26 червня 2017 року – Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотичними засобами та їх незаконним обігом

Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками

Наркоманія- одна із найстрашніших бід сучасності. Все більше людей у всьому світі піддаються спокусі та стають залежними від наркотиків. Громадяни у всьому світі, яким небайдужі проблеми здоров’я свого народу, об’єднуються, щоб нагадати всім про страшну хворобу. 26 червня багато країн світу відзначають Міжнародний день боротьби із вживанням наркотиків та їх незаконним обігом.
Історія боротьби із зловживанням наркотиками, їх поширенням і контролем над їх незаконним обігом триває вже більше ста років. 7 грудня 1987року Генеральна Асамблея ООН прийняла рішення щороку 26 червня відзначати Всесвітній день боротьби з наркоманією. Поштовхом для цього став виступ Генерального секретаря на Міжнародному семінарі по боротьбі з наркоманією. Учасники ООН поставили за мету створити незалежне від вживання наркотиків суспільство і в той же день склали план майбутніх заходів по боротьбі з наркоманією. Сьогодні назріла необхідність створення загальної всесвітньої програми, яка б функціонувала як перешкода для міжнародного наркобізнесу. Це і є головною метою боротьби з наркоманією.
Саме ООН виступила в ролі координатора та ідеолога антинаркоманії. Організація обєднаних націй спільно з представниками різних країн сприяє зменшенню впливу наркотичних засобів на генофонд. Однією з основних проблем боротьби з наркоманією є вживання токсичних засобів дітьми і підлітками. У вирішенні цієї проблеми повинна бути зацікавлена кожна людина, а Міжнародний день боротьби з наркоманією допомагає інформувати про це громадськість.
У світі нараховується біля 250 млн. хворих на наркоманію, від якої щодня помирають понад 300 осіб. В Україні на офіційному обліку МОЗ знаходиться біля 86 тис. осіб, які систематично вживають наркотичні і токсичні засоби.
За результатами досліджень ООН та країна, більш ніж 7% населення якої вживають наркотики, є приреченою. Така країна немає майбутнього. Зараз, за оцінками спеціалістів, близько 4% жителів планети вживають наркотики. А це вже дуже загрозлива цифра, особливо якщо взяти до уваги граничну межу в 7%.
Наслідками вживання наркотиків є втрата працездатності і здоров’я в молодому віці, смерть внаслідок передозування або ускладнень, поширення ВІЛ/СНІДу, вірусних гепатитів, соціальна дезадаптація, зростання злочинності.
Що таке наркоманія? Це особлива хвороба, хворобливий потяг, або пристрасть до наркотичних речовин, які вживаються різними засобами: вдиханням, курінням, внутрішньовенними ін’єкціями. Усі наркотичні речовини є сильною отрутою, токсинами для організму, які є дуже небезпечними, оскільки молодий здоровий організм дуже швидко призвичаюється до нього і зупинитися вчасно дуже важко, майже неможливо. Чому наркоманія виникає саме у молоді? Особистісна та ідейна незрілість, невизначеність соціальної ролі молодої людини, надмірні протести проти влади дорослих і чимало інших причин штовхають підлітків до наркоманії. Молодь ставить власні фізіологічні потреби та чуттєві задоволення понад емоційно-вольовий контроль власної поведінки – і цей фактор є сприятливим для причини виникнення наркотичної залежності. Багато підлітків-наркоманів визнають, що вперше вживали наркотики заради цікавості. Вживання наркотиків серед молоді є модним, а також є можливість поринути у світ оманливої ілюзії. Насправді молоді наркомани обманюють самих себе, вони бажають відгородитися від усього світу, від повсякденної рутини.
Наркоманію без перебільшення можна назвати найнебезпечнішим явищем нашого століття. В її підступні мережі з кожним днем потрапляє все більше людей, які намагаються втекти від проблем і стресів. Але ціна такої втечі виявляється занадто високою, і результати експерименту над собою здебільшого виявляються незворотними. Навіть спеціальний курс лікування від наркоманії не здатний назавжди звільнити людину від цієї залежності. Після декількох років життя без наркотиків у колишнього наркомана часто виникає рецидив.
Значно може погіршити ситуацію загострення соціально-економічних проблем. Під час війн і криз найбільш страждають маргіналізовані групи населення.
Боротьба з наркоманією, в першу чергу, ведеться на законодавчому рівні: практично в усіх країнах передбачені жорстокі кримінальні санкції за виробництво, транспортування та розповсюдження наркотичних засобів. У більшості країн, що беруть участь у боротьбі проти наркотиків, контролюється лише частина продукції, тобто тільки такі препарати, що ввійшли у список заборонених наркотичних засобів. Небезпека наркотизації збільшується в міру того, як фабрики і лабораторії роблять усе нові і нові типи синтетичних наркотиків, більш сильних і більш шкідливих.
Незважаючи на програми знищення культур маку в Південно-Західній і Південно-Східній Азії, ці регіони продовжують займати лідируючі позиції. Загальна кількість виробленого опіуму оцінюється тисячами тон.
Значно збільшилось виробництво афганського маку в Південно-Західній Азії. Ця область, де з’єднуються межі Афганістану, Пакистану й Ірану, відома також як «Золотий півмісяць”. У Південно-Східній Азії зона «Золотого трикутника” (Лаос, Маунмар, Таїланд) залишається активним виробником наркотиків.
У західній півкулі головними виробниками опіуму є Мексика і Колумбія. Їх річне виробництво наркотиків перевищує 100 тон. Тобто іде інтенсивне насичення «чорного ринку” і традиційними природними наркотиками. Більшість опитаних учнів та студентів, повідомили, що вони легко можуть дістати наркотики на дискотеці, у барі, на вулиці у торговців наркотиками. Таким чином, вживання наркотиків достатньо широко доступний і поширений серед різних верств населення і особливо – молоді.
Наркоманія – страшна хвороба сучасного світу. Серед наркоманів висока смертність від вживання наркотиків, крім того наркоманія важко виліковна, специфічного лікування наркоманії не існує.
Негативні явища, що породжуються вживанням наркотиків, несуть у собі велику небезпеку для людства. Вживання наркотиків, насамперед, негативно впливає на здоров’я людей, сприяє розвитку соматичних і психічних захворювань, і це є одна з причин збільшення смертності населення.
Наркоманія супроводжує різні форми злочинності, тому що, по-перше, з метою отримання наркотиків наркомани вчиняють тяжкі й особливо тяжкі корисливі і корисливо-насильницькі злочини. По-друге, наркомани часто чинять злочин під безпосереднім впливом наркотиків на психіку.
Взаємозв’язок наркоманії і злочинності виявляється також у вчиненні протиправних дій, пов’язаних із незаконними операціями з наркотиками (виготовлення, збереження, збут, придбання).
Про шкідливість наркотиків відомо чимало. Проте поки ще значна кількість людей і насамперед молоді не достатньо усвідомлює згубність наркоманії. Тому у боротьбі з наркоманією перш за все необхідно приділяти увагу профілактиці, яка повинна бути спрямована на формування «психологічного імунітету» до спроб наркотиків як таких, до прагнення змінити свій психологічний стан не природним шляхом. Така профілактика може бути ефективною, якщо в сім’ї приділяють значну увагу вихованню дітей, піклуються про їхнє майбутнє, готують до самостійного дорослого життя.
Наркоманія – це виклик всьому людству і кожній сім’ї окремо. І від того, як ми на нього відповімо, залежить наше майбутнє.
Та вихід є, якщо батьки, або небайдужі оточуючі люди згідні прийти на допомогу і мають витримку, терпіння і віру у підлітка. У нашій країні є наркологічні диспансери, реабілітаційні центри і кваліфіковані фахівці, які завжди прийдуть на допомогу. Є служби, які займаються такими важкими проблемами підлітків, так звані « телефони довіри». Про те це зовсім нелегкий шлях. Це тривала боротьба за здоров’я і життя дитини, яка потрапила у біду. Проблема боротьби з наркоманією вже давно стала глобальною справою для всіх країн світу. Всі країни повинні об’єднатися і докласти спільних зусиль, щоб разом подолати наркотичну навалу. Саме до цього закликає Всесвітня організація охорони здоров’я. Профілактика наркоманії спрямована на попередження виникнення захворювання. Проводяться заходи, які сприяють формуванню здорового способу життя, попередженню першої проби наркотичної речовини та боротьби з неадекватним поводженням підлітків.
Системи покарань та заборон представлено в Україні карним законодавством, правоохоронними органами, що контролюють його виконання та здійснюють виконання покарань стосовно осіб, що порушують це законодавство. Держава контролює легальний ринок медикаментів, що можуть бути об’єктом зловживання, а також жорстко переслідує усіх учасників нелегального обігу психотропних та наркотичних засобів.
Сумна статистика свідчить: проблема поширення наркоманії серед молоді в Харківській області області є гострою. Лише за офіційними даними на початок  кварталу 2017 року у регіоні налічується 2423 наркозалежних, із значною частиною молодих хлопців і дівчат (1006). У цьому році збільшилась кількість хворих на наркоманію, які споживають опіоіди ін’єкційним шляхом з 1129 (початок  кварталу 2016 р.) до 1168 (початок  кварталу 2017 р.).
З метою поліпшення якості лікування ВІЛ –інфікованих споживачів ін’єкційних наркотиків та впровадження в повному обсязі у практику стандарту лікування ВІЛ-позитивних людей, які є споживачами інфекційних наркотиків в Харківській області діє програма замісної підтримувальної терапії.
На кінець  кварталу 2017 року замісну підтримувальну терапію препаратами Бупренорфіну гідрохлориду та Метадону гідрохлоріду отримували 330 ін’єкційних наркоманів.
З метою реалізації на регіональному рівні державної політики у сфері протидії поширенню наркоманії, боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, в Харківській області створено систему та відпрацьовано координацію загальних дій на рівні місцевих органів влади, профільних управлінь, організацій, громадських об’єднань, ЗМІ. Забезпечено належний рівень соціального партнерства і взаємодії державних структур з недержавними, громадськими, релігійними організаціями, що діють у сфері профілактики боротьби із шкідливими звичками і асоціальними явищами, пропагують здоровий спосіб життя.

Рішенням Харківської обласної ради від 14.04.2016 №106-VII затверджено регіональну програму забезпечення публічної безпеки і порядку в Харківській області на 2016 – 2017 роки, якою передбачено подальшу реалізацію заходів по боротьбі з поширенням наркоманії.
Тільки спільними зусиллями можна досягнути мети щодо формування у громадян, особливо молоді, негативного ставлення до вживання наркотичних засобів і психотропних речовин.
Людині, якій пропонують спробувати наркотик, необхідно знати, що ця спроба може стати останнім власним вибором в її житті.