротьбу з поширенням туберкульозу;
 • проведення інформаційно-пропагандистської роботи з різними верствами населення щодо роз`яснення характерної симптоматики, способів передачі інфекції, методів діагностики і лікування туберкульозу, стимулювання людей, які мають симптоми захворювання і підозру на туберкульоз, пройти обстеження в лікувальних установах, переконувати хворих на туберкульоз дотримуватися всіх рекомендацій у процесі лікування.

Щоб уберегти себе від зараження туберкульозом, необхідно:

 • дітям проводити профілактичні щеплення вакциною БЦЖ;
 • відмовитися від шкідливих звичок, які знижують опірність організму;
 • слідкувати за чистотою і порядком в приміщенні і за його межами;
 • як можна частіше провітрювати приміщення;
 • дотримуватися режиму харчування;
 • не купувати м’ясо, молоко на стихійних ринках;
 • у їжу вживати тільки кип’ячене молоко;
 • дотримуватися режиму праці та відпочинку;
 • гартувати свій організм;
 • займатися фізкультурою і спортом;
 • частіше бувати на свіжому повітрі;
 • боротися зі стресом;

регулярно проходити профілактичне обстеження.