6 березня – Всесвітній день боротьби з глаукомою

6 березня – Всесвітній день боротьби з глаукомою

6 березня – Всесвітній день боротьби з глаукомою.

Починаючи з 2008 року щорічно в другий тиждень березня відзначається Всесвітній тиждень глаукоми за ініціативою Всесвітньої асоціації товариств глаукоми  (WGA) і Всесвітньої асоціації пацієнтів з глаукомою  (WGPA).  За даними ВООЗ, близько 285 мільйонів людей по всьому світі страждають від порушень зору, з них 39 мільйонів вражені сліпотою. Утім встановлено, що у 80% випадків можна уникнути сліпоти.

У 2013 році Всесвітня асамблея охорони здоров’я схвалила «План дій для забезпечення загального доступу до здоров’я очей на 2014-2019рр.», дорожню карту для держав-членів, Секретаріату ВООЗ та міжнародних партнерів, призначену для зменшення масштабів порушень зору на 25% до 2019 року. Концепція глобального плану дій ВООЗ полягає в побудові світу, де не буде людей з порушенням зору без причин, а люди з неминучою втратою зору зможуть повною мірою реалізувати свій потенціал, а також будуть забезпечені загальним доступом до комплексних офтальмологічних служб.

Глаукома є одним  із самих інвалідизуючих захворювань у світі. В Україні серед первинних інвалідів найвищі показники сліпоти та слабкозорості мають інваліди на глаукому (I гр. – 36,7%, II гр. – 14,8%). За результатами досліджень, імовірність настання сліпоти на одне око через 20 років після виникнення захворювання і початку лікування становить 27%, а на обидва ока –  9%. У  структурі  первинної інвалідності по зору глаукома посідає  друге місце  –  17,2%  від усіх хворих,  вперше визнаних інвалідами. Це здебільшого інваліди  І  та  ІІ груп,  що значно погіршує якість їх життя та підвищує  вартість  лікування. Факторами, які спричиняють постійно зростаюче число інвалідів-сліпих від глаукоми є:

  • пізня стадія захворювання на момент його виявлення, коли функції зору незворотно знижені;
  • малоефективне лікування, причиною якого можуть бути недоступні високовартісні медичні препарати;
  • недоліки в обстеженні хворих (на жаль протягом останніх років спостерігається фактичне згортання долікарського профілактичного вимірювання очного тиску);
  • недостатня інформованість населення щодо тяжкості захворювання.

Темпи поширення глаукоми насторожують. Кількість людей, у яких виявляють глаукому, в Україні щорічно збільшується на 25 тисяч. З 1000  людей, які звертаються до офтальмолога, у 8-10 виявляють глаукому. 170 тис. українців вже уражені цією хворобою.

У Харківській області  на  диспансерному обліку  у 2014 році  перебувало 166944 осіб,  у  2015 році –16435 особи, в 2016 р. – 16163, причому в 2016 р. вперше виявлено 2144 хворих, що майже на 300 осіб більш, ніж в 2015р.

Захворюваність на глаукому за 2016 р.  становила 94,5 випадки на 100 тис. населення.

Більш ніж 1500 хворих на глаукому за 2016 р. було виявлено при проведенні профілактичних оглядів, які включали вимірювання внутриочного тиску.

Для своєчасного та кваліфікованого нагляду за хворими на глаукому в Харківській області функціонує два спеціалізованих глаукомних кабінети : в обласній клінічній лікарні та міській офтальмологічній лікарні № 14.

Глаукома – захворювання очей, що характеризується підвищенням внутрішньоочного тиску. Термін „глаукома” об’єднує велику групу захворювань очей, яка характеризується постійним або періодичним підвищенням внутрішньоочного тиску з подальшим розвитком дефектів поля зору, зниженням центрального зору та атрофією зорового нерву. Найчастіше хвороба розвивається непомітно. Порушення відтоку внутрішньоочної рідини – одна із найчастіших причин безповоротної сліпоти. При глаукомі відтік внутрішньоочної рідини утруднений, і тиск усередині ока підвищується. Це призводить до погіршення живлення нервових клітин сітківки та зорового нерва. На початковій стадії хвороби зміни можуть бути зворотними, а в розвиненій уже стають постійними. Подальше руйнування волокон зорового нерва призводить до того, що відбувається поступове звуження поля зору. На пізній стадії хвороби залишається «трубковий» зір: поле зору звужується настільки, що хворий дивиться, ніби через вузьку підзорну трубу, тобто зовсім перестає помічати розташовані збоку об’єкти, його зір значно погіршується аж до сліпоти. На жаль, зір, втрачений внаслідок глаукоми, не підлягає відновленню, оскільки відбувається атрофія зорового нерва.

Досі вчені не виявили патогенетичних причин цього захворювання.
Глаукома – це хвороба очей у хворому організмі. Чинниками, які спричиняють її, є: розлад нервової, серцево — судинної систем ,тяжкі ступені короткозорості або далекозорості, травми та операції очей, ендокринні та спадкові захворювання. Наприклад, 40 % пацієнтів із патологією дна ока складають люди, хворі на діабет.

Розрізняють відкритокутову чи закритокутову форми глаукоми. Відкритокутова форма найчастіше довго протікає безсимптомно і виявляється на пізній стадії.  Закритокутова  більш виражена при значному підвищенні тиску і проявляється гострим нападом: виникає біль в оці, надбровній дузі, скронях, уражене око заслане туманом, при погляді на лампу з’являються райдужні кола. Частіше за все хворі скаржаться на  відчуття чужорідного тіла в оці (створюється враження, що дивишся «через сітку»,), затуманення зору вранці, почервоніння та біль в очах, головний біль.

Також іноді реєструються випадки з нормальним внутрішньоочним тиском. У таких випадках тиск тримається в зоні верхньої граничної норми, але кровообіг у зоровому нерві різко погіршується, а значить його функції порушуються. Якщо порушується зір та з’являються інші скарги, притаманні глаукомі,не потрібно зволікати з візитом  до лікаря.

Для встановлення діагнозу необхідно перевірити зір, поле зору (на початку захворювання або лише при підозрі на нього –  комп’ютерними методами), стан зорового нерва (традиційним оглядом –  офтальмоскопією та комп’ютерними методами), виміряти рівень тиску в оці. За  необхідності лікар запропонує  провести додаткові методи обстеження, які допоможуть своєчасно встановити діагноз.

Хворий на глаукому має перебувати під пильним, постійним наглядом спеціаліста та чітко дотримуватись його рекомендацій.

Раннє виявлення і своєчасне лікування глаукоми дозволяє зберегти зір протягом тривалого часу.

Діагноз глаукома – не привід для відчаю та паніки. В більшості випадків протіканням цього захворювання можна керувати за допомогою ліків,лазера, хірургічного втручання або їх комбінації.

Важливо щоб хворі пам’ятали, що зниження підвищеного тиску в оці  –  це лише перший крок до збереження зору. Двічі на рік необхідно проходити курси лікування, спрямованого на поліпшення кровопостачання зорового  нерву, його захист.

Дуже небезпечним є те, що при нормалізації внутрішньоочного тиску пацієнти призупиняють застосування рекомендованих препаратів, змінюють режим лікування без узгодження з лікарем. А це призводить до ще більшого прогресування глаукоми та прискорення зниження зору.

Сучасні технології допомагають не лише своєчасно виявити перші ознаки хвороби на клітинному рівні, але й запобігти її розвитку. До того ж лікування на початкових стадіях захворювання, особливо хірургічне, може припинити прогресування глаукоми і зберегти зір.

Окрім  того хворим треба дотримуватись особливого режиму праці, відпочинку  та дієти.

Корисна рухливість, гімнастика, прогулянки на свіжому повітрі. Сон має тривати не менше восьми годин, спати рекомендується на високих подушках, оскільки низьке положення голови сприяє застою крові та рідини в оці. Не можна спати обличчям униз. Робота на близькій відстані (читання, рукоділля, приготування їжі) повинна виконуватися при достатньому освітленні. Не рекомендується тривале перебування на сонці з непокритою головою, а також миття в гарячій ванні, жаркій лазні та сауні. Треба пам’ятати, що приплив крові до голови сприяє підняттю очного тиску. Робота біля монітора по чотири-шість годин на день без дотримання відповідного режиму може призвести до головного болю, відчуття печіння та «піску» в очах, зорової втоми. Обов’язково треба робити регулярні перерви не менше 15-20 хвилин приблизно через кожні півгодини. У вечірній час, при штучному освітленні, за комп’ютер краще не сідати.

Правильне харчування має суттєве значення при глаукомі. Їсти треба не рідше чотирьох разів на добу, вечеря — не пізніше, ніж за дві години до сну. М’ясо та рибу варто вживати у вареному вигляді, вибирати нежирні сорти. Дуже корисні молочні продукти, а також овочі й фрукти в будь-якому вигляді. Обмежити споживання міцного чаю, кави, спиртних напоїв. Із раціону виключити гострі, пряні, копчені, солоні продукти, які можуть викликати спрагу та призводити до порушення водного режиму. Протипоказано куріння.

Провідні фахівці Харківської обласної клінічної лікарні та Харківської міської лікарні №14 продовжують удосконалення хірургічного лікування складних форм глаукоми, застосовуючи найсучасніші методики,серед яких є встановлення дренажу Express. В око хворого імплантують мініатюрний клапан, який із запрограмованою точністю, автоматично регулюватиме внутрішньо очний тиск за рахунок забезпечення відтоку рідини. Ефективність зниження внутрішньоочного тиску становить при цьому  близько 90%.

Така операція є унікальною, адже вона дозволяє зберегти зір пацієнтам навіть у тих випадках, в яких раніше медицина була безсила.

Харків завжди був і залишається одним із центрів української офтальмохірургії. Якість обладнання, рівень підготовки та досвід фахівців дозволяють надавати допомогу мешканцям області і навіть України на самому високому рівні.

Щоб призупинити темпи інвалідизації внаслідок цієї хвороби, необхідно розв’язати проблему її вчасного виявлення. Для цього кожна людина після 40 років повинна регулярно вимірювати свій внутрішньоочний тиск.

         4 кроки до безпеки:

  1. Пройдіть діагностику. Не відкладайте це на завтра.
  2. Заплануйте дату наступної перевірки не пізніше, ніж за рік.
  3. Покажіть цю інформацію усім, про кого ви дбаєте.
  4. Не бійтесь лікування. Бійтесь занедбаної хвороби. Перевірте стан свого зору.

Враховуючи актуальність даного питання, закликаємо сприяти в організації та проведенні 12-18 березня 2017 року фахівцями заходів із санітарно-просвітницької роботи серед населення та медичних працівників усіх спеціальностей, проведенні діагностики офтальмологічних захворювань у рамках Всесвітнього тижня глаукоми в усіх профільних закладах охорони здоров’я.

 

                  Не будьте байдужими до свого здоров’я!