29 вересня 2022 року – Всесвітній день серця

Всесвітній день серця

Всесвітній День серця (World Heart Day) вперше був організований в 1999 році за ініціативою Всесвітньої федерації серця. Цю акцію підтримала Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), ЮНЕСКО та інші організації. Спочатку цей День проводився в останню неділю вересня, а тепер він має фіксовану дату святкування — 29 вересня.

Ціллю проведення такого заходу є підвищення інформованості населення планети про захворювання серця і судин, фактори ризику та методи профілактики. У партнерстві з ВООЗ Всесвітня федерація серця проводить заходи в більше ніж 100 країнах світу. В програму Дня серця входять масові перевірки здоров’я, публічні лекції, наукові форуми, виставки, концерти, фестивалі, організовані прогулянки та спортивні змагання.

Боротьба із серцево-судинними захворюваннями (ССЗ) та їх попередження є надзвичайно важливими у всьому світі. За даними ВООЗ хвороби системи кровообігу щороку забирають до 17,5 мільйонів людських життів у світі і, на жаль, число таких смертей постійно зростає. Ішемічна хвороба серця та цереброваскулярні захворювання — лідируючі причини смерті в світі. Очікується, що вони збережуть цю позицію до 2030 р., коли, у відповідності до прогнозу, ІХС (ішемічна хвороба серця) та інсульти будуть викликати більш чверті усіх смертей. Ця проблема по різному зачіпає країни в залежності від рівня доходу. Більше 80% випадків смерті від хвороб серця і судин відбувається в країнах з низьким і середнім рівнем доходу, майже в однаковій мірі серед чоловіків і жінок.

Ситуація є критичною: нагадаємо, серцево-судинні захворювання є причиною 67% усіх смертей українців. Хвороби системи кровообігу кожного року забирають понад 400 тисяч людських життів. До переліку таких захворювань відносяться ішемічна хвороба серця (серцеві напади), інсульт, підвищений артеріальний тиск (гіпертонія), захворювання периферичних артерій, ревматична хвороба серця, вроджені захворювання серця та серцева недостатність.  У Франції і Японії, наприклад, ця складова в структурі летальності дорівнює 29%, в США- 31%. Виходить, що у нас вирує епідемія серцево-судинних захворювань, з якою необхідно вести боротьбу.

Наявність у людини серцево-судинних захворювань – це не вирок. В першу чергу необхідно проводити активну профілактику. Людям треба розповідати, як будувати своє життя, що треба робити, щоб суттєво знизити ризик захворіти. Серед цих заходів важливе місце займає активна  санітарно-просвітницька робота серед населення, поінформованість населення про фактори ризику та можливість запобігання серцево-судинним і судинно-мозковим захворюванням через засоби масової інформації, соціальна реклама та пропаганда здорового способу життя.

Серед мешканців області у 2021 році зареєстровано вперше в житті 2 288 випадки гострого інфаркту міокарда проти 2 462 випадків у 2020році і 2 726  у 2019 році. На диспансерному обліку з приводу перенесеного гострого інфаркту міокарда на кінець  2021 року перебували 1 220 осіб проти 1 608  осіб у 2020 року. Ішемічна хвороба серця має високий рівень поширеності і діагностується майже у кожної п’ятої дорослої людини. У Харківській області серед усього населення на кінець 2021 року зареєстровано на ішемічну хворобу серця 415 422 хворих тоді як на кінець 2020 року їх було 464 489 особи. У минулому році було виявлено 19 601 нових випадків захворювання тоді як у 2020 році їх було  29 308, у 2019 році – 34 941випадки. Під диспансерним наглядом на кінець 2021 року перебувало  341 541 (82.2% від зареєстрованої кількості випадків) проти 384 712 хворих (майже 83% від зареєстрованої кількості випадків) у 2020 році.

Ішемічна хвороба серця (ІХС) – патологічний стан, що характеризується абсолютним або відносним порушенням кровопостачання міокарда внаслідок уражения коронарних артерій серця (згідно визначенню Всесвітньої організації охорони здоров»я, 1965 р.). Основними етіологічними факторами ІХС є: атеросклероз коронарних артерій, спазм коронарних артерій. На розвиток атеросклерозу, в тому числі коронарних артерій, впливає спосіб життя, наявність деяких особливостей обміну речовин і захворювань або патологічних станів, які в сукупності визначають як фактори ризику ІХС. Найбільш значними з них є: паління, цукровий діабет, ожиріння, наявність ІХС у близьких родичів, низька фізична активність. Вірогідність розвитку ІХС підвищується при комбінації двох, трьох та більше з перелічених факторів ризику, особливо при малорухомому способі життя.  Відповідно до сучасної класифікації І.х.с. виділяють такі її клінічні форми: стенокардія (стенокардія напруги, спонтанна стенокардія); інфаркт міокарда (великоосередковий, дрібноосередковий); постінфарктний кардіосклероз; порушення серцевого ритму; серцева недостатність, раптова коронарна смерть. Крім того, на сьогодні виділяють безбольову (німу) ішемію, мікроваскулярну (дистальну) І.х.с., нові ішемічні синдроми (глушливий міокард, гібернація міокарда, ішемічне прекондиціонування міокарда). Основним патогенетичним фактором є атеросклеротичне ураження коронарних артерій. У міру накопичення ліпідів у стінці судини порушується ендотеліальна функція, виникають виразки і розриви фіброзного покриву бляшки. Це призводить до утворення тромбоцитарних агрегатів і мікротромбів. Найбільш частим проявом хронічної І.х.с. є стенокардія, що характеризується нападами загрудинного болю, нерідко у поєднанні з почуттям страху та супутніми розладами низки вегетативних функцій. Фізична напруга і нервово-психічні переживання спричиняють виникнення нападів. Провідними ознаками стенокардії є больовий синдром, відчуття стиснення за грудиною. Рідше біль відчувається в епігастральній ділянці. Біль може віддавати у плече, ліву лопатку, руку, іноді — в нижню щелепу. Тривалість болю при стенокардії становить 2–10 хв. Частота нападів значно варіює — від декількох на день до окремих епізодів зі «світлими» проміжками. Напади можуть частішати (прогресуюча стенокардія) або, навпаки, поступово зменшуватися і зникати.

В Харківській області на кінець 2020 року налічувалось 116 367 хворих на стенокардію,  проти 126 854  хворих  у 2019 році та 145 591 на кінець 2018 року. Виявлено вперше в житті у 2020 році 4 814 випадків стенокардії, проти  5 253   у 2019 році  та 6 044 на кінець  2018 року. На диспансерному обліку на кінець 2020 року з приводу стенокардії  перебувало 97 955 хворих (84,2% від їх загальної кількості), тоді як 2019 році — 105 410   (83% від їх загальної кількості).

 

Щоб ішемічна хвороба серця трансформувалась в інфаркт, інколи непотрібно ніяких провокуючих факторів. Інфаркт міокарда – це ураження серцевого м`яза, викликане гострим порушенням його кровопостачання.

Симптоми гострого інфаркту міокарда:

  • Дуже сильний пекучий, стискуючий біль за грудиною, що не зникає понад 15 хвилин після прийому ліків;
  • Біль між лопатками, відчуття болю у лівій руці, шиї та нижній щелепі;
  • задишка, питливість, нудота, блювання;
  • запаморочення,слабкість;

При появі будь-яких із цих ознак не можна зволікати, треба негайно викликати швидку, адже медичну допомогу  потрібно надати протягом перших 2 годин від початку симптомів. Чим раніше розпочати лікування, тим воно ефективніше.

Яким чином можна зменшити ризик розвитку серцево-судинних захворювань?

Для цього необхідно регулярно займатися фізичними вправами, відмовитися від паління тютюну, дотримуватися правил здорового харчування, підтримувати вагу тіла в нормі та уникати надмірного вживання алкоголю. Слід відмовитися від куріння дома, щоб позбавити дітей та інших членів родини від пасивного куріння. Навіть 30 хвилин помірних фізичних навантажень п’ять разів на тиждень можуть знизити ризик хвороб серця та інсульту. Крім того, рекомендується ввести в раціон якомога більше фруктів і овочів. Фахівці радять зменшити вживання здоби, солодощів, готувати здорову їжу для дітей, обмежити споживання кухонної солі, використовувати маленьку тарілку, споживати їжу невеличкими порціями, але часто.

Усім чоловікам старше 40 років та жінкам, починаючи з 50 років, потрібно хоча раз на 2 роки вимірювати рівень холестерину і глюкози. Якщо ж у найближчих родичів були інфаркти міокарда чи інсульти, або при наявності гіпертонічної хвороби, ожиріння, особливо особам, які палять, це варто робити незалежно від віку.

Для людей, які вже пережили інфаркт міокарда існує підвищений ризик виникнення повторного інфаркту, та цей ризик може бути значно знижений за допомогою адекватної терапії препаратами, котрі необхідно приймати безперервно протягом всього життя – аспірин, гіпохолестеринемічні (статини) та інші (за наявності супутніх захворювань, які підвищують серцево-судинний ризик). Крім того, для лікування хвороб серця іноді потрібні хірургічні втручання.

В державі в останні часи почалась боротьба із серцево-судинними захворюваннями: з 2017 року в України в повному обсязі почала діяти Урядова програма безоплатного стентування для пацієнтів, які потребують невідкладної допомоги:  придбані у рамках спільного проекту Світового банку та МОЗ України  «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» ангіографічні системи, лікарні забезпечені стентами, на даний час в регіонах працює більше 40 реперфузійних центрів, де пацієнт з гострим інфарктом міокарда може отримати екстрену допомогу.

У Харкові операції безоплатного стентування для пацієнтів, які потребують невідкладної допомоги, можливі у трьох  центрах — КНП «Обласна клінічна лікарня»,  ДУ «Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т.Зайцева НАМНУ»,КНП «Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної медичної допомоги ім.проф.О.І.Мещанінова ХМР і КНП «Харківська міська лікарня № 8» ХМР.

Реперфузійні центри повинні функціонувати у режимі 24 години на добу 7 днів на тиждень. Кожен пацієнт, який потребує невідкладного стентування, забезпечуватиметься якісною і своєчасною діагностикою та ефективним і безкоштовним лікуванням. Відповідно до європейських протоколів лікування, стентування мають проводити у перші 2 години контакту пацієнта з медичним персоналом (максимум 12 годин від початку симптомів).

За програмою «Доступні ліки» українці можуть отримати в аптеках безоплатно або з невеликою доплатою ліки від найпоширеніших хвороб – серцево-судинних, бронхіальної астми, діабету ІІ типу в переважній кількості аптек країни, а лікарні закуповують ліки з нового списку життєво необхідних лікарських засобів, створеного на основі переліку ВООЗ. Ці ліки надають пацієнтам повністю безоплатно.

Вперше в Україні запропоновано системно впроваджувати заходи з профілактики хвороб, що викликані не тільки інфекціями, а способом життя та умовами навколишнього середовища. На засіданні Кабінету Міністрів в липні 2018 року було ухвалено розроблений МОЗ України  «Національний план заходів щодо неінфекційних захворювань для досягнення глобальних цілей сталого розвитку».

Понад 80% смертей в Україні спричинено хворобами системи кровообігу, новоутвореннями, хронічними обструктивними хворобами легень, діабетом. Це ті хвороби, яким в багатьох випадках можна запобігти, змінивши спосіб життя. Недотримання базових правил харчування, режиму рухової активності, а також шкідливі звички є причиною численних хвороб і передчасної смертності. Так, українські чоловіки в середньому живуть 67 років, жінки – 77. Це значно менше у порівнянні з тривалістю життя людей в інших європейських країнах.

МОЗ України разом з іншими міністерствами і громадськими організаціями розпочав довготривалу національну кампанію для запобігання неінфекційним захворюванням. Першою чергою мова йде про розробку та реалізацію інформаційної політики і проведення масштабної роз’яснювальної роботи щодо основних факторів ризику неінфекційних хвороб (тютюнокуріння, вживання алкоголю, нездорового харчування, недостатньої фізичної активності тощо) та їх наслідків для здоров’я.

Впровадження Національного плану заходів щодо неінфекційних захворювань для досягнення глобальних цілей сталого розвитку дозволить Україні:

  • до 2030 року на третину зменшити передчасну смертність від неінфекційних захворювань: серцево-судинних захворювань, раку, діабету та хронічних респіраторних захворювань та інших;
  • щонайменше на 10% зменшити зловживання алкоголем;
  • на 10%  зменшити поширеність низької фізичної активності;
  • скоротити на 30% споживання солі;
  • знизити до показника 18,5% поширеність споживання тютюнових виробів населенням у віці понад 15 років;
  • зупинити зростання захворюваності на ожиріння та діабет.

Ухвалення Національного плану передбачене в рамках виконання Угоди про Асоціацію України та ЄС у напрямку реформи системи громадського здоров’я. Кроки зроблені в державі і у нашому регіоні по впроваджуванню  Урядового  проекту  «Доступні ліки», програми безоплатного стентування і заходів  з профілактики неінфекційних хвороб дали перші позитивні результати:  смертність від інфаркту в області починаючи з 2016 року зменшується: якщо у 2016 році вона складала  33,22 на 100 тис. усього населення, у 2017 р. — 30,45 на 100 тис. усього населення, у 2018 р. — 30.35 на 100 тис. усього населення, то в нелегкі у зв`зку з ліквідацією наслідків пандемії COVID-19  у 2019-21 роках вона коливалась у невеликому  діапазоні біля 31 на 100 тис. усього населення області.

Для збереження життя, запобігання різних ускладнень вже існуючих хвороб в умовах нової реальності а саме: воєнної агресії і викликаних цим соціального неблагополуччя і гуманітарних катастроф, продовольчої кризи, загрози нових випадків COVID-19 та інших інфекційних  і неінфекційних хвороб, в умовах погіршення доступності і зменьшення об`єму медичних послуг все це вимагає від кожного необхідності більш ретельно відноситись до свого здоров`я і по можливості вчасно звертатися по допомогу до лікаря. Ні в якому випадку не можна займатися самолікуванням чи приймати ліки лише під час загострення хвороби.

 

 

Лише бережливе відношення до серця, попередження виникнення хвороб, адекватна та якісна терапія зможуть на довгі роки продовжити його бездоганну  роботу!