Вживання тютюну (куріння тютюнових виробів, кальянів або так званих електронних цигарок) — найпоширеніша звичка, яка руйнує здоров’я людини. Немає сумніву у тому, що з вживанням тютюну пов’язана велика кількість всіляких хвороб, а при зловживанні — можуть виникати надто небезпечні недуги. Пристрасть до тютюну можна вважати також хворобою, що відноситься до розряду наркоманій. Численними науковими дослідженнями доведено підвищений рівень смертності серед курців.
Вживання тютюну є однією з найбільш серйозних небезпек для здоров’я, що виникали в світі. Воно щорічно призводить майже до 7 мільйонам випадків смерті, з яких понад 6 мільйонів випадків відбувається серед споживачів і колишніх споживачів тютюну, і більш 890 000 — серед некурящих людей, що піддаються впливу вторинного тютюнового диму.
Майже 80% з 1,1 мільярда курців в світі живе в країнах з низьким і середнім рівнем доходу, на які припадає найважчий тягар пов’язаних з тютюном хвороб і смертності.
Більшість курців познайомилася з тютюном у підлітковому та юнацькому віці. Починається куріння під впливом товаришів-курців: з пустощів, наслідування прикладу, прагнення показати себе перед іншими дорослим. Однією з причин цієї хиби є незадовільне виховання та низький культурний рівень людей.
Також останнім часом серед курців завдяки недобросовісній рекламі набрав популярності кальян. Багатьох людей, що час від часу викурюють кальян, можна вважати випадковими курцями, це шукачі нових відчуттів, вони пробують нові аромати і смаки, їм потрібен сам ритуал, такий таємничий, модний, доступний «обраним» — такий собі пошук психологічного комфорту, який вони не можуть знайти іншим способом, тільки як викурюючи кальян. Тим більше, що всі ці вище перераховані способи, були вдало нав’язані суспільству, яке майже не замислюється та не аналізує рекламну інформацію, але вважає себе самостійним.
Вторинний тютюновий дим — це дим, що заповнює ресторани, офіси або інші закриті приміщення, де люди спалюють такі тютюнові вироби, як сигарети, біді і кальяни. У тютюновому димі присутні більше 4000 хімічних речовин, з яких, щонайменше, 250 відомі як шкідливі, а більше 50 як канцерогени. Безпечного рівня впливу вторинного тютюнового диму не існує.
Табак для кальяну.
Якщо сигаретний тютюн проходить ретельний псевдо «контроль» і сертифікацію, то тютюнові суміші для кальяну не описані жодними регламентами і гостами, і виробник може використовувати тютюн будь-якої якості і складу.
Так само неможливо встановити вміст нікотину і смол в тютюновій суміші, — цифри будуть залежати від того, як саме ви приготували кальян, яке вугілля використовували, як багато тютюну викурили, і як глибоко затягувалися.
Кальян і важкі метали.
Майже всі сучасні сигарети мають фільтр, який «затримує» (начебто затримує) деяку кількість шкідливих речовин. Вода в колбі кальяну не може виконувати подібну функцію, і єдине, що вона робить — охолоджує дим.
Вміст важких металів в кальянному димі в десятки разів вищий, ніж в сигаретному, а нижча температура лише посилює негативний вплив на легені і дихальні шляхи, дозволяючи диму спускатися глибше.
Небезпека куріння кальяну для легенів.
При курінні кальяну ви глибше і частіше затягуєтеся — за сорок хвилин в організм потрапляє майже в двісті разів більше чадного газу, ніж при викурюванні однієї сигарети, а дим, як уже згадувалося, проникає набагато глибше в легені.
Крім того, найчастіше кальян куриться в закритому приміщенні, що підсилює шкоду від чадного газу за рахунок пасивного куріння. Не кажучи вже про те, що багато хто любить поєднувати кальян з алкоголем, що підсилює шкоду для організму.
У димі, який пройшов крізь воду, підвищується кількість чадного газу, який сприяє розширенню судин (після відбувається зворотний процес) і призводить до бажаного почуття ейфорії. Саме чадний газ провокує не природне ЗБІЛЬШЕННЯ частоти серцевих скорочень (саме це впливає на багатьох спортсменів і завдає незворотної шкоди серцевому м’язу), а при перевищенні граничної дози може призвести до ураження головного мозку. До того ж, розпалюючи кальян, молода людина вдихає сильніше, ніж коли затягується сигаретою, так що дим проникає глибше в легені і уражує всю їхню внутрішню поверхню, а не тільки верхню частину. Це з більшою ймовірністю призводить до переродження клітин і виникнення раку легенів.
Наслідки непередбачувані — від депресії і психозу до незворотних змін головного мозку і навіть виникнення недоумства. Від отруєння чадним газом — виникають запаморочення, нудота, слабкість, задишка через різке підвищення артеріального тиску, і навіть гіпертонічний криз.
Гепатит «А», герпес і туберкульоз.
Кальяни відповідальні за збільшене число хворих на туберкульоз, герпес і гепатит «А». Загальні колба і мундштук — ідеальне місце для розмноження бактерій і передачі їх від людини до людини.
- Серед дорослих людей вторинний тютюновий дим викликає серйозні серцево-судинні та респіраторні захворювання, включаючи ішемічну хворобу серця і рак легенів. Серед дітей грудного віку він викликає раптову смерть. У вагітних жінок він призводить до народження дітей з низькою масою тіла.
- Майже половина дітей регулярно дихають повітрям, забрудненим тютюновим димом в місцях громадського користування.
- Вторинний тютюновий дим є причиною більш 890 000 випадків передчасної смерті в рік.
- У 2004 році на частку дітей доводилося 28% всіх випадків смерті, які пов’язують з вторинним тютюновим димом.
Необхідно, щоб кожна людина могла дихати повітрям, вільним від тютюнового диму. Закони щодо забезпечення середовища, вільного від тютюнового диму, захищають здоров’я некурящих людей, користуються популярністю, не шкодять бізнесу і сприяють тому, щоб курці кидали курити.
Більше 1,4 мільярда людей, або 20% населення світу, захищене всебічними національними законами щодо забезпечення середовища, вільного від тютюнового диму.
У травні 2003 р. на 56-ій сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я було прийнято Рамкову Конвенцію ВООЗ з боротьби проти тютюну (далі РКБТ ВООЗ). Вона стала першим юридичним документом, першою міжнародною угодою, метою якої є зниження смертності через вживання тютюну та скорочення використання тютюну в усьому світі. Положення Конвенції встановлюють міжнародні стандарти та керівні принципи боротьби з тютюном наступними заходами: підвищення цін і податків на тютюн, заборона продажу тютюну неповнолітнім і неповнолітніми, реклама і спонсорство тютюну, маркування, незаконна торгівля і пасивне куріння.
Сторонами Рамкової конвенції тоді стали 40 країн, і 27 лютого 2005 Конвенція набула чинності. З того дня вона стала міжнародним законом для її сторін, які зобов’язані вживати заходи щодо боротьби з тютюном.
15 березня 2006 року Україна ратифікувала РКБТ ВООЗ – перший зобов’язучий міжнародний договір у сфері охорони здоров’я. З нагоди 10-річчя ратифікації Україною РКБТ ВООЗ Постановою Верховної Ради України від 13 квітня 2016 р. затверджена відповідна Заява № 1087- VIII і направлена до Секретаріату РКБТ ВООЗ та Генерального директора ВООЗ.
Сьогодні Рамкову Конвенцію підтримують близько 180 країн, де проживає понад 90% населення земної кулі.
Щорічно 31 травня ВООЗ і партнери відзначають Всесвітній день без тютюну, привертаючи увагу до пов’язаних з вживанням тютюну ризиків, у тому числі і для здоров’я оточуючих, а також і до ефективних заходів політики щодо зниження рівнів споживання тютюну.
Проте вже багато десятиліть тютюнові компанії застосовують витончені і цинічні методи залучення молоді до вживання тютюнової та нікотинової продукції і витрачають на це значні ресурси. З внутрішньої документації таких компаній можна дізнатися про те, що вони вербують нове покоління любителів тютюну за допомогою цілого ряду всебічне вивчених і ретельно вивірених прийомів, від дизайну продукції до маркетингових кампаній, покликаних забезпечити приплив нових, молодих споживачів на зміну мільйонам людей, щорічно вмираючих від пов’язаних з тютюном хвороб.
У Всесвітній день без тютюну 2020 р. у відповідь на систематичні, агресивні і наполегливі зусилля виробників тютюну та нікотину по вихованню нового покоління споживачів тютюну буде проведена антимаркетинговая кампанія, покликана спонукати молодь приєднатися до боротьби проти великого тютюнового бізнесу.
Глобальна кампанія з нагоди Всесвітнього дня без тютюну 2020 р. покликана:
- продемонструвати неспроможність існуючих помилок і розповісти про маніпулятивні прийоми, застосовуваних виробниками тютюнової та нікотинової продукції, особливо в цілях збуту продукції молоді, в тому числі за рахунок виведення на ринок нових і оригінальних виробів, використання ароматичних добавок та інших привабливих споживчих характеристик;
- дати молодим людям знання про наміри і тактику тютюнової та нікотинової індустрії по залученню нинішнього і майбутніх поколінь до її вживання продукції;
- розширити можливості лідерів думок (в поп-культурі, соціальних мережах, в навчальних закладах) по захисту і відстоюванню прав молодих людей і дати поштовх реальним змінам, залучаючи їх у боротьбу проти великого тютюнового бізнесу.
Як виробники тютюнових і нікотинових виробів маніпулюють молоддю?
- Використання в складі тютюнових і нікотинових виробів привабливих для молоді ароматичних добавок, наприклад, з запахом вишні, жувальної гумки і цукрової вати, що відволікають увагу від ризиків для здоров’я і служать приводом спробувати такі вироби.
- Стильний дизайн і приваблива форма виробів, які легко носити з собою і можна прийняти за щось інше (наприклад, якщо виріб має форму флеш-карти або цукерки);
- Просування нібито «менш шкідливих» або «чистіших» альтернатив традиційним сигаретам при відсутності об’єктивних наукових даних з обґрунтування таких тверджень
- Стимулювання збуту тютюнових і нікотинових виробів в рамках угод зі знаменитостями/лідерами думок (наприклад, в Інстаграмі) і конкурсів, спонсорованих брендами
- Маркетинг в часто відвідуваних дітьми магазинах роздрібної торгівлі, у тому числі шляхом розміщення продукції поблизу кондитерських виробів, снеків або прохолодних напоїв для забезпечення їх помітності в зонах, де часто знаходяться молоді люди (сюди також відноситься надання магазинам рекламним матеріалів і торгових вітрин)
- Поштучний продаж сигарет та інших тютюнових і нікотинових виробів поблизу шкіл, що удешевляє і спрощує доступ учнів до тютюнової та нікотинової продукції
- Прихована реклама тютюнової продукції в кінофільмах, телепередачах і онлайнових потокових трансляціях
- Розміщення в місцях, часто відвідуваних молодими людьми, автоматів з продажу сигарет з яскравим рекламним оформленням і демонстрацією пачок і створення мотивів для порушення правил щодо збуту такої продукції неповнолітнім
- Подача судових позовів, покликаних послабити різні антитютюнові норми і правила, в тому числі що стосуються розміщення попереджень, демонстрації продукції в точках продажу, а також обмеження її доступності для дітей і збуту дітям (і особливо забороняють продаж і рекламу тютюнових виробів поблизу навчальних закладів).
Заклик до дій.
Світова спільнота не може допустити, щоб під приводом боротьби за свободу особистого вибору тютюнова і нікотинова промисловість обманом вводила в оману молоде покоління, нескінченно переслідуючи наживу за рахунок мільйонів людей, які щороку платять за це своїм життям.
ВООЗ настійно закликає лідерів думок (в поп-культурі, соціальних мережах, навчальних закладах), яких знає і шанує молодь, розповідати правду про маніпуляції, на які йдуть компанії для вербування нового покоління користувачів тютюну. Ми повинні дати молоді сили та вміння чинити опір великому тютюновому бізнесу, викриваючи брехню і відмовляючись від його продукції.
Тютюн становить загрозу для здоров’я легенів в усьому світі.
Особливу увагу у Всесвітній день без тютюну 2020 р буде приділено різноманіттю негативних наслідків впливу тютюну для здоров’я людини в усьому світі.
До них відносяться:
Рак легенів. Тютюнопаління є провідною причиною розвитку раку легенів, і на його частку припадає понад дві третини випадків смерті від цієї хвороби в світі. Вплив вторинного тютюнового диму в домашній обстановці і на роботі також підвищує ризик раку легенів. Відмова від куріння може знизити ризик захворювання на рак легенів: через 10 років після припинення куріння ризик розвитку раку легенів скорочується приблизно в половину в порівнянні з ризиком для курця.
Хронічні респіраторні захворювання. Куріння тютюну є провідною причиною хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ) — захворювання, при якому накопичення гнійної слизу в легенях викликає хворобливий кашель і болісне утруднення дихання. Ризик розвитку ХОЗЛ особливо високий серед осіб, які починають палити в молодому віці, оскільки тютюновий дим значно уповільнює розвиток легенів. Тютюн також посилює астму, яка обмежує активність людини і сприяє втраті працездатності. Якнайшвидше припинення куріння — найбільш ефективний спосіб уповільнити розвиток ХОЗЛ і полегшити симптоми астми.
Наслідки на різних етапах життя. У немовлят, які зазнали внутрішньоутробного впливу токсинів тютюнового диму в результаті куріння матері або її контакту з вторинним тютюновим димом, нерідко спостерігається уповільнення зростання і функціонального розвитку легенів. Дітям молодшого віку, що піддаються впливу вторинного тютюнового диму, загрожують виникнення і загострення астми, пневмонії та бронхіту, а також часті інфекції нижніх дихальних шляхів.
Згідно з оцінками, від інфекцій нижніх дихальних шляхів, викликаних пасивним курінням, в світі вмирають 165 000 дітей, які не досягли 5 років. Ті, хто доживають до дорослого віку, продовжують відчувати вплив вторинного тютюнового диму на своє здоров’я, оскільки часті інфекції нижніх дихальних шляхів в ранньому дитинстві значно підвищують ризик розвитку ХОЗЛ у дорослому віці.
Туберкульоз. Туберкульоз (ТБ) уражує легені і послаблює легеневу функцію, яка ще більше страждає від куріння тютюну. Хімічні компоненти тютюнового диму можуть провокувати латентну інфекцію ТБ, яка є приблизно у кожної четвертої людини. Активна форма ТБ, ускладнена згубним впливом тютюнопаління на стан легенів, значно підвищує ризик інвалідності і смерті від дихальної недостатності.
Забруднення повітря. Тютюновий дим є вкрай небезпечним джерелом забруднення повітря: у ньому міститься більше 7 000 хімічних речовин, з яких 69 речовин входять в число відомих канцерогенів. Яким би непомітним і позбавленим запаху не був тютюновий дим, він може затримуватися в повітрі протягом майже п’яти годин, піддаючи присутніх ризику розвитку раку легенів, хронічних респіраторних захворювань і зниження легеневої функції.
Найбільш дієвим заходом щодо поліпшення стану легень є скорочення споживання тютюну і вдихання вторинного тютюнового диму.
Ці заходи включають:
- Моніторинг (Monitor) вживання тютюну і заходів профілактики;
- Захист (Protect) людей від впливу тютюнового диму шляхом створення повністю вільних від тютюнового диму громадських приміщень, робочих місць і громадського транспорту;
- Пропозиція (Offer) допомоги з метою припинення вживання тютюну (безоплатна загальнопопуляційна підтримка, включаючи коротке консультування провайдерами медичної допомоги та національні безкоштовні телефонні служби для тих, що кидають палити);
- Попередження (Warn) про небезпеки, пов’язані з тютюном, шляхом використання простої / стандартизованої упаковки і / або нанесення великих графічних попереджень про небезпеку для здоров’я на всі тютюнові упаковки, а також проведення ефективних антитютюнових кампаній у ЗМІ щодо інформування громадськості про шкідливість вживання тютюну і впливу вторинного тютюнового диму.
- Забезпечення дотримання (Enforce) заборон на рекламу, стимулювання продажу й спонсорство тютюну;
- Підвищення (Raise) податків на тютюнові вироби та зменшення їх доступності за ціною.
У цій боротьбі за право людини на здоров’я Україна продемонструвала значний поступ, який дав можливість зупинити тютюнову епідемію в країні.
У період з 2010 по 2017 рік Україна прийняла ряд законів, спрямованих на протидію поширенню вживання тютюну, серед яких: підвищення акцизів на тютюнові вироби, повна заборона куріння в кафе, барах, ресторанах, закладах охорони здоров’я та освіти, а також заборона реклами тютюну (окрім Інтернету), спонсорства та стимулювання продажу тютюну. Поширеність куріння серед дорослого населення у цей період скоротилася майже на 20%. Середня (медіанна) ціна пачки з 20-ти сигарет зросла майже на 70%. Серед дорослого населення також значно скоротилася частка тих, хто зазнає впливу маркетингу тютюнових виробів, а також впливу вторинного тютюнового диму на робочому місці, вдома та у громадських місцях.
Але попереду ще великий обсяг робіт для повного подолання цієї згубної звички.
МОЗ України за участі експертів ВООЗ розроблено Національний план заходів з імплементації європейської стратегії «Здоров’я 2020» щодо неінфекційних захворювань на період до 2020 року. Цим планом заходів передбачено комплекс завдань, які ми повинні спільно вирішити – і державні органи, і суспільство, і неурядові організації.
Перед державою стоїть завдання формування інформаційної політики та вдосконалення відповідно до європейських норм законодавства, що регулює площу попереджувальних написів, малюнків та їх ротацій на тютюнових упаковках щодо шкідливого впливу паління. Окрім того, необхідно посилити контроль над виконанням діючого законодавства: заборона куріння у громадських місцях і продаж тютюнових виробів дітям та неповнолітнім.
Якщо громадяни, що палять, не будуть змінювати свій спосіб життя, то безрезультатними будуть будь-які державні програми боротьби з серцево-судинними захворюваннями та хворобами легенів. Тютюнопаління призводить до збільшення ризику виникнення інфаркту міокарда у два рази. В п’ять разів більше спостерігається випадків раптової смерті в групі пацієнтів, які палять. Також курців супроводжує негативна тенденція по ризику виникнення інсультів, захворювання ниркових артерій, атеросклерозу нижніх кінцівок і периферичних артерій.
У наш час боротьба з курінням є не тільки медичною, а й соціальною проблемою. Не зважаючи на існуючі заходи проти вживання тютюну, значних успіхів у його подоланні поки що не досягнуто. Ця шкідлива звичка міцно утримується в побуті людей. Викликає занепокоєння переміщення куріння у більш ранні вікові групи населення та поширення його серед осіб жіночої статі.
Багато хто вважає, що вживання тютюну не приносить шкоди здоров’ю. Це одна з причин поширення поганої звички. Почавши палити, людина швидко звикає до нікотину, організм пристосовується до отрути, настає фізична залежність від неї і курець надовго залишається у полоні своєї пристрасті.
Людина, яка звикла до тютюну, після кожного куріння відчуває наркотичний «комфорт»: поліпшується настрій, знімається нервове напруження, дещо підвищується працездатність. Такий період триває недовго. Після короткочасного збудження настає тривала втома і самопочуття стає гіршим, ніж було до куріння. Для того, щоб підняти бажаний рівень бадьорості і відновити самопочуття, курець знову хапається за цигарку. Це і є тютюнова наркоманія — той «комфорт», за який доводиться розраховуватися власним здоров’ям.
Отруєння тютюном погіршує перебіг будь-якого захворювання, частіше трапляються ускладнення, хвороби потребують тривалого лікування. Складові тютюнового диму знижують лікувальний ефект медикаментів. В окремих випадках жодні лікувальні заходи не можуть дати бажаних наслідків, поки людина не кине палити. Багато хто не усвідомлює всієї небезпеки для власного здоров’я від куріння. Важко зрозуміти тих, хто знає, як це загрожує здоров’ю і разом з тим не бажає кинути палити. Дуже шкідливе куріння для людей творчої праці, де потрібні кмітливість та підвищена працездатність, а також для осіб похилого віку.
Куріння, окрім шкоди для здоров’я, завдає також значних економічних втрат. Вартість сигарет, які викурює людина, легко обчислити. Досить помножити суму, витрачену на щоденну купівлю сигарет, на 365, і ви побачите, скільки грошей витрачаєте на куріння впродовж року. А якщо говорити в глобальному масштабі, то, за оцінками Всесвітнього банку, щороку на лікування хвороб, безпосередньо викликаних курінням, потрібно 200 млрд. дол.
Кожен обирає свій спосіб розслаблення. Тільки враховуйте, що тютюн і кальян — це багатомільярдний бізнес по всьому світу і ви черговий, хто попався на гачок цього дешевого виверту.
10 порад, які допоможуть кинути палити
- Визначте точну дату. Якщо ви твердо вирішили розпрощатися з цигарками, визначте дату, коли кинете курити. Інакше ви будете відкладати цей день без кінця.
- Відвикайте поступово. Деякі люди зав’язують із курінням не за один день. Вони починають купувати по одній пачці цигарок замість блоку, підраховують, скільки викурили за добу і намагаються зменшити цю кількість.
- Пан або пропав! Для людей із сильною волею часто виявляється дієвим абсолютно протилежний метод – вони спалюють усі мости і відгороджують будь-які шляхи до відступу, відмовляючись від шкідливої звички тут і зараз. Щоправда, цей спосіб має один негативний бік – неприємні прояви абстинентного синдрому, – зате він швидкий і однозначно визначає ваш статус як некурця.
- Будьте готові до синдрому абстиненції. Абстинентний синдром – явище неминуче. Але слід пам’ятати, що всі труднощі тимчасові і їх можна перебороти. Будьте готові до порушень сну, кашлю, роздратованості й інших малоприємних проявів абстиненції.
- Пийте багато води. П’ючи воду, ви допоможете організму швидше вивести нікотин і зменшити ефект ломки. Вітамін С сприяє розрідженню мокротиння у ваших легенях і допомагає позбутися кашлю курця.
- Змініть розпорядок дня. Якщо ви звикли палити під час перерви на каву чи на обід, то доведеться заповнювати цей час чимось іншим. Вам також слід проводити менше часу в «курилці» з друзями, які все ще палять.
- Використовуйте препарати проти паління. Існує величезна кількість препаратів, які допоможуть вам кинути палити: від нікотинових пластирів, жувальних гумок і льодяників до назальних спреїв.
- Відвідуйте заходи проти паління. Пошукайте мотиваційні семінари проти паління, почитайте сайти і поспілкуйтеся на форумах із однодумцями, спитайте поради у знайомих, яким вдалося кинути курити.
- Альтернативна терапія. Гіпноз і голковколювання – лише деякі з альтернативних методів, які можуть допомогти у боротьбі проти шкідливої звички.
- Ніколи не здавайтесь. Переваги для здоров’я, що їх ви отримуєте, зав’язавши з цигарками, величезні. Якщо ви зірвалися, зберіть волю в кулак і починайте все спочатку. Позбутися залежності важко, але завдяки наполегливості ви зможете стати сильнішим за цигарку.
В нашому регіоні консультативну допомогу в припиненні тютюнопаління можна отримати за телефонами «гарячої лінії» обласного наркологічного диспансеру: 340-21-35 (з 9-00 до 18-00) та 52-81-84 (цілодобово).
Лікування від тютюнопаління здійснюється: в наркологічних кабінетах центральних районних/міських лікарень, наркологічних кабінетах та денних наркологічних стаціонарах обласного наркологічного диспансеру, приватних наркологічних кабінетах.
У Харківській області щорічно успішно проходять лікування і позбавляються від тютюнової залежності понад 6000 осіб, у тому числі майже 2000 підлітків.
Кидайте палити!
Зробіть перший крок у Всесвітній день без тютюну !